Rize´de Atatürk heykeli için referandum kararı

Rize´de Atatürk heykeli için referandum kararı
Rize´de Atatürk heykeli için referandum kararı
Rize'de, Cumhuriyet Meydanı'nın yeniden düzenlenmesi projesinde Atatürk heykeli yerine çay bardağı figürünün konulması ile ilgili tartışma sürüyor. Belediye meydan tekrar yerine konulup konulmayacağına halk oylaması ile karar verileceğininşaatı sırasında valilik önündeki tören alanına taşınacağını duyurduğu heykelin,i açıkladı. Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Rize Şube Başkanı Ömer Toprak, "Cumhuriyetin niteliklerinin referanduma götürülmesi kabul edilir ve anlaşılır bir şey değil" ifadeleri ile karara tepki gösterdi.

RADİKAL - Rize Belediye Başkanı Reşat Kasap, seçim döneminde '10 Numara Projeler' başlığı altında kamuoyuna açıkladığı Meydan Projesi için çalışma başlattı. Cumhuriyet Meydanı'na yerleştirilen tabelada yer alan proje çiziminde, Atatürk anıtının yerine çay bardağı figürü yerleştirilmesi ise anıtın kaldırılacağı tartışmalarına neden oldu. Tepkiler üzerine açıklama yapan Rize Belediye Başkanı Reşat Kasap, meydan projesi inşaatı süresince valilik önündeki tören alanına taşınacağını duyurduğu Atatürk heykelinin daha sonra eski yerine konulup konulmayacağına halk oylaması ile karar verileceğini açıkladı.

Reşat Kasap, "Atatürk heykeli kaldırılmıyor, inşaat süresince valilik tören alanına taşınacak. Cumhuriyet Meydanı'nın inşaatı tamamlandıktan sonra, Atatürk heykelinin sabit olarak nereye yerleştirileceği halk oylamasıyla belirlenecektir" dedi.

'ORTAK DEĞERLERİN REFERANDUMU OLMAZ'

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Rize Şube Başkanı Ömer Toprak, yapılanların iyi niyetle hazırlanan bir meydan projesi olmadığını, Atatürk'ü unutturma projesi olduğunu öne sürdü. Kamuoyu tepkisinin ölçülmeye çalışıldığını ifade eden Toprak, şunları söyledi:
"Cumhuriyetin ortak değerleri ve niteliklerinin referanduma götürülmesi kabul edilir ve anlaşılır bir şey değil. Cumhuriyeti mi, Atatürk'ü mü oylayacaklar? Bu neyin oylamasıdır? Cumhuriyetle, değerleri ve kurumları ile çatışma içerinde olmak kimseye bir fayda getirmez. Cumhuriyet, Türk bayrağı, Atatürk ortak değerlerimizdir. Ortak değerlerin referandumu olmaz. Başkan yol yakınken bu uygulamadan vazgeçsin."
DHA-Muhammet KAÇAR


  http://www.radikal.com.tr/143800414380042

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  2015 yılında heykel tartışması - prevultion

  Cumhuriyetin niteliklerinin referanduma götürülmesi mi? :) Sevgili ADD başkanı dostumuz sayesinde Atatürk heykellerinin cumhuriyetin niteliklerinden biri olduğunu da öğrenmiş olduk. Artık ölsek bile gam yemeyiz. Neyseki yurdun muhtelif yerlerinde yüzbinlercesi daha dikilmiş olan heykelleriyle, Atamızı unutturmak asla ve kat'a mümkün olabilemeyecektir. :) Şu Kemalistler eğlenceli insanlar vesselam. Fıkra kahramanları gibi... Nasıl eğiticez acaba 1930'larda kalmış olan bu güruhu? Yıl olmuş 2015 bu saatten sonra artık ne heykeli? Bırakın artık bu gerici, yobaz kafayı...

  Geziyi niye oylamıyoruz? - user1036040

  Gezi ile ilgili fikir niye İstanbul Halkı'na sorulmuyor???? Rize Halkı, Atatürk Heykeli'nin kaldırılmasını istese, kaldırılacak mı? Veya böyle bir konu halk oylamasına sunulmalı mı? Bazı konular vardır ki, halk oylaması sadece sonu belli bir araçtır.. Putin'in Kırım'ı ilhakı gibi...