@ismailsaymaz

Reyhanlı'da polislerin yargılandığı davaya 'gizlilik' isteniyor

Reyhanlı'da polislerin yargılandığı davaya 'gizlilik' isteniyor
Reyhanlı'da polislerin yargılandığı davaya 'gizlilik' isteniyor
Reyhanlı katliamı ile ilgili emniyet amirlerinin görevi kötüye kullanma suçlamasıyla yargılandığı davanın bugün görülen ikinci duruşmasına Reyhanlı'da hayatını kaybedenlerin aileleri katılınca gizlilik kararı alınması gündeme geldi. Sabahki duruşmada mahkeme gizlilik talebini değerlendirmek üzere duruşmayı saat 13.30'a bıraktı. Karar birazdan açıklanacak.  
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Hatay Emniyet Müdürlüğü'ne 8 Mayıs 2013'te bombalı saldırı yapılacağı ihbarı üzerine ihbarda ismi geçen şahıslara yönelik teknik ve fiziki takip başlatılmıştı. MİT'in Hatay Emniyet Müdürlüğü'ne 10 Mayıs 2013'te saat 19.35'te katliamdan önce gönderdiği çok gizli yazı, bir önceki ihbarı doğrulayarak, katliamda kullanılacak araç plakaları hakkında da bilgi içeriyordu. 51 kişinin öldürüldüğü ve 222 kişinin yaralandığı Reyhanlı saldırısı sonrasında Hatay Eski Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, Hatay TEM Şube Müdürü Nevzat Eşit, TEM Eski Müdür Yardımcısı Eyüp Karaçoban ile Reyhanlı İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Berk hakkında, "görevi kötüye kullandıkları" gerekçesiyle altı ay ile iki yıl arasında hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Hatay 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın ikinci duruşması için bugüne gün verilmişti. Bu duruşmada Eyüp Karaçoban'ın ifade vermesi bekleniyordu.

Saat 11.00'de yapılması gereken duruşmada hakim ve sanık avukatları, karşılarında şikayetçi ve suçtan zarar gören olarak Reyhanlılı aileleri ve avukatlarını görünce dosyada gizlilik kararı verilmesini talep etti. Bu talep üzerine yargılama saat 13.30'a ertelendi.

Avukatlar dosyanın bir suretinin zaten Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nin aleni dosyası içine girerek gizlenemeyecek hale geldiğini savunuyor.