Rektörün 'sicil' oyunu

İstanbul Üniversitesi Rektörü Kemal Alemdaroğlu'nun muhalif öğretim üyelerine verdiği 'olumsuz' sicil raporlarının sayısı hızla artıyor.
Haber: AYŞEGÜL DİKENLİ / Arşivi

İSTANBUL - İstanbul Üniversitesi Rektörü Kemal Alemdaroğlu'nun muhalif öğretim üyelerine verdiği 'olumsuz' sicil raporlarının sayısı hızla artıyor. Prof. Dr. Bülent Tanör ve Prof. Dr. Tahsin Yeşildere'nin ardından Prof. Dr. Reşat Apak, Prof. Dr. Mesut Parlak, Prof. Dr. Şefik Dursun, Prof. Dr. Hüseyin Hatemi'nin de aralarından bulunduğu çok sayıda öğretim görevlisine olumsuz sicil raporu verildi.
İstanbul Üniversitesi'nin tarihinde ilk kez görüldüğü belirtilen uygulamanın
amacının yıl sonunda gerçekleştirilecek rektörlük seçimlerinde muhalif olan öğretim üyelerinin etkisini yok etmek olduğu öne sürülüyor. Çünkü sicil raporu iki kez olumsuz olan bir öğretim görevlisi başka bir üniversiteye ihraç edilebiliyor.
Siciller kasımda hazırdı
Alemdaroğlu'nun olumsuz rapor verdiği öğretim üyelerinden eski rektör
adayları Mesut Parlak ile Reşat Apak'ın yeni dönemde 'tehlike yaratmamaları'
için olumsuz raporlara maruz kaldıkları iddia edildi. 2000 yılı Kasım ayında hazırlanan raporların 2001 Nisan'ında verildiği öğrenildi. Öğretim görevlileri,
Alemdaroğlu'nun bu sayede 2001 yılında bir kez daha olumsuz rapor vererek öğretim görevlilerini okuldan ihraç edeceği ve önündeki engelleri kaldıracağını söyledi.
Rektör Alemdaroğlu ise konuyla ilgili soruları yanıtlamaktan kaçındı.
Yeşildere'den dava
Olumsuz sicil raporu alan Öğretim Elemanları Sendikası Başkanı Prof. Dr. Tahsin Yeşildere, İstanbul 2. İdare Mahkemesi'ne rektörlük hakkında dava açtı.
Yeşildere, "Büyük bir ihtimalle kazanacağım ve tazminat davası açacağım" dedi. Alemdaroğlu'nun olumsuz sicil raporlarını kendisine muhalif olan hocalarla, kendisine rakip olanlara verdiğini iddia eden Yeşildere, "Geçen seçimlerde aday olan Prof. Dr. Mesut Parlak ve Prof. Dr. Reşit Apak muhalif hocalar değil, ancak en büyük rakipleri. Ben gene aleyhte demeç veriyorum, konuşuyorum" dedi.
Seçim hesabı
Yeşildere, 2000 yılı Kasım ayında hazırlanan sicil raporlarının 2001 Nisan
ayında gönderilmesine dikkat çekerek "Büyük bir ihtimalle belgelerde tahrifat yapıldı. Bu yılki rektör seçimleri hesaba katılarak geçen seneki olumlu raporlar olumsuza çevrildi" diye konuştu.
Rektörlüğe açılan davalarda yürütmeyi durdurma kararı alınmazsa, bu öğretim üyelerinin üniversiteden ihraç edileceğini söyleyen Yeşildere, "Bu tam bir 12 Eylül zihniyeti. Bir de Atatürk'ün arkasına sığınıyor" yorumunu yaptı.
'Farklı sese tahammül yok'
Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Kadir Erdin de Alemdaroğlu'nun farklı seslere tahammülü olmadığını belirterek, "Üniversite tarihinde böyle bir uygulama görülmedi. İktidar hırsı bilimin önüne geçiyor" dedi.