Rengârenk hıdrellez coşkusu

Tüm Türkiye dün hıdrellezi kutladı. Ama en çok Edirneliler kutladı! Edirne'de yaşayan Romanlar, hıdrellez için günün ilk ışıklarıyla sokaklardaydı.

EDİRNE - Tüm Türkiye dün hıdrellezi kutladı. Ama en çok Edirneliler kutladı! Edirne'de yaşayan Romanlar, hıdrellez için günün ilk ışıklarıyla sokaklardaydı. Ağaç dallarıyla süsledikleri at arabaları ve otomobiller eşliğinde Tunca Nehri'de yüzlerini yıkadılar, dilek tuttular. Genç kızlar nehir kenarında davul zurna eşliğinde göbek attı. 7'den 70'eRomanlar, evlerindeki yakınlarına da su taşıdı. Yüzlerini yıkamaları için Tunca'dan şişelere doldurdukları suları evlerine götürdü.
Hıdrellez diğer kentlerde de coşkuyla kutlandı. Gece geç saatlerden itibaren sahilde toplanan Samsunlular, belediyenin yaktığı ateşlerin çevresinde sabaha kadar eğlendi. Güneşin doğuşuyla birlikte kumsala dilekleriyle ilgili resimler çizenler, yazdıkları kâğıtları suya atarak dua edenler oldu. Çanakkale'de de gece mahalle aralarında ateş yakan halk, gün doğumunda sahile indi, bereket inancıyla evlere deniz suyu götürüldü.
İstanbul'da hıdrellez coşkusunun yaşandığı adresse Ahırkapı'ydı. Geleneksel Ahırkapı şenliklerinde Roman orkestralar konserler verdi. (dha, aa)