Resmi nikahlı eşin sevgilisine hakarete 2 bin lira tazminat cezası

Resmi nikahlı eşin sevgilisine hakarete 2 bin lira tazminat cezası
Resmi nikahlı eşin sevgilisine hakarete 2 bin lira tazminat cezası
Resmi nikahlı eşinin birlikte yaşadığı kadının evine giderek tehdit ve hakaret içerikli mektup yazıp kapının altından atan kadın, 2 bin lira manevi tazminat ödemeye mahkûm edildi. Mahkeme, davacı B.S.'nin kişilik haklarına saldırıda bulunulduğunu belirterek, "Davalı N.P.'nin hakaret teşkil eden sözlerinde davalı B.S.'nin haksız eylem mahiyetindeki 'N.P.'nin eşiyle birlikte yaşama' davranışının sebebiyet verdiği anlaşılmıştır" dedi.

RADİKAL - Resmi nikahlı eşinin birlikte yaşadığı kadının evine giderek tehdit ve hakaret içerikli mektup yazıp kapının altından atan kadın, 2 bin lira manevi tazminat ödeyecek.

Ümraniye’de 5 yıl önce gerçekleşen olayda N.P adlı kadın( 41) boşanma davaları devam eden eşinin birlikte yaşadığı kadın olan B.S’ye(30) 2 sayfalık tehdit ve hakaret içerikli mektup yazdı. Yazdığı mektubu B.S’nin evinin kapısının altından atan N.P hakkında B.S şikayetçi oldu. Şikayet üzerine başlatılan soruşturma kapsamında suça konu mektup adli emanete alınırken, 9 aydan 4 yıl 4 aya kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Dava sonucunda Müşteki B.S’nin olay zamanı sanık N.P’nin resmi nikahlı eşi ile yaşamasını sanık yönünden ‘haksız tahrik’ olarak nitelendiren mahkeme, suçun haksız bir fiile tepki olarak işlendiğini kaydetti. N.P. “Hakaret” suçundan 740 lira adli para cezasına çarptırıldı.

2 BİN LİRA MANEVİ TAZMİNAT

B.S., ikilinin boşanmasının ardından A.S. ile kendisinin evlendiğini ve yaşanan olay nedeni ile huzurunun kaçtığını kaçtığını belirterek N.P. aleyhine ceza davasının ardından 20 bin liralık tazminat davası da açtı. Davayı karara bağlayan Anadolu Asliye Hukuk Mahkemesi, davacı B.S.’nin kişilik haklarına saldırıda bulunulduğunu belirterek, “Davalı N.P.’nin hakaret teşkil eden sözlerinde davalı B.S.’nin haksız eylem mahiyetindeki ‘N.P.’nin eşiyle birlikte yaşama’ davranışının sebebiyet verdiği anlaşılmıştır” dedi. Davanın bu nedenle kısmen kabul edilmesine karar veren mahkeme, N.P.’nin B.S.’ye 2 bin lira manevi tazminat ödemesine hükmetti.
Arzu KAYA/DHA


  ETİKETLER:

  Mahkeme

  ,

  Anadolu

  ,

  Kadın

  ,

  Ceza

  ,

  Para

  ,

  Soruşturma

  ,

  lira

  ,

  hapis

  ,

  Eylem

  ,

  hukuk

  ,

  Resmi

  ,

  Asliye