'Risk' azalırken 'tehlike' çoğaldı

'Sosyal Riski Azaltma Projesi'nde dağıtılan inekler, çocuk kovaladı. Gelenlere börek açan kadınlar, duvar altında kaldı.

GAZİANTEP - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Cumhurbaşkanı, başbakan ve bakanların seyahatlerindeki karşılanma ve uğurlanmalar esnasında tören mahallinde ve yol güzergâhı boyunca öğrenciler bulundurulmayacak" talimatına Gaziantep'te uyulmadı.
Sosyal Riski Azaltma Projesi kapsamında Şehitkamil ilçesine bağlı Karadede Köyü'nde törenle inek dağıtıldı. Törene, Karadede İlköğretim Okulu öğrencilerinin de katılması istendi. Saat 15.00'te beklemeye başlayan çocuklar zaman zaman yorulup yere oturdu. Saat 16.30'da gelen vali Lütfullah Bilgin ise çocukların güneş altında bunaldığını fark edince, gölge bir alana yerleştirilmeleri için talimat verdi.
İnekler bağlandı
Öğrenciler gölgeye geçerken, davetlilere gözleme pişiren kadınları çevreleyen briket set yıkıldı, şans eseri yaralanan olmadı. Hemen ardından dağıtım için bekletilen inekler, iki küçük çocuğu kovaladı. Çevredekilerin müdahalesiyle iki çocuk boynuz darbelerinden ve ezilmekten kurtarıldı. Yeni bir saldırı riskine karşı inekler ağaçlara bağlandı.
Aksiliklerin ardından başlayan törende vali Lütfullah Bilgin, köylerde yaşayanların ekonomik gelirlerini artırmayı hedeflediklerini ve bu yıl beş süt inekçiliği, beş koyunculuk ile iki arıcılık projesini hayata geçirdiklerini söyledi. Daha sonra 33 köylüye ikişer tane olmak üzere toplam 66 ineğin dağıtımları yapıldı.


    http://www.radikal.com.tr/7487477487470

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.