Reyhanlı'da linç iddiası tartışması

Reyhanlı'da linç iddiası tartışması
Reyhanlı'da linç iddiası tartışması

Olay sırasında Reyhanlı da olan Ayhan Altıntaş, yaralananlara yardım etmek isterken Suriyelileri linç etmek isteyenlerce bıçaklandığını söylüyor.

Reyhanlı'daki patlamada bazı mültecilerin linç edildiği iddiası tartışma yarattı. Yetkililer yalanladı. Reyhanlılılar "Biz provokasyona gelmeyiz" diyor.
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

Gazeteci Hakan Albayrak ile Mazlum-Der’in hazırladığı Reyhanlı raporunda, bazı Suriyelilerin Reyhanlı’da linç edilerek öldürüldüğü yönündeki iddiaları, dün büyük tartışma yarattı. Reyhanlı Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi ve Hatay Valiliği iddiaları yalanladı. Ancak olay sırasında Reyhanlı’da olan Ayhan Altıntaş isimli bir kişiyse saldırıda yaralananlara yardım etmek isterken Suriyelileri linç etmek isteyen bir grup tarafından bıçaklandığını öne sürdü. Reyhanlı Belediye Başkanı Şanverdi, Radikal’e yaptığı açıklamada, ölü sayısının fazla olduğu ve kayıp listelerinin olduğu iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirtti. Şanverdi, “Şu an için kimliği tespit edilemeyen bir cenazemiz var. Toplam hayatını kaybeden kişi sayısı 52, bunun üzerinde bir rakam yok” dedi. 

Öfke var, linç yok 

Şanverdi, hayatını kaybedenlerden bazılarının Suriyeli olduğu ve linç edilerek öldürüldüğü iddialarını ise yalanladı. Şanverdi, “Kabul ediyorum, Suriyelilere karşı bir tepki ve öfke oluştu. Saldırıdan sonra da araçlar tahrip edildi. Ama bir linç girişimi ya da bu nedenle ölen bir Suriyeli olmadı” dedi. Hatay Valiliği’nin açıklamasındaysa “Patlamanın haricinde kafası taşla ezilerek veya farklı bir şekilde hayatını kaybeden herhangi bir kişi olduğuna dair intikal eden bir resmi belge bulunmamaktadır. İddia konusu tüm yönleriyle araştırılmaktadır” ifadelerine yer verildi.
Mazlum-Der’in önceki gün Reyhanlı’da meydana gelen patlamaya ilişkin raporunda, Suriyelilere yönelik linç girişimlerinin olduğuna yer verilmiş, olayların da görgü tanığı ve mağduru olarak Ayhan Altıntaş gösterilmişti. Radikal, İHH’de gönüllü çalışan Altıntaş’a ulaştı. Altıntaş, patlama günü linç girişimi esnasında bıçaklandığını ve şu anda İstanbul ’da bir hastanede tedavi gördüğünü söyledi. Altıntaş’ın iddiaları şöyle: 

‘Bıçakladılar’ 

“Patlama noktasına 700 metre uzaklıktaydık. İkinci patlamanın olduğu yere yaklaştık. Henüz itfaiye ve ambulanslar yoktu. Yaralılar çevreye savrulmuştu. Suriye plakalı bir arabaya yaralı koyarken birkaç kişi ellerinde demir çubuklarla arabanın camlarını kırdı. ‘Neden böyle yapıyorsunuz’ dediğimde, ‘Bütün bunlar sizin başınızın altından çıkıyor’ dediler. Araba gitti ve ardından zarar gören binalardan birinin içinden kucağında bir çocukla bir kadın ve iki erkek çıktı. Eli sopalı 20 kişilik grup binadan çıkanlara yöneldi. ‘Yapmayın’ derken sopayla vurdular. Yere düştüm. Önce bir erkek, ardından kadın ve diğer erkek camiye kaçtılar. Camide de linç girişimi devam etti. Ayağa kalktım yere düştüm, tekrar denedim ayağa kalkamadım. Anladım ki dizkapağımdan bıçaklanmışım. Reyhanlı halkı sürekli mültecilerin yanında oldu. Ancak yaklaşık 200 kişilik bir grup Suriyeli mültecileri burada istemiyor ve bunu her seferinde dile getiriyordu. Olayın takipçisi olacağım. Saldıranları tespit ettim. Davacı olacağım.” 

‘Biz akrabayız’ 

Reyhanlı sakinleri de provokasyona gelmeyeceklerini söyledi. Yakınını kaybeden Tufan Karaca, “Biz Suriyelilerden kız aldık. Bizi mezhep çatışmasına sürüklemek istiyorlar ama biz akrabalarımızla karşı karşıya gelmeyeceğiz. Burada provokasyon tutmaz” dedi. İsmini vermek istemeyen kayıp yakını da Suriyelilere değil, Suriye politikasına kızdıklarını ifade ediyor ve bize çay servis eden kişiyi işaret ederek, “Bak, bu kardeşimiz de Suriyeli. Amcamı kaybettim diye onu mu suçlayacağım? Biz şimdi provokasyona gelir miyiz sizce?” diyor. 

Üniversitelilere Reyhanlı dayağı

Reyhanlı’daki saldırılardan hükümeti sorumlu tutarak eylem yapan ODTÜ ve Ankara Üniversitesi öğrencilerine polis sert müdahale etti. ODTÜ’de yerleşke önünde yürümek isteyen öğrencilere polis tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti. Polisin attığı gaz bombası kapsülü bir öğrencinin gözüne isabet ederek yaraladı. Polis eline geçirdiği öğrencileri tekme tokat dövdü. Dışişleri Bakanlığı’na yürümek isteyen Ankara Üniversitesi öğrencilerine yoğun gaz bombası atıldı. Başına gaz bombası kapsülü isabet eden bir öğrencinin hastaneye kaldırıldığı durumunun ciddi olduğu öğrenildi.

Sekiz şüpheli adliyeye sevk

Reyhanlı’daki iki patlamanın şüphelisi olarak gözaltına alınanlardan 8 kişi, Hatay Emniyet Müdürlüğü’ndeki sorgularının ardından dün öğle saatlerinde Adana Adliyesi’ne getirildi. Kelepçeli olarak mahkûm girişinden adliye binasına sokulan ve hepsi de erkek olan şüpheliler Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı tarafından sorgulandı. Basın mensuplarının şüphelileri görüntülemesini engellemek için emniyet güçleri geniş güvenlik önlemi aldı.


  http://www.radikal.com.tr/113365211336525

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  KOLUM NERDEN ALDIN SEN BU ZİBCİRİ. - m.rozbilen

  Mahzuni'nin "kolum nerden aldın sen bu zinciri" ezgisini "Halkım nerden aldın sen bu linç kültürünü"ne uyarlarsak cuk diye oturur.Gerçekten kin ve nefret zehirini kim aşıladı bize? Kin ve nefretin çabucak linc'e dönüşebildiğini defalarca gördük.Mazlumlara kıymak,insan hakkı isteyene hain damgasını vurup ölümüne cevaz vermek hangi kültürün ürünü? Doğuştan gelmediğine göre demek ki eğiten,öğreten,işleyen ve zehirleyen birileri var.

  Haber kaynağına bak sen... - serseriser

  Gazeteci AKP'li, konuşan İHH'lı... "AKP bu ülke için lüx" deyip RTE'ye tapınan adam ve Mavi Marmara'daki mürit ne zamandan beri güvenilir haber kaynağı oldu... Reyhanlı halkı mültecilerin yanındaymış... Buna inanmak için ekstra gayret sarfetmek, seçimlerde % 69 AKP'ye oy veren insanları ise AKP düşmanı ulusalcı sanmak için survivor Nihat Doğan olmak lazım... Bu durumda Alevi diye adamın kalbini söküp yiyen vahşiye de kurtuluş savaşçısı dedikleri zaman inanmamızı gerekiyor herhalde... İnsanın kafası dönmüş, beyni sabitlenmişse Kuşum Aydın'ı da kartal sanabilir... Ulusalcı değilim ama AKP'nin açtığı belayı başka taraflara çekmenin AKP'den başka kimseye faydası yok... Dolmuşa binmek mürit işidir, solcuya yakışmaz...

  DUYARLI TÜRKLER ! - palenke

  Cocuklugumuzda bize ögretilen yardimsever,duyarli ve masumun yaninda olan Türkleri 50 yasima geldim halen ne gördüm nede yasadim.

  Ulusalcılardan her türlü vahşeti beklerim! - huseyin366

  Beklerim diyorum ama zaten hazırlar.Açın internet sitelerini,okuyun yorumları (en basitinden facebookta Suriye haber ajansına yazılan yorumları okuyun).Çoluk çocuk katliamdan pervasızca bahsediyorlar!Çocuklarda öldürülmeliki ilerde eline silah alıp intikam almasın diye vb.vb. Katliam önerilerinin bini bir para.Ruhları kararmış,varlıkları koca bir hırs-öfke-kin bulutu haline gelmiş tehlikeli zihniyetler!Aynı zihniyet değilmiydi binlerce Kürdün katlinin faili,yüzbinlerce Ermeninin tehcir ve katliam emrini verenler,6-7 eylülün sorumluları!Bunlar tarihin karanlık çirkin yüzleri!Sen bizi onlarla hemhal eyleme Ya Rabbi!

  Utanc Verici - coban mustafa44

  Bircok ülkede asiriliklar oluyor.Herkesin bildigi gibi Yunanistanda ekonomik zorluklar bile mültecilere baglaniyor.Bu da gösteriyor ki INSAN olabilmek icin daha cok EVRIM görmemiz gerekiyor