Reyhanlı'da lokanta işleten ABD'li istihbaratçı mı?

Reyhanlı'da lokanta işleten ABD'li istihbaratçı mı?
Reyhanlı'da lokanta işleten ABD'li istihbaratçı mı?
CHP'nin Reyhanlı patlamalarına ilişkin hazırladığı ön raporda, olaydan üç gün önce 'Türk bayrağını cinsel organlarına sürdüler' iddiasıyla çıkan kavgada gözaltına alınıp ABD Konsolosluğu'nun 'vatandaşımız' telefonu ile serbest bırakılan iç mimar/lokantacının istihbaratçı olabileceği söylendi.

Radikal.com.tr - Reyhanlı saldırısını yerinde inceleyen CHP ’nin savcı 4 milletvekilinin, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ’na da sunduğu “ön raporu”nda çok çarpıcı iddialara yer verildi.
Yerel yetkililerin, “Saldırıların asıl amacı Reyhanlı halkını Suriyeli sığınmacılara saldırtıp onların öldürülmelerini sağlamaktır” değerlendirmesine yer verilirken buna kanıt olarak da patlamadan 3 gün önce “bayrak kavgası”nın yaşandığı lokantanını Suriye uyruklu işletmecisinin gözaltına alındıktan sonra, ABD Başkonsolosluğu’ndan edilen “vatandaşımızdır” telefonu üzerine serbest bırakılarak “sınır dışına çıkarılması” gösterildi. Raporda bu kişinin “gizli servisle irtibatlı” olabileceği değerlendirmesi yapıldı.

Cumhuriyet'ten Ayşe Sayın'ın haberine göre, CHP’nin savcı kökenli milletvekilleri Ali Özgündüz, Ömer Süha Aldan, İlhan Cihaner ve Ercan Cengiz’den oluşan heyet, 21-23 Mayıs’ta Reyhanlı’da yaptığı incelemeleri rapor haline getirirken önümüzdeki günlerde de Adana’ya giderek özel yetkili savcılığın yürüttüğü soruşturmayla ilgili incelemelerde bulunacak. Ön raporda, şu çarpıcı değerlendirme ve saptamalara yer verildi:

Amaç, sığınmacılara saldırtmak: Görüştüğümüz bazı yerel yetkililere göre, saldırıların asıl amacı Reyhanlı halkını Suriyeli sığınmacılara saldırtıp onların öldürülmelerini sağlamaktır. Çünkü, bu patlamadan 3 gün önce Reyhanlı’da restoran işleten Suriye uyruklu bir kişiye ait restoranda Türk bayrağına hakaret edildiği (bayrağın cinsel organa sürülüp, yere atılıp ezilip, yakıldığı) söylentisi üzerine özellikle ülkücü gençlerin organize ettiği bir grubun sokaklarında olayı protesto etmeleri sırasında, bu kişilerin Suriyeli plakalı araçlara saldırıp araçları tahrip ettiği ve karşılaştıkları Suriyelileri dövdükleri, bu gergin ortam sonucu meydana gelen patlama sonrası da insanların bir kısmının Suriye uyruklu şahıslara saldırdığı belirtilmiştir.

ABD konsolosluğu o Suriyeli için devrede: Söz konusu olayın meydana geldiği restoranın, 4 kişilik bir aileye sahip Suriye uyruklu ABD vatandaşı Muhammet Qudaymat tarafından işletildiği, bu kişinin restoranın vitrin camına Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) tarafından kullanılan Suriye bayrağı ve Türk bayrağı yaptırdığı öğrenilmiştir. Qudaymat’ın kavga olayından sonra emniyet tarafından ifadesi alınmak üzere karakola götürüldüğü, gözaltı sırasında ABD Adana Başkonsolosu’nun ilçe kaymakamını arayarak bu kişinin ABD vatandaşı olduğunu belirttiği, olayla ilgili ifadesi alındıktan sonra şahsın adli olaya karışması sebebiyle sınır dışı edildiği, yerel idarecilerin amirleri tarafından özel bilgi olarak tarafımıza iletilmiştir. Kanaatimizce ABD vatandaşı olan ve asıl işi “iç mimarlık” olan bu kişinin Reyhanlı’da bu tür bir işletme açmasının, kendi kimliğini gizlemeye dönük olup gizli servislerle irtibatlı olduğu değerlendirmesi yapılmıştır.

Hükümet faili savcıdan önce buldu, yetkili savcı olay yerine bile gelmedi: Olayı soruşturmakla yetkili Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan hiçbir savcının olay yerine gelmediği öğrenilmiştir. Üstelik henüz olay yeri inceleme ekiplerinin ekspertiz raporunu vermedikleri, olaydan sonra hükümet yetkililerinin ve Hatay Valisi’nin soruşturmaya ilişkin yaptığı açıklamaların adli makamları rahatsız ettiği öğrenilmiştir.

El Kaide evinde 2 milyon TL: Reyhanlı’da bir ihbarın değerlendirilmesi sonucu El Kaide örgütüyle bağlantılı bir evde yapılan aramada 2 milyon TL ve bir kısım silahın ele geçirildiği ve bunlarla ilgili soruşturmanın devam ettiği söylenmiştir.

‘Aleviler yaptı’ algısı yaratılıyor: Kamuoyuna da yansıyan jandarma istihbarat raporlarında adı geçen özellikle bir kişinin Nasır Eskiocak’ın o bölgede yaşayan Arap Alevilerinin dini lideri dede Nasır Eskiocak’ın torunu olması ve olaydan sonra ortadan kaybolması hassas bir konu olup bu kişinin Suriye ile ticari ilişkileri nedeniyle daha önceden de Suriye’ye giriş çıkış yapması göz önüne alındığında, patlamalarla bu kişinin irtibatının kurulması halinde eylemin Alevi kişilerin desteğiyle yapıldığı biçiminde bir kamuoyu algısı yaratılması durumunda önümüzdeki süreçte Hatay ve çevresinde mezhep eksenli gerginlik ve çatışmaların yaşanabileceği olasılığı olduğu düşünülmektedir. Yakalanan ve tutuklanan kişilerin hemen hemen tamamının Alevi inancına mensup olması ve bu kişilerin bir kısmının kaçakçılık faaliyeti amacıyla sık sık Suriye’ye girip çıkmaları, orada farklı amacı olan kişilerle irtibata geçmeleri sonucunda bu eylemle ilişkilendirilmesi halinde eylemi planlayanın Suriye birimleri olduğu ve bu kişilerin de eyleme yardım ettikleri şeklinde oluşturulacak kamuoyu algısı, tehlikeyi daha da büyütmektedir.