Reşadiye'de askeri time saldırı: 7 şehit

Reşadiye'de askeri time saldırı: 7 şehit
Reşadiye'de askeri time saldırı: 7 şehit

Yaralı askerler hastanelere kaldırıldı. Bir askerin durumu ağır. FOTOĞRAF: KEMAL KAYA / AA

1997'den beri terörist saldırı yaşanmayan Tokat Reşadiye'de jandarma timine pusu kuruldu: Yedi asker şehit, üç asker yaralı

TOKAT - Reşadiye ilçesi Sazak köyü yakınlarında devriye görevi yapan jandarma timine pusu kuran teröristler yedi askeri öldürdü. Üç asker yaralı.
Tokat’ın Reşadiye ilçesine bağlı Sazak köyü ve çevresinde dün yoğun sis vardı. Görüş mesafesi 2 metreye kadar düşmüştü. Öğle saatlerinde devriye görevi yapan jandarma timi sis içinde ilerliyordu. Askerlerin bazıları izne ailelerinin yanına gitmiş ve birliklerine yeni dönmüştü. Jandarma timi Sazak Köyü Jandarma Karakolu’na giderken pusu kuran teröristler ateş açtı. Güvenlik kuvvetlerinin karşı ateşiyle çatışma çıktı. Çatışmada yedi asker şehit olurken, üç asker yaralandı.
Şehit olan askerlerin isimleri şöyle: Uzman Çavuş Harun Arslanbay (Adana); erler: Onur Bozdemir (Adıyaman), Kemal Pide (Ordu), Ferit Demir (Muş), Yakup Mutlu (Muş), Cengiz Sarıbaş (Giresun) ve Fatih Yonca’nın (Hatay) Saldırıda Uzman Çavuş Yusuf Öztürk ile erler Emrah Mandıralı ve Arif Temel’in yaralandığı belirtildi. Yaralı asker Emrah Mandıralı ile Uzman Çavuş Yusuf Öztürk’ün Niksar Devlet Hastanesi’ne kaldırıldığı, Uzman Çavuş Öztürk’ün burada ameliyata alındığı öğrenildi.  

Hastane önünde 1000 kişi
Yaralı askerler için kan arandığı anonslarının yapılması üzerine çok sayıda vatandaş hastaneye akın etti ve kan vermek istedi. Akşam saatlerinde yedi askerin cenazelerinin bulunduğu Reşadiye Devlet Hastanesi önünde toplanan 1000 kişi, ‘Kahrolsun PKK’ ve ‘Şehitler ölmez vatan bölünmez’ sloganları attı. 
Tokat kent merkezinde de 1000 kişi toplanarak eylem yaptı. Eylemlerde hükümet aleyhinde de sloganlar vardı. Reşadiye Belediye Başkanı MHP’li Rafet Erdem, olayın ardından bir televizyon kanalına bağlandı ve şunları söyledi: “Türk milletinin başı sağolsun. Sisli bir hava var. Burada 1997’den beri bir olay olmuyordu” dedi.
Reşadiye Kaymakamı Cihangir Güler yaralılardan birinin durumunun ciddiyetini koruduğunu ifade ederek, “Şu anda hangi örgütün saldırıyı gerçekleştirdiği konusunda bir şey söylemem mümkün değil” dedi.
Ancak saldırıyı terör örgütü PKK ile yasadışı sol örgüt TKPML-TİKKO’nun ortaklaşa gerçekleştirmiş olabileceği öne sürüldü. Askeri kaynaklardan alınan bilgilere göre  Karadeniz’e açılmayı hedefleyen PKK’nın Celal Başkale adlı terörist öncülüğünde, bölgeyi bilen TİKKO’cu militanların desteğinde 20 kişilik terörist grubunun Karadeniz Bölgesi’ne gittiği, kışın ise Tunceli’ye döndüğü belirtildi. Askeri yetkililer bu grubun Tunceli kırsal kesimine döndüğünün şu ana kadar tespit edilmediğini, saldırıya bu gruba mensup teröristlerin gerçekleştirmiş olabileceğini söyledi.
Askeri kaynaklar, 1990’lı yılların başından 1996 yılına kadar Karadeniz Bölgesi’nde silahlı eylemler yapan TKPML- TİKKO örgütünün bölgedeki arazi yapısını iyi bilmesi, barınma ile lojistik desteğinden yararlanmak isteyen PKK’nın, sol örgütle ortak eylem kararı aldığını hatırlattı. Bir süredir iki örgütün ortak eylem yapacağı istihbaratının alındığını bildiren askeri yetkililer, grubun en son Giresun ve Tokat kırsalında olduğu bilgisine ulaştıklarını belirtti. Bir süre önce de TİKKO, PKK ile birlikte hareket edeceklerini duyurmuş, PKK ile ortak  bildiri yayımlamıştı. 7 Temmuz 2009’da Tunceli’nin Çemişgezek ilçe merkezine yapılan silahlı saldırıyı PKK ve TİKKO ortaklaşa yapmıştı.
Saldırıda şehit olanlardan Adanalı uzman çavuş 32 yaşındaki Harun Arslanbay, köyünün ilk şehidi oldu. Ailesi İskenderun Körfezi’nde Sugözü köyünde oturan Arslanbay iki yıldır evliydi. 

İzinden yeni dönmüşlerdi
Şehit er Fatih Yonca’nın Hatay’ın İskenderun’un Orhanlı köyünde yaşayan ailesi yasta. Yonca’nın ailesi acı haberi televizyondan öğrendi. 22 yaşındaki şehidin terhisine 3 ay kaldığı ve 2 gün önce de izin için bulunduğu köyünden, Tokat’a gittiği belirtildi. Adıyamanlı er Onur Bozdemir de üç gün önce izinden birliğine dönmüştü.
Şehit olan askerlerden er Ferit Demir İstanbul Bahçelievler’de yaşıyordu. Annesi Muhteber Demir’le telefonda konuşan Demir, konuşmadan 1 saat sonra şehit oldu. Şehit er Cengiz Sarıbaş da Bahçelievler’de yaşıyordu. Şehit haberinin gelmesinin ardından Bahçelievler’de de eylemler vardı.
Şehit er Yakup Mutlu ise Muş’un Bulanık ilçesine bağlı Örenkent köyü nüfusuna kayıtlı. Şehit haberinin ilçeye ulaşması üzerine DTP’li oldukları sanılan bir grup molotofkokteyli ile çevreye zarar verdi.
Saldırıya siyasiler büyük tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül: Mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz.  

İçişleri Bakanı Beşir Atalay: Teröristler en kısa zamanda yakalanarak adalete teslim edilecekler ve hak ettikleri cezaya çarptırılacaklardır.

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin: Terörden yarar bekleyenler, devlet-millet beraberliğini sarsamayacak. (dha, aa)