Ricciardone'dan Çelik'e mektup

Ricciardone'dan Çelik'e mektup
Ricciardone'dan Çelik'e mektup
ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, konuşması üzerine kendisine tepki gösteren Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Hüseyin Çelik'e bir mektup yazdı. Ricciardone mektubunda Çelik'in açıklamalarından duyduğu üzüntüyü dile getirdi
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

Radikal.com.tr - Türkiye ’deki yargı sistemini eleştirerek askerlerin ve gazetecilerin tutuklu yargılanmasını eleştirdiği için Dışişleri Bakanlığı’na çağırılan ABD ’nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, konuşması üzerine kendisine tepki gösteren Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Hüseyin Çelik’e bir mektup yazarak, Çelik'in açıklamalarından dolayı duyduğu üzüntüyü dile getirdi. 

'YANLIŞ ANLAŞILMIŞ OLMAKTAN ÜZÜNTÜ DUYMAKTAYIM'

Edinilen bilgiye göre ABD Büyükelçisi Ricciardone, gazetecilere yaptığı açıklama üzerine kendisini, “Sayın Ricciardone haddini bilmeyi öğrenememiş” sözleriyle eleştiren Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Hüseyin Çelik’e yazdığı ve basın mensuplarına da bir kısmını ilettiği mektubunda, “Yaptığım açıklama nedeniyle yanlış anlaşılmış olmaktan üzüntü duymaktayım. Yaptığım konuşmanın ve gazetecilerin soruları ile verdiğim yanıtların dökümünün tamamını size gönderiyorum. Bütün çabam Türk Amerikan ilişkilerine hizmetten başka bir şey değildi” dedi.


  http://www.radikal.com.tr/112039211203927

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Önemli ola icerik... - futbol

  Siz elciye ic islerimize karisti diye kiziyorsunuz,icerigine bir itiraziniz yok.Asil utanilacak durum budur..Celik büyük elciye haddini bildirmis desinler,amerikada olsa bize karisamaz desinler...dogrudur dünya ilk defa amerika sayesinde bir irkin öteki irka zulmünü görmüstür.kizilderilere ve zencilere yapilanlar basli basina insanlik sucudur...Lakin dogru dogrudur,gercekte gercek...ne olursa olsun türkiyedeki gazetecilerin sebebsiz tutuklu kalmasi,koskoca türk ordusunda komutan kalmamasi(hepsi terörist!!)ve secilmis milletvekillerinin hala tutuklu olmasi hicbir sekilde izah edilemez. Su dispolitikaya bakarmisiniz...ic islerine karismadigimiz komsu ülke varmi etrafimizda!Hemde binlerce insanin ölümüne sebeb oluyoruz...bir anlamda amerikanin dünyadaki dis politikasinin kücük boyutunu bölgemizde uyguluyoruz.

  ABD BUYUK ELCISI RICCIARDONE,DOSTLUK VE DIPLOMATIK SALDIRI - Equalizer001

  Francis Ricciardone kimdir? Turkiye’nin, ABD’ne Buyuk Elci gonderme sarti ile Turkiyeye gelmesi Cumhurbaskani tarafindan onaylanmis, ABD’ni temsil eden Buyuk Elcidir. Pekiyi, bu Buyuk Elci’nin en onemli vazifesi nedir? ABD’nin cikarlarini korumak ve iki ulke arasindaki dostluk iliskilerini guclendirecek eylemlere ve soylemlere imza atmaktir. Buyuk Elci Ricciardone’un hepimizin her gun elestirdigi yargi sisteminin yavas ve hantal islemesini elestirmesine neden; Ic-islerimize karisma, haddini bil (!) diye diplomacy’den yoksun tepki veriyoruz? Buyuk Elci’nin temsil ettigi ABD, cikarlarimizin musterek oldugu en cok guvendigimiz dostumuz degil midir? Ote yandan, Buyuk Elci’nin soylediklerini, Baskan Obama veya Dis-isleri Bakani John Kerry soylese idi, Hukumet ayni tepkiyi verir miydi? Tabiki hayir. Simdiye kadar Turkiyeye gelmis-gecmis en kibar ve terbiyeli ABD Buyuk Elcisi olan Francis Ricciardone’u hor gorduk, ve sozlerimizin nereye gidecegini dusunmeden politik saldiriya gectik. Bir tarftan, “dost aci soyler” diyecegiz, diger taraftan dostumuz aci soylediginde, dostumuza haddini bildirmek icin saldiriya gececegiz. Boyle dostluk,Turk’e yakismaz.

  ricciardone dan çelik e mektup hk. - fgemak

  ABD nin bölgedeki BOP projesinin uygulamalarından,bölge ülkelerindeki etnik kökenleri farklı toplumları birbirlerine karşı kışkırtarak bundan bir çıkar sağlama yöntemlerini Türk halkı ve bölge halkı artık istemiyor bunlardan dolayı ABD den ve onun temsilcisi elçiliklere karşı bir nefret oluştuğunu görüyoruz.

  görebilir miyiz? - ertanöngür

  bu mektubu görebilir miyiz yoksa görmeden mi inanacağız?

  süper güç Türkiye - leonefa

  vay be..tiyatroya bende inanmaya başladım artık,dünyanın her yerinde devlet başkanı gibi ağırlanıp hürmet göre diplomatik misyon temsilcisi doğruları söylemiş,üstüne de posta yiyip özür dilemiş..bölgesel güç falan değiliz galiba,direkt gündemi belirleyen,had bildiren süper(!)gücüz artık biz.. biz Türkiye Cumhuriyeti.

  Dogru laflar, yanlis agiz! - Ergun Tok

  Soylediklerinin dogru oldugunu herkes biliyor fakat bulundugu ulkeye akil ogretmek icin gonderilez sefirler. Onun yaptigi tamamiyle ukalalik, agabeylik taslamaktan baska birsey degildi ve haddini asmisti. Keski pisirik hukuk rofesorlerimizin agzindan duysaydik bu tenkitleri, Ricciordoninin yerine.

  Basında İz Sürerek Anlamaya Çalışmak.. - 727272

  Önce: 05.02.2012 tarihli Radikal Gazetesinde de çıkan Emma Sky'ın Irak'ta Sunnistan Olur mu? başlıklı yazısında Emma Skay'ın ABD yi Maliki'nin Riyad'ın ve Erdoğan'nın ortadoğudaki yükselişlerine karşı dikkatli olmaya çağırması:http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1119914&CategoryID=132 Aynı gün akşamüstü Sayın Davutoğlu'nun sanki bu yazıya cevap niteliği de taşırmış izlenimi uyandıran, "kızım sana söylüyorum gelinim sen anla" dercesine, yaptığı açıklamada Maliki'ye "Türkiye'nin dostluğu çok kıymetlidir. Bunu idrak etmesi, öncelikle kendi menfaatinedir" sözleriyle çıkışması: http://www.kanalahaber.com/davutogludan-malikiye-sert-uyari-haberi-115559.htm çıkışması: Bir sonraki gün Okyanus ötesinden gelen cevapmış gibi de duran ve AKP ye anket şoku başlığı ile verilen oy oranı araştırması sonuçları: http://www.haberinyeri.net/akpye-anket-soku-150955h.htm Dün akşamüstü başlayan ve bugün özür dileme noktasına gelinen Ricciardone'nin eleştiri haberleri Bunları arka arkaya okuyunca ABD-Türkiye arasında işler ters mi gitmeye başladı diye merak ediyor insan...