Reyhanlı'dan bakınca hiçbir şey aynı görünmüyor!

Reyhanlı'dan bakınca hiçbir şey aynı görünmüyor!
Reyhanlı'dan bakınca hiçbir şey aynı görünmüyor!
Sanatçılar Ahmet Mümtaz Taylan, Aylin Aslım, Birol Namoğlu, Doğan Duru, Ferman Akgül, Harun Tekin, Koray Candemir ve Murat Dalkılıç bombalı saldırı sonucu 52 kişinin yaşamını yitirdiği Reyhanlı'ya giderek ortak açıklama yaptı

Sanatçıların açıklaması şöyle:

İstanbul 'da yaşayan bir grup müzisyen ve oyuncu olarak önceki gün Reyhanlı'ya gittik. Amacımız hem unutmadığımızı göstermek, hem dertleşmek, hem baş sağlığı dilemek hem de olup biteni yerinde görmekti. Binlerce duygu ve anıyla döndük, bazılarını hayat boyu unutmayıp anlatacağız, ama öncelikle Reyhanlı'da geçirdiğimiz güne dair ilk izlenimlerimizi paylaşmak istiyoruz.

1. Reyhanlı'da yaşananlar, Reyhanlı'dan bakınca, İstanbul veya Ankara 'dan göründüğü gibi görünmüyor.

2. Reyhanlı halkı, yaşanan patlamanın uzun zamandır beklendiği ve göz göre göre geldiği konusunda görüş birliğine sahip.

3. İlçe sakinleri, devletin sınır güvenliği ve asayiş konularında büyük oranda yetersiz kaldığını düşünüyor.

4. Uzunca bir süredir ilçede yaşanan güvenlik zaafiyetiyle Sayın Başbakan'ın bölgeyi ziyaretinde alınan aşırı güvenlik önlemleri arasındaki tezat, Reyhanlı'yı yaralamış. Devletin yurttaşlarına yeterince değer vermediği algısı oluşmuş.

5. Olası yeni patlamalara dair kaygılar ve özellikle çocukların maruz kaldığı travmalar var.

6. Reyhanlı'da yaşayanlar arasında bu katliamın mezhep kavgasına yönelik bir provokasyon olduğu görüşü yaygın.

7. İlçe genelinde Suriyelilere karşı öfke ve aldatılmışlık duygusunun varlığından söz etmek mümkün. Reyhanlı sakinlerinin çoğu mültecilerin içinde bulunduğu zorlukları kabul ederken, Suriyeli misafirlerin artık tamamen ilçe dışındaki kamplarda ağırlanmasının doğru olacağını düşünüyor.

8. Yakınlarını kaybeden acılı aileler başta olmak üzere, ilçede olayın nedeni ve failleri konusunda paylaşılan algı ve kanaatlerle, medyanın ve devletin öne çıkardığı algı ve kanaatler arasında kayda değer farklılıklar var.

9. Konuyla ilgili bütün birey ve kurumların büyük bir özenle bölgede silahların susması için çalışması gerekli. Reyhanlı'nın yaşadığı korkunç katliama rağmen korumayı başardığı sağduyu ve sükunet ülkenin ve bölgenin tümüne ilham vermeli, örnek olmalı.

Saygılarımızla,

Ahmet Mümtaz Taylan, Aylin Aslım, Birol Namoğlu, Doğan Duru, Ferman Akgül, Harun Tekin, Koray Candemir, Murat Dalkılıç.”


  http://www.radikal.com.tr/113546711354674

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  KESİN ALKOLİKTİR O SANATÇILAR - cyxzt

  Ya da tinerci.

  Kutlarım - tahoni

  Öncelikle sorumluluktan kaçmayan bu sanatçıları kutlarım. Reyhanlıda gün gibi açık olan bir gerçeğin örtbas edilmesine karşı yerinde bir cevap olmuş .Giden sanatçıların her zaman ki kişiler olmaması manidar. Hükümetin özellikle başbakanın başta Suriye politikası ve son zamanlardaki giderek artan şiddet ve ayrımcı söylemi, belli ki daha önce sessiz kalan bir çok kesim de rahatsız etmeye başlamış. Aklı-izanı olan herkesçe de malum olan, başbakanın söylemi ülkeyi bu sefer gerçekten böldüğü. Daha önce ırk üzerinden yapılan ayrımcılı şimdi alenen inanç üzerinden yapılıyor. Bence bunlar bir insanın karanlık tarafının ortaya çıkmış hali. Ben başbakanın içinde zerre insan sevgisinin olduğuna inanmıyorum. Neden böyle olduğunu da öğrenmek çok isterim. Böyle durumlar için genel tanım "EMPATİ" duygusunun olmamasıdır. Kısacası Plato'nun da dediği gibi "Toplumlar, filozofların kral, yada kralların filozof olduğu güne kadar, rahat huzur yüzü görmeyeceklerdir"

  Sekiz cesur yürek - gazetey

  Sekiz sanatçıyı da tüm yüreğimle sevgi ve saygıyla tebrik ediyorum. Helal olsun. Bu yaptıklarının kendileri için neye malolacağını ve ne kaybedeceklerini biliyorlardır. Ama onlar maddi kayıplar. İnsanın elinin kiri. Yıkarsın gider. Ama onlar şu andan itibaren 8 cesur yürek olarak yüreklerimize yerleştiler hiç kopmamak üzere. Tekrar teşekkürler. herşeye rağmen adalet, insanlık, cesaret, aydınlık KAZANACAK.

  nasıl olur? - osmaniyettin

  hay Allah halbuki geçen gün Başbakan gittiğinde ona selam duran sevgi gösteren bir Reyhanlı halkı vardı.. bunlar nereye gitti ki? sanatçılar address karıştırmıştır kesin zaten toplumda bi işe yaramıolar