Rıza Amca'nın azmi herkese örnek olsun!

Rıza Amca'nın azmi herkese örnek olsun!
Rıza Amca'nın azmi herkese örnek olsun!
Görme engelli Rıza Kabakçı 78 yaşında kazandığı üniversiteye kaydını yaptırdı


AKSARAY - 78 yaşındaki görme engelli emekli Rıza Kabakçı, Aksaray Üniversitesi (AÜ) Meslek Yüksek Okulu (MYO) Çevre Koruma ve Kontrol Bölümüne kaydını yaptırdı.
Görme engelli Kabakçı için Rektörlük binasında özel bir tören düzenlendi, AÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Sağlam, Bıçakçı’ya öğrenci belgesi ve öğrenci kartı verdi.
Konya’nın Akören ilçesine bağlı Çatören köyünde doğan 2 yaşında babasını, 5 yaşında annesini, 6 yaşında da yanlış tedavi sonucu gözlerini kaybettiğini ifade eden Kabakçı, "Ömrümün sonuna kadar okuyacağım" diyerek konuşmasına başladı.
Konya’nın Akören ilçesinde bir süre hafızlık yaptığını orada evlendiğini ve 4 çocuğu olduğunu belirten Kabakçı, "Çocuklarımın hepsini okuttum, en az okuyan liseyi bitirdi. 1977 yılında İstanbul’a gittim. Orada bir öğretmen bana okumam için tavsiyede bulundu. Bunun üzerine okumaya başladım. İlkokul diplomasını 4 günde aldım. Daha sonra Süleymaniye Camisi’ne müezzin olarak tayin oldum" dedi.

 

 


GELECEK YIL ŞANSINI TEKRAR DENEYECEK

 

 

İstanbul’da bir süre kaldıktan sonra tekrar Konya’ya döndüğünü ve öğretmenlerin tavsiyesi üzerine eğitimine devam ettiğini liseyi bitirdiğini ifade eden Kabakçı, şunları kaydetti:
"Konya’da bir süre şeker fabrikasında çalıştım, daha sonra isteğe bağlı emekli oldum. Üniversiteye müracaat ettim. Birkaç kez sınava girdim ama istediğim bölümü kazanamadım. Ancak olmayınca tekrar sınava girdim, bu bölümü tercih ettim ve kazandım. Psikolog olmayı ve insanlara yardımcı olmayı çok istiyorum, bu nedenle önümüzdeki yıl tekrar sınavlara gireceğim."
Bazı ailelerin engelli çocuklarını okutmamasına tepki gösteren Kabakçı, "Çocukların okuma hakkını gasp ediyorlar. Engelli de olsa okumalı. Ben eğitimi çok seviyorum, herkesin eğitimli olmasını isterim" diye konuştu.
Rektör Sağlam da Kabakçı’nın okuma arzusunun eğitim sevgisinin çok iyi bir örnek olduğunu ifade ederek, "Üniversitemiz çok güzel bir öğrenci kazandı. Kendisinin kaydını yaptık ve öğrenci kartını verdik" dedi.
Aksaray Üniversitesi MYO Müdürü Prof. Dr. Aydın Öztan ise Çevre Koruma ve Kontrol bölümünde okuyacak Rıza Kabakçı’nın özel durumu nedeniyle, senatoya teklif vereceklerini görsel ve diğer eğitimler konusunda yeni sistemler geliştirmeleri gerekeceğini ifade etti. (aa)