Reyhanlı'daki Suriyeliler Malatya'ya taşınıyor

Reyhanlı'daki Suriyeliler Malatya'ya taşınıyor
Reyhanlı'daki Suriyeliler Malatya'ya taşınıyor
52 kişinin ölümüne neden olan patlamaların ardından, Reyhanlı'daki Suriyeli sığınmacıların 'olası tehdit ve provokasyonlara karşı' Malatya'ya taşınmasına karar verildi. Kentte 15 bin Suriyeli için bir konteyner kent kuruluyor.

Reyhanlı’da 11 Mayıs’ta meydana gelen ve 52 kişinin ölümüne neden olan patlamaların ardından, Suriye ’den gelen sığınmacıların, ‘olası tehdit ve provokasyonlara karşı’ Malatya’ya taşınmasına karar verildi. Yaklaşık 15 bin Suriyeli için Malatya’da konteyner kent kuruluyor.

Akşam gazetesinden Levent Albayrak’ın haberine göre, Reyhanlı, Yayladağı ve Altınözü’ndeki sığınmacılar için yeni bölgeler organize ediliyor. İlçe halkının da tepki gösterdiği Suriyeli sığınmacıların bölgede sıkıntı yaşamasıyla daha güvenli olan sınıra uzak Malatya seçildi. Malatya Organize Sanayi Bölgesi’nin arkasındaki Fatih ormanlık alanında kurulan 15 bin kişilik konteyner kent Reyhanlı’dan gelecek sığınmacılara tahsis edilecek. Hazırlıklar tüm hızıyla sürerken yaşanan patlama ve sığınmacılara yönelik bazı grupların bombalı eylem hazırlığında olması güvenlik önlemlerinin bir kat daha artırılmasına neden oldu.

Özellikle şehir merkezine uzak bir bölgede seçilen konteyner kentte barınan sığınmacılar buradan çıkamayacak. Konteyner kentin güvenliğini jandarma sağlayacak. Sığınmacılar konteyner kente yerleştirildikten sonra hiçbir şekilde dışarıya çıkışın olmaması için üst düzey güvenlik önlemleri alınacağı öğrenildi. 


VALİ YAKIN TAKİPTE Malatya İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından yapılan konteyner kentin büyük ölçüde yapımının tamamlandığı alt yapı çalışmalarının ardından Reyhanlı’daki sığınmacıların gruplar halinde buraya nakledileceği belirtildi. Çalışmaları bizzat takip eden Malatya Valisi Vasip Şahin geçen günlerde konteyner kente giderek incelemelerde bulundu. Vali Şahin’e Vali Yardımcısı Latif Memiş, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Hamza Demiralp ve şantiye yetkilileri tarafından detaylı bilgi verildi.
Kent merkezine 18 kilometre uzaklıkta bulunan konteyner kentin kapasitesi ihtiyaca göre ileriki dönemde artırılabilecek.

SINIRA UZAK DİYE
Konteyner kentin bu bölgede seçilmesinin sebebi daha güvenli olması. Konteyner kent tamamlandığında 15 bin Suriyeli sığınmacının barınmasına olanak sağlanacak. İlk etapta 2 bin konteyner yer alacak.