Reyhanlı'da linç iddiası tartışması

Reyhanlı'da linç iddiası tartışması
Reyhanlı'da linç iddiası tartışması

Olay sırasında Reyhanlı da olan Ayhan Altıntaş, yaralananlara yardım etmek isterken Suriyelileri linç etmek isteyenlerce bıçaklandığını söylüyor.

Reyhanlı'daki patlamada bazı mültecilerin linç edildiği iddiası tartışma yarattı. Yetkililer yalanladı. Reyhanlılılar "Biz provokasyona gelmeyiz" diyor.
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

Gazeteci Hakan Albayrak ile Mazlum-Der’in hazırladığı Reyhanlı raporunda, bazı Suriyelilerin Reyhanlı’da linç edilerek öldürüldüğü yönündeki iddiaları, dün büyük tartışma yarattı. Reyhanlı Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi ve Hatay Valiliği iddiaları yalanladı. Ancak olay sırasında Reyhanlı’da olan Ayhan Altıntaş isimli bir kişiyse saldırıda yaralananlara yardım etmek isterken Suriyelileri linç etmek isteyen bir grup tarafından bıçaklandığını öne sürdü. Reyhanlı Belediye Başkanı Şanverdi, Radikal’e yaptığı açıklamada, ölü sayısının fazla olduğu ve kayıp listelerinin olduğu iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirtti. Şanverdi, “Şu an için kimliği tespit edilemeyen bir cenazemiz var. Toplam hayatını kaybeden kişi sayısı 52, bunun üzerinde bir rakam yok” dedi. 

Öfke var, linç yok 

Şanverdi, hayatını kaybedenlerden bazılarının Suriyeli olduğu ve linç edilerek öldürüldüğü iddialarını ise yalanladı. Şanverdi, “Kabul ediyorum, Suriyelilere karşı bir tepki ve öfke oluştu. Saldırıdan sonra da araçlar tahrip edildi. Ama bir linç girişimi ya da bu nedenle ölen bir Suriyeli olmadı” dedi. Hatay Valiliği’nin açıklamasındaysa “Patlamanın haricinde kafası taşla ezilerek veya farklı bir şekilde hayatını kaybeden herhangi bir kişi olduğuna dair intikal eden bir resmi belge bulunmamaktadır. İddia konusu tüm yönleriyle araştırılmaktadır” ifadelerine yer verildi.
Mazlum-Der’in önceki gün Reyhanlı’da meydana gelen patlamaya ilişkin raporunda, Suriyelilere yönelik linç girişimlerinin olduğuna yer verilmiş, olayların da görgü tanığı ve mağduru olarak Ayhan Altıntaş gösterilmişti. Radikal, İHH’de gönüllü çalışan Altıntaş’a ulaştı. Altıntaş, patlama günü linç girişimi esnasında bıçaklandığını ve şu anda İstanbul ’da bir hastanede tedavi gördüğünü söyledi. Altıntaş’ın iddiaları şöyle: 

‘Bıçakladılar’ 

“Patlama noktasına 700 metre uzaklıktaydık. İkinci patlamanın olduğu yere yaklaştık. Henüz itfaiye ve ambulanslar yoktu. Yaralılar çevreye savrulmuştu. Suriye plakalı bir arabaya yaralı koyarken birkaç kişi ellerinde demir çubuklarla arabanın camlarını kırdı. ‘Neden böyle yapıyorsunuz’ dediğimde, ‘Bütün bunlar sizin başınızın altından çıkıyor’ dediler. Araba gitti ve ardından zarar gören binalardan birinin içinden kucağında bir çocukla bir kadın ve iki erkek çıktı. Eli sopalı 20 kişilik grup binadan çıkanlara yöneldi. ‘Yapmayın’ derken sopayla vurdular. Yere düştüm. Önce bir erkek, ardından kadın ve diğer erkek camiye kaçtılar. Camide de linç girişimi devam etti. Ayağa kalktım yere düştüm, tekrar denedim ayağa kalkamadım. Anladım ki dizkapağımdan bıçaklanmışım. Reyhanlı halkı sürekli mültecilerin yanında oldu. Ancak yaklaşık 200 kişilik bir grup Suriyeli mültecileri burada istemiyor ve bunu her seferinde dile getiriyordu. Olayın takipçisi olacağım. Saldıranları tespit ettim. Davacı olacağım.” 

‘Biz akrabayız’ 

Reyhanlı sakinleri de provokasyona gelmeyeceklerini söyledi. Yakınını kaybeden Tufan Karaca, “Biz Suriyelilerden kız aldık. Bizi mezhep çatışmasına sürüklemek istiyorlar ama biz akrabalarımızla karşı karşıya gelmeyeceğiz. Burada provokasyon tutmaz” dedi. İsmini vermek istemeyen kayıp yakını da Suriyelilere değil, Suriye politikasına kızdıklarını ifade ediyor ve bize çay servis eden kişiyi işaret ederek, “Bak, bu kardeşimiz de Suriyeli. Amcamı kaybettim diye onu mu suçlayacağım? Biz şimdi provokasyona gelir miyiz sizce?” diyor. 

Üniversitelilere Reyhanlı dayağı

Reyhanlı’daki saldırılardan hükümeti sorumlu tutarak eylem yapan ODTÜ ve Ankara Üniversitesi öğrencilerine polis sert müdahale etti. ODTÜ’de yerleşke önünde yürümek isteyen öğrencilere polis tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti. Polisin attığı gaz bombası kapsülü bir öğrencinin gözüne isabet ederek yaraladı. Polis eline geçirdiği öğrencileri tekme tokat dövdü. Dışişleri Bakanlığı’na yürümek isteyen Ankara Üniversitesi öğrencilerine yoğun gaz bombası atıldı. Başına gaz bombası kapsülü isabet eden bir öğrencinin hastaneye kaldırıldığı durumunun ciddi olduğu öğrenildi.

Sekiz şüpheli adliyeye sevk

Reyhanlı’daki iki patlamanın şüphelisi olarak gözaltına alınanlardan 8 kişi, Hatay Emniyet Müdürlüğü’ndeki sorgularının ardından dün öğle saatlerinde Adana Adliyesi’ne getirildi. Kelepçeli olarak mahkûm girişinden adliye binasına sokulan ve hepsi de erkek olan şüpheliler Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı tarafından sorgulandı. Basın mensuplarının şüphelileri görüntülemesini engellemek için emniyet güçleri geniş güvenlik önlemi aldı.