Reyhanlı İlçe Emniyet Amiri görevden alındı

Reyhanlı İlçe Emniyet Amiri görevden alındı
Reyhanlı İlçe Emniyet Amiri görevden alındı
Reyhanlı İlçe Emniyet Müdürü Murat Berk görevinden alındı. Hatay Valisi Celalettin Lekesiz, işlemin idari bir tedbir olduğunu söyledi.

İki bombalı saldırıda 51 kişinin yaşamını yitirdiği Reyhanlı’da İlçe Emniyet Müdürü Murat Berk görevden alınarak, yerine Hatay İl Emniyet Müdürlüğü’nde görevli Duygu Uzundurukan getirildi. 18 ay önce önce Samandağ İlçe Emniyet Müdürü iken Reyhanlı’ya atanan Berk’in ilçedeki görevi sona erdi. 2009-2010 yıllarında Kırıkhan Emniyet Müdürlüğü yapan Uzundurukan ise Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ihtisas eğitiminin ardından İl Emniyet Müdürlüğü emrine gelmişti. Aslen Trabzonlu olan Uzundurukan, İlçe Emniyet Müdürlüğü görevini yürütecek. Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, yaptığı açıklamada, sürecin sağlıklı yönetilebilmesi için aksaklıklara veya yorulanlara ilişkin bazı gerekli idari tedbirlerin alınabileceğini belirterek, “Arkadaşımızın görevden alınması buna yönelik bir tedbirdir. Yeni bir gelişme gibi değerlendirmeye değebilecek çok çaplı bir şey değildir. İdari bir tasarruftur” dedi. Bu arada Hatay İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Başoğlu’nun tayini de İzmir ’e çıktı. Atamanın Reyhanlı saldırılarının olduğu zamana denk gelmesi, farklı yorumlara neden olurken, Başoğlu’nun atamasının normal tayin sürecinde olduğu belirtildi.

Asli fail yakalandı

Bu arada Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, son gelişmelerle ilgili olarak dün basın toplantısı düzenledi. Lekesiz, Mehmet G.’nin önceki gece 23.40’ta yakalanarak gözaltına alındığını belirtti. Hatay Valisi Lekesiz, basına şu bilgileri verdi:
“Eyleme karışan şahıslardan, M.G., D.Ö. ve Y.B.’nin olaydan sonra sınır ilçemiz Samandağ’dan yurtdışına çıkmaya çalıştıkları, ancak karada ve denizde alınan yoğun güvenlik önlemleri nedeniyle kaçamadıkları, arazide saklandıkları belirlenmiştir. Bu üç kişinin asli faillerden olduğu, belgeler ve bilgilerle de görülmektedir. Bu kişileri bilmeden de olsa saklamak, terör olayına yardım ve yataklık etme suçuna girer. Vatandaşlarımızın bilgi almaları halinde güvenlik güçlerine bu bilgileri ulaştırmalarını istiyoruz.”
Vali Lekesiz, soruşturmada gözaltına alınan sekiz kişiden M.K., A.M., İ.Ş., İ.D.’nin önceki gün tutuklandığını, kalan dört şüphelinin ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldığını hatırlattı.
Saldırıyla ilgili 4 kişi daha dün adliyeye sevk edildi. Biri serbest bırakıldıı, üçü mahkemeye sevk edildi.


  http://www.radikal.com.tr/113395811339583

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Olmaz böyle adaletsizlik,Htay valisi ve emniyet genel müdürüde alınmalı! - yakamoz42

  Olmaz böyle adaletsizlik!!Siz milletimi kandırıyorsunuz?Derhal Hatay valisi,Emniyet Genel müdürlüğü ve mitin yönetim tabakası değiştirilmeli!..

  Kurban! - Hayal Denizi03

  Her zaman gerçek sorumlular dururken,İlahlara kurban edilecek bir günahsız bulunmuştur. Aslında görevden alınacak kişi Türkiye'yi bu batağan içine sürükleyen Davutoğlu ve onun ekibidir. Görevden alınması gereken biri varsa; bence Davutoğlu görevden alınmalı. Saldırı olayı bir güvenlik zafiyeti değil, uygulanan yanlış politikanın ürünüdür.

  TAYİN ETMEK, ÖDÜLLENDİRMEK - irfanyal

  Devletin kendi memuruna karşı inanılmaz bir koruyucu kalkanı var. Suça karışanları ayıklayamıyor, işten el çektiremiyor. İzmir'e atamışlar, büyük ceza vermişler (!) Yol parası, lojman, izin vs. Detaylı istihbarat raporlarına rağmen niye engellenmedi diye soramadılar bu zat-ı şahanelerine. Belki savcılar görür bu saçmalığı. Saygılarımla