Rıza Çalımbay ve işadamlarına hesap boşaltma şoku

Beşiktaş'ın efsane futbolcularından Eskişehirspor Teknik Direktörü Rıza Çalımbay, 26 Ocak 2009 günü polise başvurarak, kredi kartı ve banka hesabının boşaltıldığını belirtip şikayetçi oldu.


Başlatılan çalışmalar sırasında bazı işadamlarının da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi aynı şikayette bulununca soruşturma derinleştirildi. Polis ekipleri 11 kişinin hesaplarının boşaltıldığını belirledi. Eskişehirspor Teknik Direktörü Rıza Çalımbay, Denizli vergi rekortmenleri Vedat ve Sedat E. kardeşler ile, işadamları B.Ö, K.E., A.R.G., T.T., Ö.O. ve C.U.’nun hesaplarında yapılan inceleme sonucunda ATM ve kredi kartı şifrelerinin çağrı merkezleri üzerinden değiştirildiği saptandı. Çağrı merkezinden yapılan görüşmeleri dinleyen polis ekipleri, şüphelinin Murat B. olduğunu ortaşa çıkardı. Şüphelinin, Rıza Çalımbay ile 11 işadamının her türlü özel bilgisine sahip olduğu anlaşıldı. Şüpheli Murat B.'nin hesap boşaltma taktiği şöyle anlatıldı:
“Hesabın bulunduğu bankanın çağrı merkezini arayan Murat B., kredi kartı şifresini unuttuğunu belirterek yenisini talep etti. Çağrı merkezindeki görevli ise, karşısındaki kişinin hesap sahibi olduğundan emin olmak için hesap ve özel bilgilerini sordu. Şüpheli, önceden elde ettiği kişisel bilgileri kullanarak Çalımbay ve 11 kişinin bankamatik ve kredi kartı şifrelerini değiştirdi. Şüpheli daha sonra interaktif işlem için başvurarak internet şifresi aldı. Elde ettiği şifreyle hesaba giren şüpheli Murat B., hesapta bulunan parayı kendi hesabına aktardı.”
Şüpheli Murat B.’nin bu yöntemle Rıza Çalımbay’ın hesabından 35 bin lira, diğer 11 kişiden de 35 bin ila 50 bin lira arasında, toplamda ise 750 bin TL para aktardığı saptandı.

KREDİ KARTINI SİVİL POLİS GÖTÜRDÜ
Polis ekipleri şüphelinin bankadan ya da işadamlarının yakın çevresindeki tanıdığı kişilerden bilgileri elde ettiğini düşünerek bu yönde çalışma başlattı. Şüpheli Murat B.’nin işadamı A.R.G. adına kredi kartı çıkartmak için başvurduğunu öğrenince operasyon başlattı. Bankayla görüşen polis ekipleri aldıkları sahte kredi kartını şüpheli Murat B.’ye götürdü. Karşısındakini kurye zanneden Murat B. bilişim polisinden kredi kartını A.R.G. adıyla teslim alınca suçüstü yapılarak gözaltına alındı.
Çalımbay ve 11 kişinin hesaplarından para aktarıldığını saptayan polis ekipleri, çalışmalarının sürdüğünü ve şikayetçi sayısının artabileceğini belirtti.