Reyhanlı'da yanmış Türk bayrağıyla 'terör ve hükümete' protesto

Reyhanlı'da yanmış Türk bayrağıyla 'terör ve hükümete' protesto
Reyhanlı'da yanmış Türk bayrağıyla 'terör ve hükümete' protesto
Hatay'ın Reyhanlı İlçesi'nde 46 kişinin ölümüne neden olan bombalı saldırılardan zarar gören esnaf, bir bölümü yanmış Türk bayrağı ile yürüyüş yapıp, "terörü ve hükümeti" protesto etti.

REYHANLI - Reyhanlı'da sabah saatlerinden itibaren de patlamaların yaşandığı cadde, yaya ve taşıt trafiğine açılırken esnaf, zarar gören işyerlerine gelip, kendi imkanlarıyla temizlik yapmaya başladı. İşyerlerinin harap halini gören esnaf, bir yandan patlamayı yapanlara, diğer yandan da hükümete tepki gösterdi. İkinci patlamanın meydana geldiği PTT binası yakınında bir esnaf işyerindeki enkaz arasında bir bölümü yanmış Türk bayrağını çıkarıp, meslektaşlarına ve gazetecilere gösterdi. Çevredeki diğer işyeri sahipleri de öfkeli esnafın çevresinde bir araya geldi. Saldırganları lanetleyip, hükümet aleyhine sloganlar atan yaklaşık 150 esnaf, ikinci patlamanın meydana geldiği yerden 600 metre kadar yürüyüp, ilk patlamanın meydana geldiği Belediye binası önüne geldi. Esnafın protesto yürüyüşünü güvenlik güçleri uzaktan takip etti. Belediye binası önünde de tepkilerini sürdüren işyeri sahipleri, şiddetli yağmur yağmaya başlayınca bir süre sonra dağılıp, dükkanlarına döndü.
Hasar gören binalarda temizlik çalışması gün boyu sürdü. Çevre illerden camcı esnafı Reyhanlı'ya gelerek, kırılan camların yerine yenilerini taktı. (Murat KİBRİTOĞLU-Ümit KOZAN-Ferhat DERVİŞOĞLU-Çağlar ÖZTÜRK/DHA)