Rize yaylaları dünya basınında

Britanya'nın saygın ekonomi ve siyaset dergisi The Economist, son sayısında Rize dağ ve yaylalarına yer verdi. 'Vadileri o kadar yeşil ki' başlıklı makalede, önceleri çok az kişinin ziyaret ettiği...

LONDRA - Britanya'nın saygın ekonomi ve siyaset dergisi The Economist, son sayısında Rize dağ ve yaylalarına yer verdi. 'Vadileri o kadar yeşil ki' başlıklı makalede, önceleri çok az kişinin ziyaret ettiği 'mis kokulu, vahşi çiçeklerle süslü' dağların giderek daha fazla kişi tarafından duyulduğu, çoğu İsrail'den yeni nesil eko-turist kitlesinin yaylalara yöneldiği belirtildi. Ancak yeşil düşkünlerini Rize'ye yönelten doğal güzelliklerin bir gün 'acemi şehir planlamacıları ya da fırsatçı yerel politikacılar' tarafından mahvedilebileceği yorumu yapıldı.
Makalede şu ifadelere yer verildi: "Düzensiz turizmin yarattığı estetik tehlikeleri görmek için, bir zamanlar sükûnetiyle bilinen Hemşin vadilerine tepeden bakan Ayder Yaylası'ndan daha uzağa gitmeye gerek yok. Türk ve yabancı turistler sayesinde artık buralar mangallardan tüten dumana boğuluyor. Otobüs ve otomobillerden hüzünlü nağmeler yükseliyor. Gösterişli moteller, elişi eşya tezgâhları manzarayı bozuyor."
Yazıda bu durumdan şikâyetçi olan ve doğup büyüdükleri bölgeye sahip çıkmak isteyen kişilerin, doğa turizmini geliştirmek için yaylalara uzanan toprak yolların asfaltlanmasına karşı çıktığı anlatıldı. Rize Valisi Enver Salihoğlu'nun da, doğayı korumaya yönelik bu tür önlemlere destek verdiği, bazı Hemşinlilerin ise bu kadar çevreci bir yaklaşım içinde olmadığı vurgulandı.
'Kablolu TV istiyorum'
Fırtına Vadisi'nin muhteşem manzarasına bakan bir köy evinde oturan Muazzez Yıldız'ın, "Kablolu televizyon ve buzdolabı istiyorum" sözlerini aktaran The Economist, makalenin sonunda da şöyle dedi: "Asıl sorun, bakir güzelliğini görmek için büyük paralar ödemeye hazır kişiler uğruna bölgeyi mahvetmeden Muazzez Yıldız'ın sorununa nasıl çare bulunacağıdır."


    http://www.radikal.com.tr/7557567557560

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.