REYHANLI İÇİN HATAY SAVCILIĞI HAREKETE GEÇTİ Sorumlular için soruşturma açıldı

REYHANLI İÇİN HATAY SAVCILIĞI HAREKETE GEÇTİ
Sorumlular için soruşturma açıldı
REYHANLI İÇİN HATAY SAVCILIĞI HAREKETE GEÇTİ
Sorumlular için soruşturma açıldı

Hatay’ın Reyhanlı İlçesinde meydana gelen patlamalar için Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı da harekete geçti. Başsavcılık dün yaptığı yazılı açıklamada, patlama öncesi ve sonrasında ihmali görülen tüm kamu görevlileri hakkında soruşturma başlatıldığını duyurdu. İçişleri Bakanı Muammer Güler ise, saldırılarla ilgili daha önce gözaltına alınan 12 kişiden 7’sinin tutuklandığını hatırlatarak, “Ancak daha sonra olayın kesinlikle asli faili olduğunu değerlendirdiğimiz bir grup daha gözaltına alındı. Bunlar 6 kişidir. Bunların en az 3 veya 4’ü olayın asli faili durumunda” dedi.
Dün TBMM kulisinde gazetecilerin sorularını cevaplandıran Bakan Güler şöyle konuştu: “3 veya 4’ünün olayın aslı faili olduğu. Yani arabayı temin eden, üzerine tescil ettiren, depoyu bulup kiralayan, arabanın belli bölümlerine özel depo yaptıran, bombaları taşıyan, araçla belli yerlerde keşif yapan ve arabayı da olay günü Reyhanlı’ya getiren. Ayrıca bu olayın esas yönlendiricisi olduğunu düşündüğümüz, planlayan, yönlendiren, Suriye ile ilişkileri koordine eden, oradaki talimatları getiren iki kişi var aradığımız ayrıca yine bu Suriye’de bomba eğitim alarak bombaları getirip o düzenekleri kiralık depoda araçlara yerleştiren kişiyi de aramaya devam ediyoruz.” Bir gazetecinin saldırıda bir Suriyeli işadamının da yardım ettiği yönündeki haberleri hatırlatması üzerine Güler, “Suriye parmağı deyince Suriye’deki istihbarat örgütleri ile oradaki yetkiler ile daha önce Türkiye de bu işleri yapmaya çalışan, veya illegal örgütlerin daha önce Türkiye’de faaliyet gösterenlerinin hepsi, gümrükte bulunan yetkilere hepsi bunların içinde var. Başka uyruklu bazı insanlar da var. Şimdi açıklamayacağım başka unsurlar da var” karşılığını verdi.
Güler, Acilciler’in ‘pasif durumda’ olduğunun belirtilmesi üzerine ise, “Kapandı bitti de Suriye’deki oturdukları adresi versek ne yapacaklar. Kırmızı bültenle aranıyorlar” karşılığını verdi. 

Baş şüpheliler adliyede
Patlamaları organize ettiği ileri sürülen Mehmet G. ile birlikte toplam 6 kişi dün Adana Adliyesi’ne getirildi.
Reyhanlı Kaymakamı Yusuf Güler de bir açıklama yaparak, bombalı saldırılarda konut ve işyerleri hasar gören 1338 kişiye toplam 3 milyon 824 bin 806 lira ödeme yapıldığını açıkladı.