Rıza Sarraf bu uçağı Ebru Gündeş'e almıştı

Rıza Sarraf bu uçağı Ebru Gündeş'e almıştı
Rıza Sarraf bu uçağı Ebru Gündeş'e almıştı
Kamuoyunun sanatçı Ebru Gündeş'in eşi olarak tanıdığı Rıza Sarraf'ın mal varlığına el konulması için operasyondan bir gün önce el konulan mal varlığı arasında sahibi olduğu Royal Holding'e bağlı Are Havacılık Şirketi de bulunuyor.

Kokpit.aero internet sitesinin haberine göre, İstanbul 18. Sulh Mahkemesi'nin aldığı karar gereği el konulanlar arasında bu şirket üzerine kayıtlı Challenger 300 tipi özel jet var. Are Havacılık'ın operasyon yetkisinin bulunmaması nedeniyle işletmesi MNG Jet tarafından gerçekleştiriliyordu.

FİYATI 12- 16 MİLYON DOLAR ARASINDA 

Uçağın TC- RZA olan tescili, Rıza Sarraf'ın adının harflerinden oluşuyor. Kanadalı Bombardier şirketinin imalatı jet 2009 model. ABD 'de N284JC tescili ile uçan Challenger 300, Eylül 2012'de Reza Zarrab tarafından satın alınarak Türkiye 'ye getirildi. Are Havacılık'ı büyütmeyi hedefleyen Rıza Sarraf, 2015'te şirketinin filosunu 3 uçağa çıkartmayı planlıyordu.
2009 model Challenger 300'ün piyasa değeri uçuş saatine bağlı olarak 12 milyon dolar ile 16 milyon dolar arasında değişiyor. 2013 model fabrika çıkışlı Challenger 300'ün liste satış fiyatı ise 24 milyon dolar. 

2009 model Challenger 300'ün kabini, 8 yolcu kapasiteli. İç kabin yüksekliği 1 metre 85 santimetre. Uydu telefonunun da yer aldığı uçak 5 bin 741 kilometre menzile sahip. 13 bin 716 metre yüksekliğe çıkabilen jet, saatte en fazla 870 kilometre hızla uçabiliyor. 

AYNI UÇAKTAN ACUN'DA DA VAR
Ünlü televizyoncu Acun Ilıcalı, geçen ay Cessna Citation XL tipi jetini satarak tip büyütmüş, Challenger 300 almıştı. Bu tip uçağın diğer kullanıcıları arasında Mehmet Emin Karamehmet'in Çukurova Grubu, Lucien Arkas'ın Arkas Havacılık ile Mehmet Sepil'e ait Genel Enerji gibi şirketler bulunuyor.

DHA