Renkli şekerden zehirlendiler

Okullarının önündeki bakkal dükkânlarından aldıkları renkli şekerleri yiyen dokuz çocuk zehirlendi. Çocukların sağlığı iyi.

KONYA - Okullarının önündeki bakkal dükkânlarından aldıkları renkli şekerleri yiyen dokuz çocuk zehirlendi. Çocukların sağlığı iyi.
Ali Taşoluk İlköğretim Okulu 6-C sınıfı öğrencileri Güldane Şahin, Nuray Alpaslan, Fatma Eraşık, Betül Özcan, Delal Özdemir, Şeyma Yıldırım, Mustafa Durak, Mustafa Gündüz ve Şerife Özbağ, dün ders arasında okullarının karşısındaki iki bakkal dükkânından, kutu içinde satılan renkli şekerlerden aldı. Çocuklar, şekerleri yedikten kısa bir süre sonra mide bulanması ve şiddetli başağrısı nedeniyle hastaneye kaldırıldı.
'Erimesi gerekirken, toz oldu'
Öğrencilerden Şeyma Yıldırım, "Şeker ağzımızda erimesi gerekirken, toz oluyordu. Çok şaşırdık, ama yine de yedik. Sonra midemiz bulandı. Geçmesini beklerken başımız ağrıdı ve döndü" dedi. Çocukların yedikleri tek ortak şeyin şeker olduğunu belirten hastane yetkilileri, aynı anda zehirlenmelerinin, şeker olasılığını daha da artırdığını söyledi. Mideleri yıkanan çocukların sağlık durumları iyi. Şekerler ise incelemede.
Hacettepe Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı'ndan Dr. Nükhet Subaşı uyardı: "Okul önlerindeki zehirlenmeler denetimsizlikten kaynaklanır. Aileler ve okul, çocukları açıkta satılan yiyecekleri almamaları için eğitmeli."
(aa, Radikal)