@omererbil

Restorasyon skandalı: Kiralık diploma!

Restorasyon skandalı: Kiralık diploma!
Restorasyon skandalı: Kiralık diploma!
İhale ile alınan pek çok inşaat projesindeki arkeolog, sanat tarihçisi, restoratör bulundurma mecburiyeti şirketler tarafından 'kiralık diploma'yla aşılıyor. Bazı arkeologların diplomalarını kiraladığı ileri sürülen Kültür Sanat Emekçileri Derneği'nde yöneticiler istifa etti.
Haber: ÖMER ERBİL - omer.erbil@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Ankara ’da Kültür Sanat Emekçileri Derneği (KSED) büyük bir skandal ile çalkalanıyor. Genel Başkan Hızır İnan ve bazı dernek yöneticilerinin arkeologların diplomalarını restorasyon projelerinde kullanılmak üzere kiraya verdiği ileri sürüldü. Dernek yöneticilerinden Başkan Yardımcısı Binnur Çelebi ve Genel Sekreter Ayşe İpekçi iddialar üzerine dernek görevinden ayrıldı. Kamuoyunda sıkça dile gelen restorasyon rezaletlerinin neden kaynaklandığına da örnek teşkil eden bu skandalın ardından neler çıkacağı merakla bekleniyor.

İhale ile alınan pek çok inşaat projesinde arkeolog, sanat tarihçisi, restoratör bulundurma mecburiyeti isteniyor. Ancak onların çalışmadan sadece proje üzerinde imzasının olması ve çalıştığını beyan etmesi yeterli bulunuyor. Bunun için de bu meslek gruplarından bir diplomayı proje dosyasına dahil ediliyor. Bunun karşılığında diploma sahibine proje süresince aylık kira bedeli ödeniyor. SGK primleri de yatırılıyor. Bu durum dedikodu mahiyetinde yıllardır konuşuluyor ancak ispatı zor olduğu için bir türlü ortaya çıkarılamıyor. 'AYDA BİN LİRA VERSİN ÖYLE KIZSIN!'

İşte şimdi Kültür Sanat Emekçileri Derneği bu skandal ile çalkalanıyor. Dernek Genel Başkanı Hızır İnan'ın, arkeolog Ayşe İpekçi’ye bu teklifi yaptığı ortaya çıktı. İddiaya göre İnan, Messenger’da yaptığı yazışmada İpekçi'ye bir arkeolog ihtiyacı olduğunu, ayda bin lira verileceğini ve bir yıl boyunca sigortasının ödeneceğini ve arkeologtan sadece diplomasının istendiğini söylüyor. Ayşe İpekçi’nin, "Başkan yardımcısı Binnur Çelebi duymasın çok kızar" uyarısı için de, "Sana ayda bin lira versin sigortanı da yapsın ondan sonra kızsın" karşılığını veriyor. 

II. KILIÇARSLAN KÖŞKÜ KİME EMANET?
Dernekteki skandal Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı Fen İşleri Daire Başkanlığı tarafından ihaleye çıkarılan II. Kılıçarslan Köşkü’nün koruma altına alınması ve restorasyon işinde patladı. Arkeolog Kamil Sağlam’ın diploması aylık bin lira karşılığında ihaleyi alan Gökalp Proje Müşavirlik LTD. şirketi tarafından kiralandı. Binnur Çelebi bu kiralama olayından haberdar olunca Kamil Sağlam ile görüştü. Sağlam’a bu yaptığının etik ve doğru olmadığını anlattı. Sağlam kendisinin Anadolu Sanat Tarihçileri Derneği Başkan Yardımcısı Tekin Süllü tarafından ikna edildiğini söyledi. Sağlam noterde yaptığı sözleşmeyi feshetti. Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na da durumu noter aracılığıyla iletti. 


Dernek yöneticileri skandalın patlamasından sonra ardı ardına istifa etti. İki ay önce arkeolog istihdamı için açlık grevi açıklaması yapan Binnur Çelebi konuyla ilgili şöyle konuştu; "Bunları en başından beri duyuyordum ve dernek yöneticisi arkadaşları uyarıyordum. Bunun doğru olmadığını ve karşı çıktığımı söylüyordum. Artık son olay bardağı taşıran son damla oldu. Genç arkeolog arkadaşların işsiz olmasını fırsat bilip kullanmaları asla kabul edilemez. Bizi şimdi dernekten uzaklaştırmak istedikleri için bizim kendilerine iftira attığımızı ileri sürecekler ama bu asla doğru değil. En baştan kendilerini bu konuda uyardım."

'ARKADAŞIN MENFAATİNİ DÜŞÜNDÜM!'
KSED Genel Başkanı Hızır İnan’a da iddiaları sorduk. İşte İnan’ın verdiği cevap: "Ayşe hanıma bu teklifi getirdiğim doğrudur. Yaz sezonunda bir proje için arkeolog aranıyordu. Kuzenim bana söyledi. Ben de Ayşe hanıma ek gelir olması için teklif ettim. Eczacılar nasıl diplomalarını veriyorlar onun gibi düşündüm. Ayşe hanıma da ayda bin liradan 50–100 lira derneğe bağışlamasını istedim. Ayşe hanımla beraber şirkete gittik. Şirket ayda değil bir sefere mahsus bin lira vereceğini söyleyince vazgeçtik. Ben arkadaşımın menfaatini düşündüm. Kamil Sağlam’ı tanımam. Binnur hanım ve arkadaşları dernekle anlaşamıyorlardı. O nedenle aramızdaki husumetten dolayı şimdi iftira atıyorlar."

ŞİRKETTEN AÇIKLAMA
Gökalp Proje Müşavirlik LTD şirketinden bir açıklama geldi. Aynen yayınlıyoruz; ‘’ II. Kılıçarslan Köşkünün koruma altına alınması, çevre düzenlemesi ve arkeolojik kazı yapılması işine ait sözleşme 08.01.2015 tarihinde yapılmıştır. işbu sözleşme kapsamında gerekli tüm personel aylık Ücret karşılığı istihdam edilmekte olup herhangi bir diploma kiralama söz konusu değildir. Anılan işe fiili olarak henüz başlanılmamış olup hava şartlarının düzeleceği yaz aylarına doğru başlanması planlanmaktadır. Haberde ismi geçen Kamil Sağlam da diğer teknik personeller gibi Firmamızda çalışacağına dair taahhütname vermiştir. Tek Taraflı olarak taahhüdünü fesh ettiği belirtilen personelin yerine yenisi bugün derhal istihdam edilmiştir. Haberde belirtildiği üzere bir dernek yönetiminin kendi iç çekişmesi üzerinden ve mesnetsiz iddialarla Firmamız yıpratılmış olup, haberinizin ilgili yerlerinden Firmamızın isminin bulunduğu kısımların ve belgelerin çıkarılmasını önemle rica ederiz.’’


  http://www.radikal.com.tr/127668112766817

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  RANT IN ADI DIR RESTORASYON TÜRKİYEDE - user968387

  Bir Restoratör olarak ülkemizde yapılan restorasyon projelerinin bir çoğu Yandaş a rant sağlama kapısıdır maliyetinin çok altında olan projelerin birilerine 10 hatta 15 katı gelir sağlamasıdır ve bir çoğunda ne restoratör ne arkeolog ne de sanat tarihci bulunur bi mimar birde 2 yıllık inşaat mezunu olan restorasyonla uzaktan yakından ilgisi olmayan insanlarca yapılır evet diploma kiralama işiyle devam ediyor ama bunun denetimi yok denecek kadar az çünkü denetleyecek devlet görevlisi denetlencek şantiyenin birilerinin yandaşı olduğunu napsada onun sözünün geçerli olmayacağını bilir çimento kullanılması yasak olan restorasyonda bile kullanıldı neyse HERKES HERKESİ BİLİYOR VE BU RESTORASYONLAR TARİHİ ESERLERE ZARAR VERİYOR....

  Çivisi - rumuz hikaye

  Çivisi çıkmış bu ülkenin. Neresinden tutacağız bilemiyorum. Ahlak, saygı diye bir kavram kalmamış. Yiyin birbirinizi vatandaşlar, kazıklayın, yolun herkesin tüylerini! Kendi çıkarlarınız için hiçbirşeyin değerini bilmeyin, tarih falan ne öyle?

  Restorasyon mezunları iş bulamamaktan muzdarip - user437290

  Bir Restorasyon-Konservasyon mezunu olarak Kültür Bakanlığında bir türlü iş bulamayan ben, çeşitli sektörlerde bulduğum işlerde çalışmak durumunda kaldım, madem bu alanda çalışana ihtiyacınız yok bu işleri kendi kafanaıza göre yapabiliyorsunuz bu bölümleri üniversitelerde neden açtınız? Bir idealist olarak seçtiğim bu bölüm benim için zaman kaybından başka birşey olmadı mesleki hayatımda.Siz uyanklar da restorasyon diplomalarını kiralayıp inşaatçı mantığı ile kültür varlıklarımızın içine etmeye devam edin.Böyle kafaya böyle traş...

  - momentum

  80'lerde Metin Akpınar'ın bir skeci vardı: "patatesler bile bozuldu... nerde o eski canım anam adapazarı kelle patatesi..." Nerde o eski baba komünistler diyeceğim geliyor benim de. Yakındır, eski dev-sol'cuların da polise yanaşıp, abi bi kartınız var mı, ziyaretinize gelelim diyecek olmaları. Fukuyama'nın tarihin sonu dediği buydu herhalde: Batı kapitalizmi evrensel zaferini ilan etti. Kapitalizmin bile olamadığı yerler var bizim gibi, orada da ortamın banal gerçekleri, menfaatçilik, küçük ruhluluk, yozluk ve özentiler zaferini ilan etti. Tarihin sonunda artık Mehdi'nin dönüşü veya proletarya diktatörlüğü falan yok: para, prestij, bira, pop müzik ve seks var. Ve herkes biribirinin aynısı. Türbanlı enteller halvet üzere basılırken, "emekçi" derneği de diploma simsarlığı yapıyor, karşılığında derneğe avanta istiyor. Gerçi eskiden beri bilinir, eczacılar resmen diplomalarını kiraya verirler, adlarına açılan dükkanları başkaları işletir. Eniştem 35 yıllık inşaat mühendisi, ODTÜ mezunu, sağlık sorunlarından dolayı şantiye mühendisliği yapamıyor, emekli de oldu, geçen bir yapı denetleme şirketine gitmiş iş için. Asgari ücret teklif etmişler, gerekçeleri de, senin zahmet etmene gerek yok, gel arada sadece imzaları at git. Onun da zoruna gitmiş haklı olarak.

  desenize - genco940

  tarihin içine de böyle yapılıyor.

  Rezalet - user968001

  Devletin ilgili kurumları, gerekli soruşturma ve yargı sürecini hızla tamamlayıp, eğer gerçek ise, gerekli cezaları hemen vermeli ve bu da ibret olmalı. Bazı eczacıların da bu yöntemle diploma kiraladığını duymuştum... Ne kadar doğru bilmiyorum. Bunun doğruluğu da araştırılmalı..

  Binnur Çelebi - user953287

  Bu şeklinde bu alanda iş deneyimi olmayan meslektaşımı kandırmaya yönelik iknası karşısında ise utanç duydum. Evet. Çok doğru. Benim güvenerek yola çıktıklarım benim arkamda benden gizli iş çeviriyorlarmış da haberim yokmuş. Evet Hızır İnan doğru söylemiş. Ben meslektaşlarıma para vermiyordum. Üstelik Dernek yönetiminde cebimden para harcayarak onların onurlu bir mücadeleyle hak ettikleri kadrolara atanmaları için önderlik ediyordum. Meslektaşlarımın dört yıl dirsek çürüterek aldıkları diplomalarını bu şekilde ucuza satmalarına onay vermem ya da aracılık etmem imkânsızdır. Dernek Başkanının, meslektaşlarının diplomalarını bu şekilde usulsüz olarak şirketlerde kullanılmasına alet olması affedilemez bir suçtur. Meslek haklarını ve meslek onurunu korumakla yükümlü olan bir Derneğin, bu tür usulsüz işlere bulaşmasını da kabul edip sineye çekmem mümkün değildir. İstihdam mücadelesini Kurumsal bir yapı içerisinde güç birliği oluşturmak amacıyla bu Derneğin kurulmasında yer almıştım. Dernek vasıtasıyla lokal işleterek para kazanmak ve meslektaşlarımın diplomalarını ucuza şirketlere peşkeş çekerek satmak için değil.