Restorana giremeyen Romanlar savcılıkta

Akşam yemeği için gittikleri bir restorana alnmadığını iddia eden İzmir Çağdaş Romanlar Derneği üyesi bir grup 'ayrımcılığa uğradığı' gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

İZMİR - Akşam yemeği için gittikleri bir restorana alnmadığını iddia eden İzmir Çağdaş Romanlar Derneği üyesi bir grup 'ayrımcılığa uğradığı' gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.
Derneğin başkanı Cemal Bekle, birkaç ailenin bir araya gelerek
İnciraltı'nda bir restorana gittiklerini ancak kapıdan 'üye kartları' olmadığı için alınmadıklarını söyledi. Bekle, üyelik kartının kimseden istenmediğini belirterek şu iddialarda bulundu: "Sorumlu kişiyle görüşmeyi istedik. Sorumlu geldiğinde, niye sadece bizden üye kartı istendiğini sordum. Sorumlu sıfatıyla görüştüğümüz kişi de bize Romanların bu restorana alınmadığını, bunu şahsi algılamamamız gerektiğini söyledi. Daha önce münferit bir olay yaşanmış ve bunun üzerine bizi almıyorlarmış. Burada ayrımcılık yapıldığını söyleyerek ayrıldık."
Bekle, bunun üzerine belediye ve valiliğe başvurduklarını, savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını söyledi.
'Haklarımızı biliyoruz'
İşletme sahiplerinden Berna Noyaner'se dernek üyelerinin 20 kişilik bir grubun restorana girmek istediğini, bu kişilerin yüksek ses tonu ve amiyane şekilde konuştuklarını ileri sürdü.
Noyaner şunları söyledi: "Bu kişilerin kılık kıyafetleri de görgü kurallarına uymuyordu. İnsanları renk, cins, etnik köken, milliyet ya da siyasi düşüncelerine göre ayırmıyoruz. Bizi ilgilendiren, onların müessesemiz içindeki davranışlarıdır. Haklarımızı biliyoruz. Herkese hizmet vermek zorunda da değiliz."