Rektörlük seçiminde ikinci olan Mahmut Ak masada mı kazanacak?

Rektörlük seçiminde ikinci olan Mahmut Ak masada mı kazanacak?
Rektörlük seçiminde ikinci olan Mahmut Ak masada mı kazanacak?
İstanbul Üniversitesi'nde yapılan rektörlük seçiminde en çok oyu solcu aday Prof. Dr. Raşit Tükel aldı. İkinci olan Prof. Dr. Mahmut Ak ise "İki şama daha var diyerek" sandıkta kaybettiğini masada kazanma ümidini taşıdığını dile getirdi. Ak sözleriyle YÖK ve Cumhurbaşkanı işaret etti.

RADİKAL- İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Yunus Söylet'in milletvekili aday adayı olmak için istifa etmesi sonrası dün rektörlük seçimi yapıldı. Adaylardan Prof. Dr. Raşit Tükel  bin 202 oy aldı. En çok oyu alan Tükel’i ikinci sırada 908 oyla Prof. Dr. Mahmut Ak takip etti.  Hürriyet'ten Gülseven Özkan'ın haberine göre Tükel, "Ben daha önce ikinci olduğumda çekilmiştim. Şimdi de ikinci olanın ve diğerlerinin çekilmesini talep ediyorum. Seçimden birinci çıkan aday atanmalı" çağrısı yaparken,  seçimden ikinci çıkan  Mahmut Ak ise "Bu üç aşamalı bir seçim. Bu daha ilk aşama" diyor. Sandıkta kaybeden Ak'ın sözleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ı işaret olarak yorumlandı. 

İstanbul Üniversitesi'nde rektörlük seçimini Raşit Tükel kazandı!

 


BİRİNCİ ÇIKTI: FAZLA OY ALANIN ANIN REKTÖR OLARAK ATANMASI GEREKİR
İstanbul Üniversitesi'nde 12 Mart günü rektörlük seçimi heyecanı yaşandı. Sosyal demokratların ağırlıkta olduğu grubun desteklediği Prof. Dr. Raşit Tükel, birinci çıktığı seçim sonucunun belli olmasının ardından yaptığı açıklamada şunları söyledi:“Demokratik üniversite dediğimizde, her alanda demokratik kuralların işletildiğini anlıyoruz. Bunun içinde en yüksek oy alanın rektör olarak atanması da yer almalı. 2012 seçimlerinde ikinci sırada yer aldığım için daha sonraki aşamalara katılmamıştım. Çünkü demokrasinin gereği buydu. 2 bin 595 öğretim üyesi oy kullandıysa bunun sonucunda birinci olanın rektör olması gerekiyor. Ben nasıl ikinci olduğumda çekildiysem, şimdi de ikinci olanın ve diğerlerinin çekilmesini talep ediyorum. Eğer seçim çalışmalarında sözünü ettikleri demokrasiyi içtenlikle dedilerse bunu yapmaları gerekiyor. Üniversiteyi özgür kılmak için verilen oylara teşekkür ediyorum.”

Sağlık çalışanlarının eylemine katılan ve İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Cağaloğlu'na kadar yürüyen Prof. Dr. Raşit Tükel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da çağrıda bulundu. En çok oyu alan aday olarak atanmayı talep ettiğini söyleyen Tükel, "YÖK'e, Cumhurbaşkanlığı makamına, kararların alındığı mercilere bizim çağrımız, talebimiz ve demokratik hakkımızdır" dedi.

''MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ''
Kazandığı oylamanın aslında bütün üniversite bileşenlerinin katıldığı bir oylama olması gerektiğini söyleyen Tükel, "Oylama gösterdi ki, öğretim üyeleri İstanbul Üniversitesi'nin içinde bulunduğu durumdan rahatsız" diye konuştu.Öğretim üyelerinin öne çıkardığı kişinin değil de başka bir kişinin rektör olarak atanmasının açıklanamaz olduğunu belirten Prof. Tükel, "Atarsanız bunu nasıl açıklarsınız? Hangi kriterler size bu kararı aldırıyor. Bunun demokratik bir üniversitede yeri olmadığını düşünüyoruz. Bu bizim talebimizdir. Sonuna kadar oylarımıza sahip çıkacağız. Hep birlikte üniversitedeki seçim sonucuna uygun bir atama yapılması yönünde kararlı mücadelemizi sürdüreceğiz" şeklinde konuştu. 

İKİNCİ ÇIKTI: 'İKİ AŞAMA DAHA VAR' DİYEREK ERDOĞAN'I İŞARET ETTİ 

Seçimden ikinci çıkan ve üniversitedeki muhafazakâr kesimin desteklediği Prof. Dr. Mahmut Ak ise şunları söyledi:
"Burada yaptığımız işin adı seçim değil. Rektör adaylarını belirleme seçimi yapıldı. Bu üç aşamalı bir seçim. Özgür seçime göre 6 kişilik liste oluşturuldu ilk aşamada. Bu adayları kutluyorum. Bundan sonra YÖK aşaması var ve sonrasında da Cumhurbaşkanı atama yapacak. Bundan sonra alınacak kararın hayırlı olmasını diliyorum."

Başlangıçta 5 adayın yarıştığı ve sandıktan 15 rektör adayının çıktığı İstanbul Üniversitesi’nde en çok oyu alan 6 aday YÖK’e sunulacak. YÖK de üç aday belirleyerek Cumhurbaşkanlığı’na gönderecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise üç aday arasından birini seçerek İstanbul Üniversitesi’ne rektör olarak atayacak.En çok oyu alan 5 aday ile birlikte YÖK’e gönderilecek 6’ncı isim için kura çekildi. Kuradan çıkan isim, 1’er oy alan adaylardan, İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muhittin Kaplan oldu.3 bin 2 akademisyenin seçime katılması beklenirken, toplam 2 bin 595 oyun kullanıldığı İstanbul Üniversitesi’nde 58 oy geçersiz sayıldı. Geçerli oy sayısı ise 2 bin 537 oldu.

Adayların oy dağılımı ise şöyle:

Prof. Dr. Raşit Tükel: 1202
Prof. Dr. Mahmut Ak: 908
Prof. Dr. Harun Cansız: 382
Prof. Dr. Faruk Erzengin: 18
Prof. Dr. Recep Seymen: 17
Prof. Dr. Ergün Tuğrol: 1
Pof. Dr. Naci Tolga Saruç: 1
Prof. Dr. Seçkin Özmen: 1
Prof. Dr. Halim Kazan: 1
Prof. Dr. Hüseyin Sarıoğlu: 1
Prof. Dr. Mert Savrun: 1
Prof. Dr. Muhittin  Kaplan: 1
Prof. Dr. Ceyhan Kandemir: 1
Prof. Dr. Özgün Enver: 1
Prof. Dr. Emine İnanır: 1