Reyhanlı'ya bombalı saldırı, 42 ölü var

Reyhanlı'ya bombalı saldırı, 42 ölü var
Reyhanlı'ya bombalı saldırı, 42 ölü var
Hatay'ın Reyhanlı İlçesi'nde belediye binası yakınlarında 15 dakika arayla iki patlama oldu. Patlamada 42 kişi öldü, 29'u ağır 100 kişi yaralandı.

HATAY - Reyhanlı Belediyesi'nin de bulunduğu Atatürk Caddesi'nde art arda meydana gelen 2 patlamada çok sayıda kişi yaralanınca onlarca ambulans bölgeye sevk edildi. Patlamalardan biri belediye binasında diğeri postahane önünde meydana geldi. Belediye binası yakınındaki ahşap bir ev patlamanın etkisiyle çöktü. Patlamanın etkisiyle ilçede elektrikler de kesildi. Polis çevrede geniş güvenlik önlemi aldı.
İçişleri Bakanı Muammer Güler, Reyhanlı ilçe merkezindeki patlamalarda hayatını kaybedenlerin sayısının 42'ye yükseldiğini söyledi. 29'u ağır 100 yaralı var... Bu arada ilçe merkezinde polis araçlarından anonslar yapılarak, halkın güvenlik nedeniyle sokağa çıkmaması ve devlet hastanesine giderek kan vermesi istendi.

50 ARAÇ HASAR GÖRDÜ, BİNALAR YIKILDI
Patlayıcı yüklü araçlardan birinin Atatürk Caddesi'ndeki Belediye binası yakınlarında, diğerinin ise bu bölge yakınlarındaki Atike Hanım Camii çevresinde infilak ettirildiği belirlendi.
Patlamanın etkisiyle belediye binasının yakınlarındaki Halk Bankası Şube binası ile PTT binasında büyük hasar meydan geldi. Ayrıca, aynı cadde üzerinde park halindeki 50'ye yakın araç da hasar gördü.

OTOMOBİLİN ALTINDA SURİYELİ'NİN CESEDİ ÇIKTI
PTT binasına 50 metre uzaklıkta Atatürk Caddesi ile Tayfur Sökmen Bulvarı'nın kesiştiği noktada Suriye plakalı olduğu belirtilen hasar gören bir otomobilin altından da Suriye uyruklu bir kişinin cesedi çıktı.

BOMBA DÜŞTÜ İDDİASI
Atatürk Caddesi'nde işyerleri olan bazı esnaf, binalara 2 ayrı bomba düştüğünü ileri sürdü. Ölü sayısının fazla olduğunu ileri süren esnaf, ilk bombanın Belediye İş Merkezi'ne düştüğünü, merkezin altında da çok sayıda işyeri olduğunu söyledi. Diğerinin de aynı bölgedeki Atike Hanım Camii yakınlarına düştüğünü ifade eden Reyhanlılar, olay yerlerine 50-60 metre uzaklıkta olduklarını, vatandaşların sokakta gördükleri Suriyelilere saldırdıklarını anlattı. Yaralıların olay bölgesinden ambulanslara alınması yaklaşık 45 dakika sürdü.

SURİYE KAMPLARINA KORUMA
Suriyelilerin barındığı Hatay'ın değişik bölgelerindeki kamplar çevresinde olası saldırılara ve çıkabilecek olaylara karşı geniş güvenlik önlemleri alındı. Poliste izinler kaldırılırken, panik ve Suriyeliler ile vatandaşlar arasında çıkabilecek olası gerginliklere karşı da çevre illerden güvenlik ekipleri sevk edildi.

Reyhanlı'da bir süre önce sığınmacı Suriyeliler ile vatandaşları karşı karşıya getirebilecek bazı söylentilerin yayılması nedeniyle, patlamanın ardından da provokatif olaylar meydana gelebileceği, patlamanın oluş şeklinin de gerçeğe aykırı şekilde senaryolarla yayılabileceği dikkate alınarak, bir de kriz masası oluşturuldu. 


 

14 KİŞİ ÖLMÜŞTÜ


Hatay'ın Reyhanlı İlçesi Cilvegözü Sınır Kapısı'nda 11 Şubat'ta patlayıcı yüklü araçla gerçekleştirilen saldırıda 4'ü Türk, 14 kişi yaşamını yitirirken, 26 kişi de yaralanmıştı. Geçtiğimiz günlerde de bir lokantada hesaba itiraz eden Suriyelilerin başlattığı tartışma sonrası yayılan söylentiler üzerine ilçe halkı gece saatinde toplanarak protesto gösterileri yapmıştı. (dha)


  http://www.radikal.com.tr/1133046113304642

  YORUMLAR
  (42 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Eşik Bekçileri - ShuiTa

  Her patlamada PKK yı suçlayan kitle iletişim araçları ve yetkililer bu sefer nasıl oldu da çok kısa bir süre içerisinde Suriye'yi suçladılar. Ayrıca bu sitede yayınlanan bir haberde "cesetler paramparça" yazarken (http://www.radikal.com.tr/turkiye/patlamanin_taniklari_belediyenin_onu_olulerle_doluydu-1133061) yine bu sitede yakınlarda ki bir arabadan Suriyeli birinin cesedinin çıktığı belirtilmiş (http://www.radikal.com.tr/turkiye/reyhanlida_4_ayri_patlama-1133046). Tüm veriler Suriye'yi gösterdiğine ve ABD den de destek aldığımıza göre sorun kalmadı. Direnebilen tek Arap ülkesinin de kuyusu kazıldı.

  ... - ronimitanni

  Erdoğan bu suriye mevzusuna oradaki kürtleri kontrol altına alayım diye girdi ama şimdi işin içinden çıkamıyor.

  Sorumlu Hükümettir. - isyanhaktır susmahaykır

  Artık yeter ölümler! Yeter artık sizlerin bizleri üzdüğü! Yıllardır toplumun her kesiminden insanlar ölüyor. Sonra da siyasiler çıkıp açıklama yapıyor. Peki biz halk olarak ne yapıyoruz? İnsan olarak ne yapıyoruz akan kanın durması için? Artık SAVAŞ çığırtkanlığı yapılmasın. Artık bu ölümler olmasın. Yeter artık bırakın koltuklarınızı istifa edin! Siz bu ölümlerin altında ezildiniz çoktandır!

  gözyaşlarıyla görüntüleri sadece izleyebilmek - begmers

  Yanmıs cesetler binlerin içini yakıyor. elden bir seyin gelmiyor olması insanın içini kemiren.Bu hükümet elini soktuğu o kan çukurundan asla çıkarmayacak her birimiz bunlara seyirci bırakılmak zorunda kalıyoruz bırakalım hatayı kürdistan korusun bırakalım canları koruyabilecek bir devlet bari olsun. Ne yazık biz devlet istemiyoruz diyoruz klişelerle devlet olmazsa düzen ne olacak kim koruyacak canını diye gelen cevaplar var ya hah işte onlara binlerce afyon, binlerce reyhanlı, binlerce uludere, binlerce madımak gösterebilecek olmak insanın canını yakıyor.Hükümet ne insanını ne askerini ne şerefini koruyor.DUR demek için çok mu geç? Bitsin artık zulüm!

  sevinç çığlıkları. - ayenoğlu ismail

  ölüden bile medet uman bir muhalefet,demokratik yollarla çözemediği iktidar sevdasını,tarihin kara sayfalarına geçecek kadar kötü bir muhalefet örneğini sergileyerek göstermekte. her acıda bile sevinç çığlıkları atarak iktidar olma yollarını arayan korkuç bir taktik.

  bu hükümetin Allahı varmı? - BEREN2306

  El Nusra cephesi patlamalarla ilgili videoyu kendi sitesinde paylaşmış. Patlamalar gerçekleşirken, aynen Suriyede gerçekleştirdikleri patla ave katliamlarda olduğu gibi "Allahu Ekber" diye bağırıyorlar. Hal böyle iken, gerçekler gün gibi ortada iken sayın içişleri bakanı çıkmış diyor ki, hükümet yanlısı elmuhaberat sorumludur... Yalan haberlere devam. Bakalım bu işin sonu nereye varacak. Savaşa giriyoruz ey halkım

  Terör ve katliam - Hâkan Temaz

  Sırf AKP düşmanlığı için Baas faşizminin katliamlarını görmezden gelen insanlar şimdi Baas teröründe katledilenler üzerinden siyaset yapıyor, Baas terörünün faturasını AKP'ye çıkarmaya çalışıyorlar. Burada tek suçlu vardır, o da eli kanlı diktatör Esad. Bu diktatör şimdiye kadar 40 bin Suriyeliyle birlikte 80 Türkiye vatandaşını da katletti. Bu kadar katliamdan sonra hala hükümetin bu katliamlarını kınamasını eleştirenler, Esad'a destek çıkan diktatör hayranları var.