Rektörlükte türban kriteri

69 adaydan 36'sı türbanı savunuyor

 

 


BETÜL KOTAN


ANKARA - Yükseköğretim Kurulu (YÖK), önceki gün, 517 başvuru arasından yeni kurulan 23 üniversitenin rektör adaylarını belirledi. Gizli oylama yöntemiyle belirlenerek Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onayına sulunan toplam 69 rektör adayından 36'sı türban tartışmasının yoğun olduğu dönemde 'türbana özgürlük' bildirilerine imza attı. 69 aday arasında sadece Hakkari Üniversitesi için aday olan Prof. Dr. İbrahim Belenli 'türbana hayır' imzasına sahip. Ancak Hakkari Üniversitesi için zaten sadece 3 başvuru yapılmıştı. YÖK listesinde rektörlük için daha önce şansını deneyen ama başarısız olan adaylar da yer buldu. Yalova Üniversitesi için başvuru yapan 74 aday arasında YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan'ın danışman olarak atadığı Prof. Dr. Mustafa Solak da sıyrılarak birinci sıraya oturdu. Listede, AKP milletvekili aday adayı, Saadet Partisi kurucusu ve MEB bürokratı da yer aldı.

Rektörlüğün yeni kriteri türban
YÖK Genel Kurulu'nun, önceki gün, geç saatlere kadar sürdürdüğü 12 saatlik toplantının sonunda, 23 yeni üniversite için hazırladığı rektör adayı listesine 'türban' damgasını vurdu. Listede yer alan 69 rektörden 36'sının 'türbana özgürlük' bildirilerinde imzası görülürken, bu 36 adaydan 14'ünün Köşk'e birinci sıradan gönderildiği ortaya çıktı. İşte listeden dikkat çeken notlar:

Gül'e 'Gülen' desteği
Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi'nde ilk sıraya konulan Prof. İlyas Doğan, parlamenter sistemlerde cumhurbaşkanının yargılama konusu edilemeyeceğini belirterek, Gül'e destek çıkmış, Fetullah Gülen'in beraat kararıyla, Gül'e ilişkin ortada bir suçun olmadığının da belirginleştiğini savunmuştu. Doğan, "Başsavcının iddiasının doğru olmadığı yargı kararıyla ortaya çıkmıştır" demişti. Zaman Gazetesi'nde yazdığı bir yazıda da Doğan, Anayasa Mahkemesi'nin türban kararını eleştirerek, "Mahkeme, kuruluş amacının dışına çıkmış ve özgürlükleri genişletici ve koruyucu anlayışı bir yana bırakarak adeta 'özgürlükleri kamu otoritesi lehine kıskanan' bir dünya görüşünün öncülüğüne ilham verecek bir karara imza atmıştır" değerlendirmesini yapmıştı.

Bürokrat adaylar
Bartın Üniversitesi Rektörlüğü için Köşk'e gönderilen listede birinci sırada yer alan Prof. Dr. Ramazan Kaplan, MEB Milli Eğitim Akademisi Başkanı olarak görev yapıyor. Kaplan da 'türbana özgürlük" bildirisine imza atmıştı. Mardin Artuklu Üniversitesi için birinci sıraya konulan Prof. Dr. Mehmet Zeki Taner ise, 2004'den bu yana Sağlık Bakanlığı'nda komisyonlarda görev yapıyor.

Özcan'a danışmanlıktan sonra sıra rektörlükte
Yalova Üniversitesi Rektör adayları listesinde ilk sırada yer alan Prof. Dr. Mustafa Solak, Yusuf Ziya Özcan'ın YÖK Başkanlığı'na atanmasının ardından YÖK'e danışman olarak atanmış daha sonra da YÖK Denetleme Kurulu Üyeliği görevini üstlenmişti.

AKP'den aday olamadı ama... Muş Alpaslan Üniversitesi listesinden ilk sırada yer alan Prof. Nihat İnanç, AKP'den Van milletvekili aday adayı olmuştu. "Türbana özgürlük" bildirisine imza atan İnanç'ın AKP'den listeye giremeyince Abdüllatif Şener ile birlikte hareket ettiği ileri sürülmüştü.

Saadet Partisi kurucusu da Köşk'te
Şırnak Üniversitesi rektör adayları arasında ilk sırada yer alan Prof. Ali Akmaz, Saadet Partisi Kurucular Kurulu'nda bulunmuştu. Akmaz, 'türbana özgürlük' bildirisine de imza atan isimler arasında. Tunceli Üniversitesi'nde de Rektör adayı Prof. Aziz Polat listeye ilk sırada giren tek özel üniversitede görev yapan akademisyen oldu. Polat, Fethullah Gülen cemaatine yakınlığı ile bilinen Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde görev yapıyor.

Listede tek kaldı
Hakkari Üniversitesi'ne başvuru yapan 3 isimden biri olan Abant İzzet Baysal Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. İbrahim Belenli ise 69 isim arasından 'türbana' olumsuz yaklaşan tek aday. Abant İzzet Baysal Üniversitesi Senato üyesi olan Belenli, türban tartışmasının yaşandığı dönemde, üniversitelere türbanla girilmesine karşı çıkan senato kararına imza atmıştı.

İlahiyatçılar...
Listede yer alan rektör adayları arasında 3 de ilahiyatçı var. Çankırı Karatekin Üniversitesi'ne ikinci sırada rektör adayı olan ilahiyat kökenli Prof. Dr. Hasan Onat, Cem Vakfı'nın MEB'e din kültürü ve ahlak bilgisi dersi için açtığı davada 'bilirkişi' olmuştu. Onat'ın aynı zamanda, dava konusu olan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinin müfredatını hazırlayan komisyonda yer alması tartışma yaratmıştı. Onat'ın, din siyaset ilişkisine ilişkin, "Aydınların dine karşı tavırları, tabanda tepki gördü. Sonunda bu kesim, bazı siyasileri cezalandırdı. Seçim sonuçlarının yorumu budur. Türkiye Dindar Aydın yetiştirmedikçe, her seçim daha beterini getirecektir" demişti. Hakkari Üniversitesi için Prof. Dr. İlhan YILDIZ ve Şırnak Üniversitesi için Prof. Dr. Halil Çiçek de 3'üncü sıradan rektör adayı olan ilahiyatçılar.

Şansını ikinci kez deneyenler
Artvin Çoruh Üniversitesi Rektör adaylığı listesinde ilk sıraya Sakarya Üniversitesi'nden Prof. Mehmet Duman alındı. Duman, Bilecik Üniversitesi'nde rektör adayı olmuş, birinci sırada yer almasına karşın YÖK Başkanı Prof. Erdoğan Teziç tarafından liste dışı bırakılmıştı. Duman, "türbana özgürlük" bildirisine imza atan isimler arasında yer alıyordu. Mardin Artuklu Üniversitesi listesinden ilk sırada yer alan Prof. Mehmet Zeki Taner de, Gazi Üniversitesi'nde rektör adayı olmuş ancak sadece 1 oy alabilmişti. Ardahan Üniversitesi için 1'inci sıradan rektör adayı olarak Köşk'e sunulan Prof. Dr. Rüstem Kaya ise daha önce Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nde de aday olmuş ancak 5'inci sıraya yerleşmişti. YÖK, Kaya'nın ismini Köşk'e göndermemişti. Gümüşhane Üniversitesi için 3'üncü sırada aday gösterilen Prof. Dr. Osman Bektaş da daha önce Karadeniz Teknik Üniversitesi için aday olmuş ancak sadece bir oy almıştı


Nevşehir Üniversitesi'ne ikinci sıradan aday olarak listeye giren Prof. Dr. Filiz Kılıç da Alevilere yönelik çalışmalarıyla tanınıyor. Kılıç, Türk Kültürü ve Hacı Bektaş Velî Araştırma Merkezi'nde de görev yapıyor. 


..

 

Türbana özgürlük bildirisine imza atan profesörler ve aday oldukları üniversiteler şöyle:

İrfan Aslan- Ağrı 2. sıra
Muhittin Gümüş- Ardahan 2.sıra
Mehmet Duman- Artvin Çoruh 1. sıra
Ramazan Kaplan- Bartın 1. sıra
Refik Turan- Bartın 2. sıra
Abdüsselam Uluçam- Batman 1. sıra
Ergin Öztürk- Batman 3. sıra
Hakkı Aydın- Bayburt 1.sıra
Hanefi Saraç- Bayburt 3. sıra
Gıyaseddin Baydaş- Bingöl 2. sıra
Abdullah Bayram- Bitlis Eren 1. sıra
Mahmut Doğru- Bitlis Eren 2. sıra
Ali İbrahim Savaş- Çankırı Karatekin 1. sıra
Necmettin Tozlu- Gümüşhane 2. sıra
Ekrem Atalan- Hakkari 2. sıra
İbrahim Hakkı Yılmaz- Iğdır 1. sıra
Fatih Nuray- Iğdır 2. sıra
Sami Özcan- Iğdır 3. sıra
Sabri Gökmen- Karamanoğlu Mehmetbey 1. sıra
Mehmet Babaoğlu- Karamanoğlu Mehmetbey 2. sıra
Hakkı Gökbel- Karamanoğlu Mehmetbey 3. sıra
Mustafa Aykaç- Kırklareli 2. sıra
Serdar Bedii Omay- Mardin Artuklu 2. sıra
Nihat İnanç- Muş Alpaslan 1. sıra
Osman Özcan- Muş Alpaslan 2. sıra
Mustafa Oflaz- Muş Alpaslan 3. sıra
Ekrem Erdem- Nevşehir 1. sıra
Enver Alper Güvel- Osmaniye Korkut Ata 1. sıra
Recep Ziyadanoğulları- Siirt 1. sıra
Ali Akmaz- Şırnak 1. sıra
Halil Çiçek- Şırnak 3. sıra
Aziz Polat- Tunceli 1. sıra
Durmuş Boztuğ- Tunceli 2. sıra
Ömer Torlak- Yalova 2. sıra
Niyazi Eruslu- Yalova 3. sıra
Hüseyin Mısırdalı- Siirt 3. sıra