Ricciardone'dan özür mektubu

Ricciardone'dan özür mektubu
Ricciardone'dan özür mektubu

Ricciardone, Dışişleri Bakanlığı na girerken, elinde bulunan lacivert kapaklı bir dosya dikkat çekti.

Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

Türkiye ’deki yargı sistemini eleştirerek askerlerin ve gazetecilerin tutuklu yargılanmasını eleştirdiği için Dışişleri Bakanlığı’na çağırılan ABD’nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, konuşması üzerine kendisine tepki gösteren Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Hüseyin Çelik’e mektup yazarak özür diledi. Ricciardone, bu özür mektubuna rağmen dün Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı ve burada müsteşar Feridun Sinirlioğlu ile 2 saat 15 dakika süren bir görüşme yaptı. Görüşmede, Ricciardone’ye ifadelerinden duyulan rahatsızlığın iletildiği ve bunun bir daha tekrarlanmaması konusunda uyarıldığı öğrenildi.
Ricciardone, gazetecilere yaptığı açıklama üzerine kendisini, “Sayın Ricciardone haddini bilmeyi öğrenememiş” sözleriyle eleştiren Çelik’e yazdığı mektupta, “Yaptığım açıklama nedeniyle yanlış anlaşılmış olmaktan üzüntü duymaktayım. Yaptığım konuşmanın ve gazetecilerin sorularına verdiğim yanıtların tam dökümünü size gönderiyorum. Bütün çabam Türk-Amerikan dostluğu ilişkilerine hizmetten başka bir şey değildir” dedi.
Ricciardone, Başbakan Erdoğan ’ın uzun tutukluluk sürelerine ilişkin eleştirilerine gönderme yaparak, “Çok uzun süredir hapiste olan milletvekilleri var. Suçları bile belli değil. Kısa süre öncesine dek kendilerine ülkeyi koruma görevi verilen askeri liderler de aynı şekilde hapiste. Eski YÖK başkanı da dahil, profesörler de tam anlaşılamayan suçlamalarla demir parmaklık arkasında. 16 yıl önceki çalışmalarla ilgili belirsiz suçlamalar. Barışçıl gösteri yapan öğrenciler de demir parmaklık arkasında. Hukuki sistemin sonucu bu şekilde olursa, kafalar karışırsa, bu insanlar terörist olarak yorumlanıp kafalar karışırsa Avrupa ve ABD mahkemelerinin buna karşılık vermesi zor olur” demişti.

Bozdağ da tepki gösterdi

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ da Ricciardone’nin açıklamalarına, “Fevkalade yanlış, göreviyle bağdaşmayan açıklama olarak görüyorum. Umarım tekrar etmez” sözleriyle tepki gösterdi.