Revizyonun şifreleri

Revizyonun şifreleri
Revizyonun şifreleri
Başbakan'ın Afrika gezisi sonrası sinyalini verdiği kabine revizyonu gerçekleşti. Değişikliğin şifreleri 'uyum', 'vefa', 'açılım' ve 'başarı'da gizli.
Haber: ÖMER ŞAHİN - omer.sahin@radikal.com.tr / Arşivi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın “Her an her şey olabilir” parolasıyla sinyalini verdiği kabine değişikliği dün gerçekleşti. İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay koltuklarına veda eden isimler oldu. Bugün Çorum’da yapılacak karne törenine katılacak olan Dinçer programını iptal etti.
Başbakan Erdoğan, haftalık olağan görüşme için dün Çankaya Köşkü’ne çıktı. Görüşme, Genelkurmay Başkanı Necdet Özel’in katılımıyla bir süre üçlü görüşmeye dönüştü. Özel’in ayrılmasının bir süre sonra yapılan yazılı açıklama ile İçişleri Bakanlığı’na Muammer Güler, Milli Eğitim Bakanlığı’na Nabi Avcı, Sağlık Bakanlığı’na Mehmet Müezzinoğlu, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na da Ömer Çelik’in getirildiği duyuruldu.
Her zaman olduğu gibi revizyonu sınırlı tutan Erdoğan, görevden aldığı ve tercih ettiği isimlerle mesaj verdi. Başbakan’ın yaptığı değişikliğin şifreleri ‘uyum’, ‘vefa’, ‘açılım’, ‘başarı’ sözcüklerinde gizli.
Başbakan Erdoğan ile Köşk arasında bir haftadır isimler üzerinde ‘müzakere’ olduğu söylentisi yayılsa da bu bilgi doğru değil. Erdoğan, kafasında belirlediği isimleri önceki gün kağıda döktü. 4 kişilik kabine listesi Köşk’te aynen kabul edildi. İşte Erdoğan’ın yeni kabinesinin şifreleri:

İDRİS NAİM’LE İMRALI MESAJI MI?
Başbakan,yönetim ve kabinede ‘istikrar’ı sever. Bakan değişikliğini de sık yapmaz. İdris Naim Şahin, hükümetin en kısa ömürlü bakanlarından oldu. Gafları ve milliyetçi söylemiyle öne çıkan Şahin’in değişimi ‘İmralı Süreci’ni rahatlatacak bir faktör olarak da görülüyor. Erdoğan’ın Muammer Güler tercihi ise ‘deneyim’ine bağlanıyor. Mardin milletvekili olan Güler’in Kürt seçmen üzerinde pozitif etki yapabileceği de söyleniyor.

‘ECDAT’A LAF ETTİ, KOLTUK GİTTİ
Ertuğrul Günay ne çektiyse Erdo-ğan’la polemiğe dönüşen açıklamalarından çekti. ‘Ucube’ tartışması, ‘tiyatro’ polemiği derken son olarak Muhteşem Süleyman’a dönük sözleriyle ‘ecdat’a sahip çıkan Başbakan’ı kızdırdığını biliyoruz. Kabinen ‘sol’ kanadı fire verdi. Erdoğan’ın yakın çalışma kadrosundan belki de bakan olmamış tek isim Ömer Çelik’in görevlendirilmesi sürpriz olmadı. Çelik, kabinenin tek bekarı aynı zamanda.

İNATÇI ÖMER HOCA YERİNE
HOŞGÖRÜLÜ NABİ HOCA
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, icraatları kadar üslup ve yöntemleriyle de tartışıldı.Öğretmen camiasını çok kızdırdı. Parti kurmaylarıyla da çoğu zaman ters düştü, geri adım atmadı. Dershanelerin nasıl kapatılacağı bir muamma olarak kaldı. Partiyi ikna edemedi. Fatih Projesi beklendiği gibi yürümedi. Başbakan Erdoğan, buraya belki de ‘ilişki yönetimi’ni en iyi yürütecek bir ismi getirdi. Yıllarca Başdanışmanlığını yapan ‘Nabi Hoca’ zaten Milli Eğitim Komisyonu Başkanıydı. Avcı, yarım kalan projelerin tamamlanması kadar kırılan kalplerin onarılmasıyla da uğraşacak.

KABİNEDE BİR TRAKYALI
Sağlık Bakanı Recep Akdağ kabinede Binali Yıldırım, Ali Babacan ve Beşir Atalay ile birlikte 10 yıldır kesintisiz görev yapan isimdi. AK Parti ’nin başarılı olduğu alanların başında sağlık gösteriliyordu. Ancak, son zamanlarda sektörden tepki sesleri yükseldi. Başbakan, ‘dinlendirme’yi tercih ettiği Akdağ’ın yerine sektörü bilen bir başka ismi Mehmet Müezzinoğlu’nu getirdi. Müezzinoğlu, uzun süre AK Parti İstanbul İl Başkanlığı yapmıştı. Trakya’dan kabinenin tek temsilcisi olacak . Müezzinoğlu, Başbakan Erdoğan’ın imam-hatipten okul arkadaşı.