Remzi Kartal: Karayılan'ın görev değişikliği son derece normaldir

Remzi Kartal: Karayılan'ın görev değişikliği son derece normaldir
Remzi Kartal: Karayılan'ın görev değişikliği son derece normaldir
PKK'nın üst düzey isimlerinden Remzi Kartal, Karayılan'ın KCK Başkanlığı'ndan alınmasını 'son derece normal' diye değerlendirdi.

DİYARBAKIR - Kandil Dağı'nda gerçekleştirilen Kongra-Gel Genel kurulunda KCK sisteminin değiştirilmesi ve eş başkanlık sistemine geçilerek Murat Karayılan'ın yerine Cemil Bayık ve Bese Hozat'ın getirilmesini değerlendiren Kongra-Gel eş başkanı ve kapatılan DEP eski Milletvekili Remzi Kartal, görev değişikliklerinin son derece normal olduğunu söyledi.

Kartal, eş başkanlar dahil Genel Başkanlık Konseyi'nde yer alan 6 kişinin direk Abdullah Öcalan'a bağlı olduğunu ve onu temsil ettiklerini belirtti.

Murat Karayılan gitti Cemil Bayık ve Bese Hozat geldi


KCK içerisinde yapılan görev değişikliklerini PKK ile aynı çizgide yayın yapan Nuçe TV'de değerlendiren Kongra-Gel eş başkanı ve kapatılan DEP eski Mliletvekili Remzi Kartal, yaptıkları genel kurulun 2 yılda yapılması gereken normal bir genel kurul olduğunu, Murat Karayalın'ın görev değişikliği ile ilgili yapılan haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi. Türkiye 'deki bazı basın yayın kuruluşlarının Türkiye halkını yanılttığını ve uğursuz bir rol oynadığını söyleyen Kartal, "Genel kurulda yapılan seçimler yine sistemin, mücadelenin ihtiyacı çerçevesinde yapılan seçimlerdir. Sıcak savaşın olduğu dönemde dezenformasyon amaçlı bu haberler hep veriliyordu. Ama şu anda Nevruz ile başlayan silahların sustuğu, barış ve çözüm sürecinin geliştirilmeye çalışıldığı bir süreçte bu yayınları yapanların halk tarafından iyi bilinmesi gerekir. Bunu yapanları kınıyorum. Bunlar sürece karşı olanlardır, süreci akamete uğratmaya çalışan çevrelerdir" dedi.

'PKK barış sürecine entegre olmaya çalışıyor'

Remzi Kartal, tüzüğe göre başkanlığın 2 dönem yapılabildiğini ancak görev verilmesi halinde uzatılabildiğini de belirterek, "İktidar eksenli bir yaklaşım içerisinde olmadığı için zamanı geldiğinde bizde görev değişiklikleri son derece normaldir. Genel kurulda Abdullah Öcalan'ın başkanı olduğu Genel Başkan Konseyi'nde eş başkanların ve 4 yardımcılarının bulunduğu 6 kişi yer alacaktır. Bunlar direk Öcalan'a bağlı çalışacaklar ve onu temsil edecekler. Buda karar altına alındı" dedi.

Kartal, eş başkanlık sisteminde geliştirdiklerini bunun kendileri açısından ilkesel bir yaklaşım olduğunu ifade ederek, "Demokratik toplumun oluşturulmasında kadının rolü çok büyüktür. Bütün alanlarda artık bu sistemin oluşturulması gerekiyordu. Bunu gerçekleştirdi. Bütün sistemimizde artık eş başkanlık sistemi esas alınacaktır" dedi.

DHA - Ferit ASLAN