Ricciardone: Türk demokrasisine güveniyoruz

Ricciardone: Türk demokrasisine güveniyoruz
Ricciardone: Türk demokrasisine güveniyoruz
AK Parti Genel Merkezi'nin bugün sürpriz bir ziyaretçisi vardı. ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone'nin, Başbakan Erdoğan'ın Başdanışmanı Yalçın Akdoğan ile görüştüğü öğrenildi. Ziyaret, AK Parti MKYK toplantısı sürerken gerçekleşti.

ANKARA - AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK), Genel Başkan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında saat 11.30 sularında Ankara'daki parti genel merkezinde toplandı. 

Öğle saatlerinde bu toplantı devam etmekteyken parti genel merkezine sürpriz bir şekilde ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone geldi. 

Büyükelçinin Erdoğan'ın Başdanışmanı ve AK Parti Ankara Milletvekili Yalçın Akdoğan ile görüştüğü ve görüşmede Gezi Parkı eylemlerinin ele alındığı öğrenildi.

Yaklaşık bir saat süren görüşme sonrası gazetecilerin görüşmeyle ilgili sorularını yanıtlayan Ricciardone şöyle konuştu: 

"Bugün buraya geldim. Çünkü devletin bakanlarıyla, hükümetin ve muhalefetin liderleriyle yakın temas halindeyim. Bizler hem tansiyonun yüksek hem de düşük olduğu zamanlarda Türkiye 'nin dostları ve müttefikleriyiz. Dost ve müttefik olarak gerçekten önemli ortak çıkarlarımız bulunmaktadır. Türkiye'nin sağlam bir demokrasi ve dinamik ve büyüyen bir ekonomiye sahip güçlü bir ülke olarak kalması bizler için önemli. Başbakan Erdoğan ve Başkan Obama yaklaşık bir ay önce, iki ülke arasındaki ticaret ve yatırımın artmasının önemi hakkında konuştular. Bu diyalog sürmeye devam ediyor. Birkaç gün önce G-8 zirvesinde diğer gelişmiş ülkelerle artan uluslarası ticaret ve yatırım ve ayrıca ABD ve Avrupa arasındaki ticaret ve yatırım hakkında konuşurken Türkiye'nin bu diyaloglarda sık sık karşımıza çıktığını gördük. Bugün buraya bu konu hakkında AK Parti'nin yöneticilerine danışmaya geldim ve görüşmelere devam edeceğiz.Türk demokrasisini, paylaştığımız ifade özgürlüğüyle ve barışçıl toplanma hakkıyla ilgili prensipleri desteklediğimizi tekrar dile getirdim. Bu konular hakkında bizim ve hükümetin arasında hiçbir fark bulunmamaktadır. Bu nedenle iki ülke ilişkilerinin sağlam ve sağlıklı olduğu konusunda eminim. Bu devam edecktir. Ayrıca Türkiye'deki demokrasiye de güvenim tam.Toplum olarak kendi içinizde karşılıklı bir istişare içindesiniz. Türk halkına ve hükümetine karşı olan inancımızı sürdürmekteyiz" dedi.


DHA


  http://www.radikal.com.tr/113828211382824

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  buyrun - osmaniyettin

  Dış mihrak çığırtkanları! Amerika'nın CIA'in bu işin içinde parmağının olduğunu her kelamda tekrarlayanlar. Buyrun bu sefer borularınız AKP için ötsün. Ama yoooğ, illa ki kendinizden olmayana bunlarla vurunuz, tarafsız bakmayınız, yalvarırım.

  Demokrasi tellalları... - UNITAD

  Demokrasi sizin umrunuzda değil. Siz kendi çıkarınıza bakıyorsunuz. Akparti toplantısında Abd Büyükelçisi'nin işi ne? Demekki ortak hareket ediyorsunuz. Muhalifleri nasıl seçeriz,nasıl yumuşatırız,nasıl ayar veririz diye görüşüyorsunuz. Sizin demokrasinizin ne menem şey olduğunu bu halk biliyor,sizi iyi tanıyor. Merak etmeyin...

  Anlamadim? - kalamar79

  Tam olarak anlayamadim Turk hukumetiyle bariscil protesto hakki konusunda ayni fikirdeyiz ne demek. Hukumetin, bariscil protestocular ve marjinaller ayrimini kabul ediyor musunuz peki? Yoksa hukumetin protestoculara olan tavrini elestirdiniz, kulak cektiniz ve ayni karara vardiniz mi? Cok oynak ifadeler bunlar. Urkutucu ve oynak. Misal Taksim DAyanismasi'yla gorusmeyi dusunuyor musunuz? Ankara'daki genclerle parka giderek tanistiniz mi? Derdiniz bir tek ekonomimidir? Demokratik degerler derken Amerika'da sozu gecen tek deger ekonomik degerler midir? Eger oyledir diyorsaniz, 6 yildir Amerika'da egitim goruyorum, pek cok insan sizinle ayni fikirde degil.

  kaygılarımı sunarım... - lastikordek

  bence hiç te iyi geçmemiş. başbakana uyarıda bulunmuş o da ben amerikayı obamadan daha iyi yönetirim diye atarlanmış. G8 zirvesinde türkiyenin tezleri çöpe atıldı, onun bilgilendirmesidir bu. Amerika başbakanı gözden çıkarttı bunu bilmeyen yok. şimdi MKYK toplantısını bile bölebilen bu gelişmeleri zamanla öğreniriz zaten. hadi hayırlısı.