Rezalet

Rezalet
Rezalet

Acı ama gerçek: Baca gazı arıtma tesisi yok, kül tutucu filtreleri işlevsiz ama santral çalışıyor. 1.355 MW kurulu gücüyle Türkiye?nin en büyük santrallarından olan A termik santralı, yıllardır kurulu gücü 300 MW?a kadar düşmüş olarak çalışıyor. Fotoğraf: HASAN GÖÇER / dha

Afşin-Elbistan A Santralı'nın 'temiz çalışması' için 280 milyon avroluk kredi, işi alacak kimse çıkmayınca aynen iade edildi!
Haber: HASAN GÖÇER / Arşivi

KAHRAMANMARAŞ - Afşin-Elbistan A Termik Santralı’nın rehabilitasyonu için açılan ihaleler gerçekleştirilemeyince Dünya Bankası’ndan sağlanan 280 milyon avroluk kredi iade edildi. 
Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde 25 yıldır elektrik üreten santral, baca gazı arıtma tesisi olmadan çalışıyor. Kül tutucu filtreleri işlevini yitirdi.  Elektrik Üretim Anonim Şirketi Genel Müdürlüğü (EÜAŞ) mekanik ömrünü tamamlayan santralın rehabilitasyonu için  2006’da Dünya Bankası’yla 280 milyon avroluk kredi sözleşmesi imzaladı. Ancak iş önce tek parça sonra da parçalar halinde ihaleye çıkıldıysa da sonuç alınamadı.  Taahhüt, faiz ve komisyon ücreti olarak Dünya Bankası’na 2 milyon avroyu aşkın ödeme yapıldıktan sonra ihale iptal edildi. EÜAŞ Genel Müdür Vekili Nurettin Kulalı, “Rehabilitasyonu öz kaynaklarla yapmayı planlıyoruz” dedi.
Rehabilitasyonu ‘planlanan’ santrala geçen yıl 27 bin 683 lira çevre cezası kesildi.  Santraldan yılda 500 bin ton partikül madde, 364 bin ton azotoksit çevreye yayılıyor. Dünya ortalamasına göre atmosferdeki kükürtdioksit miktarı 150 mg/m3 olması gerekirken, bu değer yörede 1500 mg/m3. Bu,  kanser riskinin 10 kat artması demek.