Resmi rakamlara göre en yüksek burs Nişantaşı'nda

Resmi rakamlara göre en yüksek burs Nişantaşı'nda
Resmi rakamlara göre en yüksek burs Nişantaşı'nda
Verdikleri yüzde 87'lik burs oranıyla en çok burs veren üniversite olduklarını ifade eden Levent Uysal, Türkiye'deki en çok tercih edilen ilk üç vakıf üniversitesi arasında yer aldıklarını söyledi.

Nişantaşı Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Levent Uysal, geçtiğimiz günlerde medyada yer alan kontenjanlarının dolmadığı yönündeki iddialara resmi rakamlarla yanıt verdi. Nişantaşı Üniversitesi’nin en çok tercih edilen üç vakıf üniversitesi arasında yer aldığını ifade eden Uysal, geçen seneki kontenjan doluluk oranlarının ise yüzde 96, burs oranın ise yüzde 87 olduğunu söyledi.

Üniversiteye giriş maratonunun en önemli aşaması olan tercih dönemindeki adaylar, mesleki becerilerini ve kişisel yetkinliklerini geliştirebilecekleri bir üniversite seçmek için büyük çaba harcıyor. İyi bir diploma kadar, o diplomanın nereden alındığının da önem taşıdığı günümüzde Nişantaşı Üniversitesi, Türkiye ’de en çok tercih edilen 3 vakıf üniversitesinden biri olarak öne çıkıyor. Geçtiğimiz günlerde medyada yer alan haberlerin aksine kontenjan dolululuk oranının yüzde 90’nın altında hiç düşmediğini söyleyen Nişantaşı Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Levent Uysal, resmi rakamların dikkatlice incelemesi tavsiyesinde bulundu. Haber yapmadan önce ÖSYM ve YÖK’teki verilerin incelenmesi gerektiğini söyleyen Levent Uysal, “Nişantaşı Meslek Yüksekokulu olarak kapılarımızı açtığımız 2010 yılından itibaren kontenjanlarımızdaki doluluk oranı yüzde 90’nın altına hiç düşmedi. Geçen sene ise 5 bin 150 olan kontenjanımızın 5 bin 88’i doldu. Yani yüzde 96 doluluk oranını yakaladık. Biz bu nedenle çok rahatız. Aksi yöndeki yanlış haberlerde rakamlar gözden kaçırılmış ve iyi analiz edilmemiş olabilir. Bu haberleri yapanları, kanıtlayabileceğimiz rakamları görmeleri ve doğru bilgilerle haber yapmaları için davet ediyoruz. Hem YÖK’teki hem de ÖSYM’deki raporlara göre bütün üniversitelerin rakamları ortada” dedi.

BURS ORANINDA BİRİNCİ, TERCİH SIRALAMASINDA ÜÇÜNCÜ

Verdikleri yüzde 87’lik burs oranıyla en çok burs veren üniversite olduklarını ifade eden Levent Uysal, Türkiye’deki en çok tercih edilen ilk üç vakıf üniversitesi arasında yer aldıklarını söyledi. Tüm vakıf üniversitelerine de eğitimden kazandıkları gelirleri, yine eğitime aktarmaları konusunda çağrıda bulunan Levent Uysal, “Biz topluma yüksek fayda sağlayan üçüncü nesil bir üniversiteyiz. İyi ve ergonomik bir yönetim anlayışımız olduğu için de bir kaynak üretebiliyoruz ve nihayetinde bu kaynağı öğrencilerimize sağlıyoruz. Türkiye’de en çok tercih edilen ilk üç vakıf üniversitesinden biriyiz. Geçen sene 100 bin öğrencinin listesine girdik ve bunun sadece 5 bin 88 tanesi aldığı puanla doğru orantılı olarak yerleşti. Önümüzdeki dönemlerde ise Nişantaşı Üniversitesi’ndeki bütün öğrencilere yüzde 100 burs vermekle ilgili çalışmalar yürütüyoruz. Çünkü biz gerçek bir vakıf üniversitesiyiz” diye konuştu.