Reşadiye'de PKK'nın Tunceli grubu saldırdı

Asker Reşadiye baskınının PKK'nın Tunceli grubunca yapıldığını ve saldırının bir dakika sürdüğünü açıkladı

ANKARA - Genelkurmay İstihbarat Başkanı Korgeneral İsmail Hakkı Pekin, Reşadiye saldırısının PKK tarafından gerçekleştirildiğini örgüt üyelerinin 8-9 Aralık günü yaptığı telsiz konuşmalarından anladıklarını, ses analizlerinden saldırının PKK’nın Tunceli grubuna bağlı 5-6 kişilik özel bir birim tarafından gerçekleştirildiğini tespit ettiklerini açıkladı.
Genelkurmay Başkanlığı’ndaki haftalık basın toplantısında Genelkurmay İstihbarat Başkanı Korgeneral İsmail Hakkı Pekin 7 Aralık’ta Tokat Reşadiye’deki  saldırıyla ilgili olarak, teröristlerin 8-9 Aralık tarihlerinde yaptıkları telsiz konuşmaları eşliğinde özetle şu bilgileri verdi: “Bugüne kadar olayla ilgili olarak maalesef maksatlı, önyargılı ve haksız çeşitli yorumlar yapıldı. 

Telsiz konuşmaları
Söz konusu saldırının PKK Kongra-Gel terör örgütü tarafından yapıldığı açık ve net olarak belirlendi. Eylemi gerçekeştiren teröristler ile bağlı olduğu terörist grup arasında 8-9 Aralık 2009’da yapılan telsiz konuşmalarındaki seslerin analizinden eylemi yapan ve eylem talimatını veren teröristler tespit edildi. Ses analizlerinin yapılmasında ses bankasından yararlanılmakta olup bu da zaman almaktadır. Bu nedenle analiz işlemi ancak dün (9 Aralık) öğlen saatlerinde tamamlanabildi.”
Korgeneral Pekin, “Olay öncesi bölgede PKK ve diğer sol örgütlerin barındığına ve faaliyetlerine ilişkin elde herhangi bir istihbarat bulunmamaktadır” dedi. Pekin, olayın nasıl gerçekleştiğini saat saat anlatırken, 11 personeli taşıyan askeri araca Sazak Karakol Komutanlığı’ na 3.5 kilometre  mesafede saat 15.15 sıralarında 5-6 PKK’lı tarafından ve bir dakika içinde gerçekleştirildiğini söyledi. Yağışlı ve sisli havada görüşün 5 metreye düşmesinden istifade eden teröristlerin, dört ayrı mevziden ve yakın mesafeden açtıklarını belirten Pekin, saldırıya ilişkin özetle şu detayları verdi:

Bir araç durmadı
“İlk ateş sonucu 3 personel şehit oldu, 7 personel yaralandı. Yaralı uzman çavuş, cep telefonundan 156 jandarmayı arayarak olayı, Tokat İl Jandarma Komutanı’ na ardından da  Sazak Jandarma Karakol Komutanı’na bildirdi. Bu sırada olaydan yara almadan kurtulan bir asker, yola çıkarak Sazak Köyü istikametinden gelen kırmızı renkli Toros marka bir aracı durdurmak istemiş ancak araç durmamış. Bir süre sonra Sazak köyü istikametinden gelen bir otobüsü durdurarak yolcuları indiren asker yaralıları otobüse bindirerek Reşadiye’ye götürdü. Olay bölgesinde 75 adet Kalaşnikof piyade tüfeği boş kovanı buldu. Saldırganların yakalanması için Tokat, Turhal ve Niksar’ dan 3 tabura yakın asker bölgeye gönderildi. Teknik tespit imkanlarından faydalanılarak bu olayın Tunceli bölgesinde bulunan terörist gruba bağlı özel güç birimine ait 5-6 kişilik bir grup tarafından yapıldığı tespit edildi. Yapılan incelemede eylem talimatının Tunceli bölgesinden sorumlu terörist tarafından verildiği belirlendi. Eylemin Zap bölgesinde bulunan HPG karargâhına rapor edildiği de tespit edildi.”
Reşadiye olayının 24 Mayıs 1993’te 33 erin şehit olduğu Bingöl saldırısıyla  ilişkilendirildiği iddialara da değinen Pekin “Bu yaklaşımların iyi niyetle yapıldığını söylemek de mümkün değildir. Bu husuların kamuoyu tarafından en doğru şekilde değerlendirildiğine inanıyoruz” diye konuştu. 

Sözde eylemsizlik
PKK’nın 13 Nisan 2009’dan itibaren ilan ettiği ‘sözde eylemsizlik’ kararına karşın  64 güvenlik görevlisinin şehit olduğunu ve 20 vatandaşın katledildiğini söyledi. (Radikal)