Reytingi ölçülen 2500 hane tüm yapımcılara gönderilmiş

Reytingi ölçülen 2500 hane tüm yapımcılara gönderilmiş
Reytingi ölçülen 2500 hane tüm yapımcılara gönderilmiş
RTÜK Üyesi Prof. Dr. Hasan Tahsin Fendoğlu, reyting operasyonuna ilişkin, 'Toplam 2 bin 500 denek hane var Türkiye'de ve bu hanelerin isimleri, adresleri gizli kalması gerekirken bütün televizyon yapımcılarına gönderilmiş' dedi.

ELAZIĞ - Elazığ İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Fırat Üniversitesi (FÜ) Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen “Medya ve Eğitim” konulu konferansa konuşmacı olarak katılan Fendoğlu, medyanın toplum üzerinde çok büyük etkisinin olduğunu kaydetti.

Medyada yer alan “Dizi ihracatı 60 milyon dolarla rekor kırıyor” haberini anımsatan ve bunun doğru olduğunu söyleyen Fendoğlu, “Ancak bu diziler gerçekten bizim kültürümüzü mü, aile yapımızı mı, inancımızı mı veriyor?” diye sordu.

Bu konuda yurtdışındaki bazı insanların ise “bizi kandırıyorsunuz” dediklerini aktaran Fendoğlu, “Bir de şimdi dizilerde şike olaylarının çıktığını görüyoruz. Diziler, reyting programlarını yükseltmek için dizi yapımcıları denek hanelere dizilerini izlemelerine karşın menfaat vermeyi, her ay para gönderiyorlar. Toplam biliyorsunuz 2 bin 500 denek hane var Türkiye 'de ve bu hanelerin isimleri adresleri gizli kalması gerekirken bütün televizyon yapımcılarına gönderilmiş. Ve onlara sürekli 'şu diziyi izleyin' diyorlar ve bu şekilde reytinglerde şike olduğunu görüyoruz” dedi.

SOSYAL MEDYANIN ETKİLERİ
Sosyal medyanın dünyayı değiştiren bir dalga olduğunu belirten Prof. Dr. Fendoğlu, şöyle devam etti:

“Biz, 100 senedir Osmanlı İmparatorluğu'ndan koptuktan sonra Arap dünyasının monarşi içerisinde kurulduğunu görüyoruz. Ve nihayet Araplar özgürlüğüne kavuşacak, demokrasiye kavuşacak. Onları demokrasiye kavuşturan sosyal medya oldu. Yani Facebook oldu, cep telefonu oldu, internet oldu. Medyanın iletişim sektörüne getirdikleri ile önce Arap dünyası değişti. Arap dünyasının değişmesiyle bu bitmedi 'Wall Street'i işgal et' ile Amerikan gençliğini de etkiledi. Bu sosyal medya ile yeni değişimlerin olması muhtemel.”

“HAZRETİ GOOGLE”
Tarih boyunca toplumda üç devrimin yaşandığını bunların tarım, sanayi ve bilim olduğunu anlatan Fendoğlu, “1970'den sonra artık toplum bilgisayar ve iletişim çağına girdi. Ve yeni bir çağın, yeni bir toplum anlayışının doğduğunu görüyoruz. Dünyanın en alimi kimdir diye sorduğunuzda, geçmişte çok alimler vardı, şimdi 'Google'dan giriyorsunuz herhangi bir soruyu maşallah Hazreti google bütün bilgileri tek tek söylüyor. Bunlarla dünyanın alimi kavramının da değiştiğini görüyoruz” diye konuştu.

Soru cevap kısmıyla sona eren konferansa İl Milli Eğitim Müdürü Nihat Büyükbaş, FÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Esma Şimşek ile iletişim lisesi öğrencileri ve öğretmenler katıldı. (aa)