Resmi suç duyurusu

Roche çalışanı Veysi Mungan, ihaledeki sorunu önce firma yetkililerine iletti. Sonra olay basına sızdı. Mungan ve kendisini destekleyen müdürü Gökhan Akdoğan işten atıldı.
İki isim dün Şişli Savcılığı'na resmi suç duyurusu yaptı.

İSTANBUL - SSK'ya fahiş fiyattan ilaç satışı Roche'un iki yöneticisinin açıklamalarıyla ortaya çıktı. Roche'un satış bölümünde çalışan Veysi Mungan anlatımına göre olaylar şöyle gelişti: Mungan 'Neorecormon' ihalelerinde SSK'ya farklı fiyat uygulamasını fark edip, genel müdür Faruk Yöneyman'a uyarıda bulundu. Şirketin benzer nedenlerle ABD'de
1 milyar dolara yakın bir ceza ödediğini hatırlatarak önlem alınmasını isteyen Mungan'a, Yöneyman "Bunu yapan babam bile olsa gerekeni yapacağım" şeklinde söz verdi. Ancak durumda bir değişiklik olmadığı gibi, 2 Ocak 2004'te Mungan'ın işine son veridi. Hukuki yollara başvuracağını söyleyen Mungan tekrar işe alındı ancak söz tutulmadı fiyat farklılığı sorunu çözülmedi. Kendisine gizlilik anlaşması karşılığında 3 milyon dolarlık 'sus payı' önerildiğini öne süren Mungan, fiyat farklılığı sorununun çözümü için ısrarcı olunca ikinci kez işten çıkarıldı. Nisan 2004'te Roche, Mungan'ı toplantıya çağırdı ve toplantı sırasında polis çağrılarak bir suç işlemiş gibi hakkında şikâyette bulunuldu. Mungan'a destek veren bölüm müdürü Gökhan Akdoğan'ın da işine son verildi.
Mungan ve Akdoğan, önceki gün Şişli Cumhuriyet Savcılığı'na Roche hakkında şikâyette bulundu. Akdoğan, "Şirketin ve devletin çıkarlarını korumak istedim, ancak işimden oldum. 2003 yılında Kamu İhale Kanunu yürürlüğe girdikten sonra şirketteki fiyat uygulamalarında değişiklik oldu. Depolara ve hastanelere yapılacak iskontalara karar veren bir yöneticinin tercihleriyle ilgili olarak depolardan şikâyetler gelmeye başladı. Ciddi zararlarvardı " dedi.