Ricciardone: Türk demokrasisine güveniyoruz

Ricciardone: Türk demokrasisine güveniyoruz
Ricciardone: Türk demokrasisine güveniyoruz
AK Parti Genel Merkezi'nin bugün sürpriz bir ziyaretçisi vardı. ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone'nin, Başbakan Erdoğan'ın Başdanışmanı Yalçın Akdoğan ile görüştüğü öğrenildi. Ziyaret, AK Parti MKYK toplantısı sürerken gerçekleşti.

ANKARA - AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK), Genel Başkan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında saat 11.30 sularında Ankara'daki parti genel merkezinde toplandı. 

Öğle saatlerinde bu toplantı devam etmekteyken parti genel merkezine sürpriz bir şekilde ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone geldi. 

Büyükelçinin Erdoğan'ın Başdanışmanı ve AK Parti Ankara Milletvekili Yalçın Akdoğan ile görüştüğü ve görüşmede Gezi Parkı eylemlerinin ele alındığı öğrenildi.

Yaklaşık bir saat süren görüşme sonrası gazetecilerin görüşmeyle ilgili sorularını yanıtlayan Ricciardone şöyle konuştu: 

"Bugün buraya geldim. Çünkü devletin bakanlarıyla, hükümetin ve muhalefetin liderleriyle yakın temas halindeyim. Bizler hem tansiyonun yüksek hem de düşük olduğu zamanlarda Türkiye 'nin dostları ve müttefikleriyiz. Dost ve müttefik olarak gerçekten önemli ortak çıkarlarımız bulunmaktadır. Türkiye'nin sağlam bir demokrasi ve dinamik ve büyüyen bir ekonomiye sahip güçlü bir ülke olarak kalması bizler için önemli. Başbakan Erdoğan ve Başkan Obama yaklaşık bir ay önce, iki ülke arasındaki ticaret ve yatırımın artmasının önemi hakkında konuştular. Bu diyalog sürmeye devam ediyor. Birkaç gün önce G-8 zirvesinde diğer gelişmiş ülkelerle artan uluslarası ticaret ve yatırım ve ayrıca ABD ve Avrupa arasındaki ticaret ve yatırım hakkında konuşurken Türkiye'nin bu diyaloglarda sık sık karşımıza çıktığını gördük. Bugün buraya bu konu hakkında AK Parti'nin yöneticilerine danışmaya geldim ve görüşmelere devam edeceğiz.Türk demokrasisini, paylaştığımız ifade özgürlüğüyle ve barışçıl toplanma hakkıyla ilgili prensipleri desteklediğimizi tekrar dile getirdim. Bu konular hakkında bizim ve hükümetin arasında hiçbir fark bulunmamaktadır. Bu nedenle iki ülke ilişkilerinin sağlam ve sağlıklı olduğu konusunda eminim. Bu devam edecktir. Ayrıca Türkiye'deki demokrasiye de güvenim tam.Toplum olarak kendi içinizde karşılıklı bir istişare içindesiniz. Türk halkına ve hükümetine karşı olan inancımızı sürdürmekteyiz" dedi.


DHA