Reyhanlı'da 3 gün önce istihbarat geldi

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı, Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde 52 kişinin ölümüne neden olan bombalı saldırıya ilişkin açıklama yaptı. Açıklamaya göre bombayı Suriyeli N. temin etti ve patlamadan 3 gün önce istihbarat geldi.
Adana Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ahmet Akkaya’nın açıklamasında patlama ile ilgili soruşturmanın Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülmeyip Hatay Valiliği’nin inisiyatifine bırakıldığı yönündeki iddaların gerçeği yansıtmadığı belirtilerek şöyle denildi: “Patlama olayında kullanılan iki araç Türk vatandaşı olan şahıslar tarafından yakın tarihte satın alınarak Hatay il merkezinde kaportacı ustası M.G.’ye zula tabir edilen gizli bölmeler yaptırdıkları, daha sonra da Hatay’ın Harbiye beldesi yerleşim bölgesi dışında depoda gizlenmişlerdir. Suriye’nin Lazkiye şehrinden Suriye uyruklu N. soyadlı şahıs tarafından temin edilen RDX tipi 300 kilo patlayıcı kaçak yollardan balıkçı tekneleriyle Samandağı Çevlik Mevkii’ndeki balıkçı barınağına getirtildiği, buradan da araçların gizlendiği depoya götürülerek özel bölmelere yerleştirildiği belirlenmiştir.”
Açıklamada patlamadan 3 gün önce istihbarat alındığı da belirtildi: “11 Mayıs 2013 günü iki farklı noktada meydana gelen patlamayla ilgili olarak, patlamadan üç gün önce 8 Mayıs 2013 günü saat 16.00’da Hatay İl Emniyet Müdürlüğü’ne gelen ihbar, Adana TMK 10’uncu Maddesi’yle görevli Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği’ne iletilmiş olup 9 Mayıs 2013’de olayı soruşturan TMK 10’uncu Maddesi’yle görevli Cumhuriyet Savcısı tarafından güvenlik birimlerimizce ihtiyaç duyulan tüm mahkeme kararları ve talimatlar/ izinler verilmiştir.”