Reşat Rosenberg'e 'tarihi' operasyon

Altı ay önce Türk vatandaşlığına geçen ABD asıllı işadamı Reşat Rosenberg'in Datça'daki çiftliğine operasyon düzenlendi. Çiftlikte bulunan bir kamyonet dolusu eser incelemeye, zanlılar ise Emniyet'te sorgulamaya alındı.
Haber: MUSTAFA SARIİPEK / Arşivi

MUĞLA - Altı ay önce Türk vatandaşlığına geçen ABD asıllı işadamı Reşat Rosenberg'in Datça'daki çiftliğine operasyon düzenlendi. Çiftlikte bulunan bir kamyonet dolusu eser incelemeye, zanlılar ise Emniyet'te sorgulamaya alındı.
Türk vatandaşı oldu
11 yıldır Reşadiye Mahallesi'nde 550 dönüm arazi üzerindeki Güllerdağı Çiftliği'nde eşi Mory Rosenberg'le yaşayan ve 6 ay önce Türk vatandaşlığına geçerek Reşat adını alan Richard Rosenberg'in tarihi eser kaçakçılığı yaptığı ihbar edildi. Dört yıldır ürettiği zeytinyağlarını 'Olive farm' markasıyla ABD'ye ihraç eden Rosenberg'in çiftliğine operasyon düzenlendi. Çiftlikte 20'nin üzerinde taş esere rastlandı. Eserlere el konularak Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.
Rosenberg, Datça'daki işlerini yürüten ortağı turizmci Hüseyin Güneş ve çiftliğin genel müdürü Çetin Akdemir 'tarihi eser kaçakçılığı' yaptıkları iddiasıyla gözaltına alındı. Marmaris Müzesi'nden gelen arkeologlar eserlerin tarihi değerini belirlemek için inceleme başlattı. Koleksiyoner belgesi bulunmadığı belirtilen Rosenberg ile Güneş ve Akdemir sorguya alındı. Datça Kaymakamı Savaş Tuncer, "Bir ihbarı değerlendirerek arama yaptık. Aramada bir kamyonet dolusu esere rastlayıp el koyduk. Müze görevlilerinin raporu doğrultusunda hareket edilecek" dedi.