Riva ölüyor

İstanbul çevresindeki gözde mesire yerlerinden, ondan fazla balık türünün yaşadığı Riva Deresi kirliliğe yeniliyor. Oksijeni biten suda balıklar ölmeye başladı, kokudan bölgeye kimse uğramaz oldu. İSKİ Genel Müdürü Ali Çodur, "Arıtmada arıza vardı, atıkları temizlemeden dereye verdik" dedi.
Haber: ULAŞ YILDIZ / Arşivi

İSTANBUL - Gebze'nin Tepecik Köyü'nden başlayan yolculuğunu İstanbul Boğazı'nda tamamlayan 71 km.'lik Riva Deresi ölümle pençeleşiyor. Bir zamanlar halkın hafta sonları doldurduğu dere kıyıları, artık kimsenin uğramadığı bir yer haline geldi.
Kıyısında 700 yıllık köylere ev sahipliği yapan dere, 25 yıl öncesine kadar suyu içilen, yüzülen ve balık tutulan bir dereydi. Derede ıstakozlar, turna, yayın, sazan, aynalı sazan, İsrail sazanı, kaya balığı ve süs balığı 'tabak' yaşıyordu.
Arıtma yetmiyor
Ancak, dere, zamanla evsel ve sanayi atıklarıyla kirlenmeye başladı. Ümraniye, Sarıgazi, Sultanbeyli ve çevresinde atıksuların toplanarak arıtıldığı Paşaköy İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi'nin kapasitesi de arıtmaya yetmeyince, pis sular dereye arıtılmadan verildi. Bir ay önce oksijeni biten derede, balıklar ölmeye başladı. Pis koku, köyleri de rahatsız ediyor. Tarlalar sulanamıyor, hayvanlar dere suyunu içmiyor. Köylüler ve Ömerli Belediyesi oksijensizlikten sersemleyen balıkları toplayıp göletlerde yaşatmaya çalışıyor.
Köylüler: Bu katliam
Dere kenarında 12 köy var. Boğazhan Köyü sakinlerinden Mehmet Şentürk'e göre, bölgede tam bir çevre katliamı yaşanıyor. Şentürk, "Buradan 10 kiloluk sazanlar, 30 kiloluk yayınlar çıkardı. Şimdi hiçbiri kalmadı" diyor.
Kıyıda dokuz yıldır restoran işleten Alpaslan Cephe de, pis koku nedeniyle müşteri sayısında yüzde 60 azalma olduğunu söylüyor: "Biz buradan su içerdik. Yüzmeyi burada öğrendik. Tarla ve bahçelerimizi artık sulayamaz olduk."
Balıkçılık yapan Göllü Köyü sakinlerinden Kemal İştemeydan ve Cüneyt Akköse ise, derenin oksijensizliğinden sersemleyen balıkları toplayarak kendi yaptıkları kuyu ve göletlerde yaşatmaya çalışıyor. Yetkililerin kirlilik karşısında ilgisiz davrandıklarını belirten balıkçılar, derenin Riva Plajı'na aktığını, bu nedenle plajda denize girenlerin çok dikkat etmeleri gerektiğini belirtiyor.
Ömerli Belediye Başkanı Erdal Yılmaz da çaresiz: "Çözüm İSKİ'de. Konuyu bildirdik. Arıtma yetersiz kaldığı için atıkların yüzde 40'ını dereye vermek zorunda kaldıklarını söylediler. Yüzlerce yayın ve sazanı bir gölete taşıdık. Kokudan durulmuyor. Suyla temas edenler alerji oldu. Dere ıslah edilmeli."
İSKİ: Hafta sonu tamam
İSKİ Genel Müdürü Dursun Ali Çodur ise şu bilgileri verdi: "Arıtmanın havalandırma bölümlerindeki arızadan dolayı evsel atıkları temizleyemeden dereye vermek zorunda kaldık. Arıza için çalışıyoruz. Birkaç günde havalandırmadan biri devreye girecek. Hafta sonuna kadar sorun çözülecek."


    http://www.radikal.com.tr/8472408472400

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.