Rektörlerin kriz atağı

Nitelikli eleman
Borçlar yüzünden iflas etmenin eşiğine gelen üniversitelerin rektörleri hükümetin yanlış yolda olduğuna inanıyor. KOBİ'ler ve turizm sektörüne nitelikli elemanlar sağlanması gerektiğini belirten rektörler "Eğitim seferberliği başlatalım, ekonomik krizi yenelim'' diyor.
'Orkestra şefi lazım'
Sorunları bugün Rektörler Komitesi toplantısında masaya yatıracak olan rektörler, hükümete hazırladıkları çözüm önerilerini sunacak. ODTÜ Rektörü Prof. Ural Akbulut "Çözüm aslında basit. Bize bir orkestra şefi lazım. Akıllı ülkelerin krizden çıktığını herkes biliyor' dedi.
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - Elektrik-su-doğalgaz borçları yüzünden iflas noktasına gelen üniversitelerin rektörleri sorunları bugün Rektörler Komitesi'nde bir kez daha kamuoyunun gündemine getirecek. Yaşanan ekonomik krizlere bugüne kadar yanlış çözümler üretildiğini düşünen rektörler, hükümete 'Eğitim seferberliği yapalım, ekonomik krizi çözelim' çağrısında bulunmaya hazırlanıyor. ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ural Akbulut, ekonomik krizden çıkmak için ihracat ve turizm gelirlerini en az ikiye katlamak gerektiğini savunurken, "Bunu hükümetin ağzından, Bakan Kemal Derviş'ten duymamak bizi üzüyor" diye konuştu. Üniversitelerle işbirliği yapılarak KOBİ'lerdeki nitelikli eleman sayısının artırılabileceğini söyleyen Akbulut, turizmde de nitelikli eleman sıkıntısı yaşandığını belirtti. Akbulut, "Çözüm basit: Eğitimde seferberlik. İnanıyoruz ki, üniversite işadamlarına destek verebilir. Hükümeti yıpratmak istemeyiz ama bize basit bir orkestra şefi lazım. Akıllı ülkelerin krizden başarıyla çıktığını herkes biliyor" dedi.
'Ciddi bir stratejik plan olmalı'
Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tunçalp Özgen de, üretimi güçlendirmek için ne yapıldığı konusunda kamuoyunun tam olarak bilgilendirilmediğinden yakınırken, "Ciddi bir stratejik plana ihtiyacımız var ama planın gerçek dayanağının eğitime yatırım olduğu unutulmamalı" dedi. Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rıza Ayhan ise eğitimden tasarruf yapılarak krizin aşılamayacağını belirtti. Prof. Dr. Ayhan, sanayiyi güçlendirmek için hükümete her türlü desteği verebileceklerine dikkat çekti.
Görev tazminatı rahatlatacak
Mali sıkıntılar yüzünden sokağa dökülme noktasına gelen rektörler, hükümetin kamu personelinin maaşlarında iyileştirme öngören kanun hükmündeki kararnamesiyle rahatlamayı umuyor. 15 Ocak 2002'de uygulanmasına başlanacak kararnameyle verilecek görev tazminatları, maddi sıkıntıları biraz olsun giderecek.
158-340 milyon lira artış bekleniyor
Görev tazminatlarının en üst düzeyde hesaplanması durumunda dört yıllık bir profesör 339 milyon 210 bin, üç yıllık profesör 316 milyon 590 bin, birinci derece doçent 271 milyon 370 bin, doçent 226 milyon 140 bin, yardımcı doçent 203 milyon 530 bin, öğretim görevlisi 180 milyon 910 bin, beş yıllık araştırma görevlileri ise 158 milyon 300 bin lira görev tazminatı alabilecek. Halen dört yıllık bir profesör 900 milyon lira, doçent 700 milyon lira, beş yıllık araştırma görevlisi ise 350 milyon lira aylıkla geçim savaşı veriyor.