Reyhanlı'da 9 kişi gözaltına alındı

Reyhanlı'da 9 kişi gözaltına alındı
Reyhanlı'da 9 kişi gözaltına alındı
İçişleri Bakanı Muammer Güler, Reyhanlı bombalamalarıyla ilgili 9 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

İçişleri Bakanı Muammer Güler, Reyhanlı ilçesindeki patlamada 735 yeri, 62 araç, 8 kamu binası ve 120 konutta hasar oluştuğunu, olayla ilgili 9 kişinin gözaltına alındığını bildirdi.

Güler, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile Hatay Havaalanı'nda düzenledikleri basın toplantısında, dün meydana gelen patlamalarda 46 kişinin öldüğünü ve çok sayıda insanın yaralandığını belirtti.

Saldırının amaçlarının ne olduğunu vatandaşların bildiğini dile getiren Güler, şunları söyledi:

"Bunun amacı, hedefi; yöneldiği insanlar itibariyle ülkemizin huzur ortamına darbe vurmak, hem de yürümekte olan çözüm sürecini provoke etmek. Buradaki insanları karşı karşıya getirme amacı güdüyor. Açıkça ifade ediyorum, El Muhaberat ile yakın ilişkide olduğunu ve isimlerini bildiğimiz örgüt tarafından yapılmıştır. Tüm ekiplerimizin sabaha kadar yürüttüğü çalışma neticesinde 9 kişi gözaltına alındı. Bunlardan bazıları keşif yapan, bazıları araçları saklayan kişiler. Dünden beri çeşitli manipülasyonlarla olay başka örgütler tarafından üstleniliyormuş gibi ortam yaratılmaya çalışıldı. Amaç buradaki insanları karşı karşıya getirmek."

Reyhanlı'da daha önce de patlama olduğunu hatırlatan Güler, şöyle devam etti:

"Daha önce de patlama olmuştu, faillerini en kısa sürede yakalamıştık. Bunda da yakalayacağız. Kimse endişe etmesin. Reyhanlı halkı oyuna gelmemiştir, gelmeyecektir. Bu ortamı kullanmaya çalışanları görmekteyiz. Elbette ki böyle olumsuzlukları engelleyecek her türlü tedbir alındı. Tüm gerekli tedbirlerle soruşturmayı yürütüyoruz."

Olay yerindeki hasar tespit çalışmalarının sürdüğünü ifade eden Güler, "Patlamada 735 iş yeri, 62 araç, 8 kamu ve 120 bağımsız konutta hasar oluştu" dedi.

Tespit çalışmaları tamamlandıktan sonra her türlü hasarın karşılanacağını kaydeden Güler, olay yerindeki araştırmalar ve incelemelerin sürdüğüne işaret etti.

Bakan Güler, olayın tüm yönleriyle incelendiğine dikkati çekerek "Bu olaya karışan araçlardan birinin plakası tespit edilmiştir. Halkımız, oynanmak istenen oyunun farkına varsınlar" diye konuştu.

ATALAY: İTİRAF ETTİLER
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay da, patlamayla ilgili olarak, "Akşam açıklamıştım ilk verileri. Suriye istihbaratıyla irtibatlı bir terör örgütünün bu konuyla ilgisi tespit edilmiş ve kişiler de belli oranda tespit edilmiştir diye. Şu ana kadar da bu kişilerden 9'u gözaltına alınmış durumda. Kendi ifadeleriyle, itiraflarıyla da bunlar büyük oranda belirlenmiş oldu" dedi.

Atalay, şunları söyledi:

"Cumartesi günü meydanın yoğun olduğu bir vakit. Maalesef Reyhanlı'da çok sayıda vatandaşımız bundan etkilendi. Şu ana kadar 46 vatandaşımız bu patlamadan dolayı hayatını kaybetti. Onlara Allah'tan rahmet diliyoruz; ailelerine, yakınlarına, Hatay'a, Reyhanlı'ya ülkemize baş sağlığı diliyoruz. Yaralılarımız var, bunların burada olanlarını ziyaret ettik. Yoğun bakımda olanları var. Durumu ağır olanları var. hayatını kaybedenlerin 38'inin kimlikleri belirlendi. 35'i Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, 3'ü Suriye vatandaşıdır. Diğerlerinin kimlik tespitiyle ilgili çalışmalar devam ediyor."

Atalay, yaralıların sağlık kurumlarına yetiştirilmesi için ülkenin tüm imkanlarının seferber edildiğini dile getirerek şöyle devam etti:

"Hastanelere, büyük kentlere, İstanbul 'a, Ankara 'ya yaralıların sevki yapıldı. Bir yandan da teknik ekiplerimiz güvenlik birimlerinin olaylarla ilgili çok yoğun olay yeri inceleme, olayı aydınlatma çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürüyor. Akşam açıklamıştım ilk verileri. Suriye istihbaratıyla irtibatlı bir terör örgütünün bu konuyla ilgisi tespit edilmiş ve kişiler de belli oranda tespit edilmiştir diye. İçişleri Bakanımız konuyla ilgili ayrıntılı bilgi verecek. Şu ana kadar da bu kişilerden 9'u gözaltına alınmış durumda. Kendi ifadeleriyle, itiraflarıyla da bunlar büyük oranda belirlenmiş oldu."

GÜLER: MALZEMELER KAÇAK YOLLARLA HATAY’A SOKULDU

İçişleri Bakanı Muammer Güler, Reyhanlı'daki bombalı saldırılarla ilgili "Biz malzemelerin kaçak yollardan Hatay'a sokulduğunu, araçların burada alınarak belli kişiler adına tescilinin yapıldığını ve belli bazı iş yerlerinde, atölyelerde özel bölmeler yapılarak bomba yüklendiğini ve yine maalesef bu işe yardım ve yataklık yapan kişilerle hemen o depolardan çıkartılarak olay yerine getirilip kısa süre içerisinde patlattıklarını tespit ettik" dedi

Bakan Güler, beraberindeki Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar ve Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz ile Reyhanlı Kaymakamlığında akşam saatlerinde bir basın toplantısı daha düzenledi.

‘ŞU ANDA EL KAİDE BAĞLANTISI YOK’

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Güler, saldırının El Kaide bağlantısı olup olmadığının sorulması üzerine, "Şu anda El Kaide bağlantısı yoktur" dedi.

Reyhanlı'daki bombalı saldırılarla ilgili araçların Yayladağı Sınır Kapısından geçtiklerine dair soru üzerine Güler şöyle konuştu:

"Hayır, hayır, biz malzemelerin kaçak yollardan Hatay'a sokulduğunu, araçların burada alınarak belli kişiler adına tescilinin yapıldığını ve belli bazı iş yerlerinde, atölyelerde özel bölmeler yapılarak bomba yüklendiğini ve yine maalesef bu işe yardım ve yataklık yapan kişilerle hemen o depolardan çıkartılarak olay yerine getirilip kısa süre içerisinde patlattıklarını tespit ettik."

Reyhanlı'da normal yaşamın bir an önce başlamasını istediklerini bu nedenle okulların tatil edilmesi gibi bir kararlarının da olmadığını vurgulayan Güler, okullarda eğitimi engelleyecek bir hasar bulunmadığını bildirdi.


  http://www.radikal.com.tr/1133149113314920

  YORUMLAR
  (20 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Gavurların bile umurundayken, sizin değil mi? - Marduk

  Yediğiniz ekmekler, karnını doyurduğunuz çocuklarınız adına bu ülke için de biraz mesleğinizi kullanmanız gerekmiyor mu artık? Bile bile ortaya koyulan yalanları, senaryoları buraya taşımaktan başka işlevinizin kalmaması uykularınızın kaçmasına neden olmuyor mu? Huzurunuz tavan yapmış durumda mı yoksa? Bilin ki bu yalanlar adına acı çeken herkesin laneti bu yalanlara müsaade eden herkesin vicdanına yapışıp kalacaktır. Ömrünüz boyunca acı çekmek, acı çektirmek istemiyorsanız biraz da halk için haber yapın, biraz da doğruları söyleyin, hiç cesaretimiz yok diyorsanız da tüm lanetler üzerinizde, mutlu mesut yaşayın. ne diyelim başka! ....İngiliz BBC kanalı "saldırıyı el kaide bağlantılı el nusra cephesi üstlendi" ....İngiliz ITV kanalı "Türk hükümetinin desteklediği muhalifler Türkiye'yi kana buladı 116 ölü" ....The telgraf "Türk hükümeti şaka gibi açıklamalar yaparak hedef şaşırtmak istiyor, 140 dan fazla ölü" ....The sun gazetesi "hükümet yıpranmamak için saldırıyı haber yapmayı yasakladı" ....Fransız gazetesi Le monde "Bir Türk atasözü derki,Besle kargayı oysun gözünü.Türkiye'nin desteklediği aşırı dinci suriyeli muhalifler Türkiye'yi kana buladı 120 den fazla ölü..

  Tek kelimeyle iflas - ser_21

  Yaşanan bu olay hükümet in suriye politikası nin iflasidiir.Beslediginiz öso devşirmelerinin sonucu bu.verdiginiz silahlar bu şekilde size doner.Ama herseye ragmen,baris sürecinin yüzü suyu hürmetine gün birlik olma günü

  SUSMA - denizantakya

  neden gerçekleri yansıtmıyorsunuz?neden bu kadar korkuyorsunuz.neden bu kadar tarafsızken bu kadar yanlı medya oldunuz...200den fazla ölü var.bunu anlatın.bugün bize yarın size....unutmayın bunu kafanıza iyice yerleştirin,kulağınızı,vicdanınızı,yüreğinizi açın ve bunu dinleyin: susma sustukça sıra sana gelecek!!!İSTERSENİZ YAYINLAMAYIN OKUYUN YETER...!

  GERÇEKLERİ YABANCI BASIN VERİYOR. - amet28

  Reyhanlı Yayın yasağının nedeni Belli: İngiliz BBC kanalı "saldırıyı El Kaide bağlantılı El Nusra Cephesi üstlendi".... İn­giliz ITV kanalı "Türk hükümetinin desteklediği muhalifler Türkiye'yi kana buladı 116 ölü".... The telgraf "Türk hükümeti şaka gibi açıklamalar yaparak hedef şaşırtmak istiyor, 140 dan fazla ölü".... The sun gazetesi "hükümet yıpranmamak için saldırıyı haber yapmayı yasakladı".... F­ransız gazetesi Le monde "Bir Türk atasözü derki,Besle kargayı oysun gözünü.Türkiyen­in desteklediği aşırı dinci Suriyeli muhalifler Türkiye'yi kana buladı 120 den fazla ölü..... Gerçekleri Türk medyası hariç bütün medyalar bildiriyor.

  HATAY HALKI OLARAK ARTIK SİZEDE GÜVENMİYORUZ. - denizantakya

  neden gerçekleri yansıtmıyorsunuz?neden bu kadar korkuyorsunuz.neden bu kadar tarafsızken bu kadar yanlı medya oldunuz...200den fazla ölü var.bunu anlatın.bugün bize yarın size....unutmayın bunu kafanıza iyice yerleştirin,kulağınızı,vicdanınızı,yüreğinizi açın ve bunu dinleyin: susma sustukça sıra sana gelecek!!!İSTERSENİZ YAYINLAMAYIN OKUYUN YETER...!

  ... - Kharon

  Bu bombayı patlatanların amacı belli. Ülkemizde bombayı patlatanların fitne hesaplarına çanak tutacak bolca Esad sevdalısı, AK Partiyede vurmak için bahane arayan Rusya,İran,Şia,Hizbullah sevdalısı var. Bu patlama onların çok işine yaramış görünüyor. Saldırıyı yapanların Esad ailesiyle ilişkileri ortaya çıkıyor. Ayrıca öcalanla resimlerinide yayınlamışlar. Devir fitne devri, karayı ak akı kara göstermeye çalışıyorlar. Muhalif "teröristler" yapmışmış. Bak sen. 30 senelik tescilli terör örgütüne terörist diyemeyenler, işerine gelmeyince miltonlara şakır şakır terörist dediğiyle işin içinden çıkıveriyor. Esad çoluk çocuk katlediyor bunlar burada koro halinde "abd procesi abd procesi, bop bop" hikayeleri uyduruyorlar. ABD de olmasa sizin haliniz nice olurdu, dua edinde ABD hep kalsın, yoksa bahaneniz kalmayacak.

  başbakan, sorumluluktan kaçamazsın! - bırıncı

  reyhanlıdaki patlamaların tek sorumlusu başbakan ve akp'dir...suriyedeki muhaliflere silah, bomba yardımı yaparak, akp, suriyeye adeta savaş ilan etti. olan olay bu siyasetin bir sonucudur. maalesef olan her zamanki gibi masum insanlara oldu..söylentilere göre suriyede olan pek çok bombalı saldırının ardında türk istihbaratının olduğu söyleniyor. reyhanlı saldırısı da buna karşılık olarak planlanmış. başbakanı ve akp'yi kutluyorum bu ülkeye yaşattıkları için!