Rize'de çatıdan çatıya köprü!

Rize'de çatıdan çatıya köprü!
Rize'de çatıdan çatıya köprü!
Rize'de 7'şer katlı iki binanın çatı katları, olası bir yangında diğer binaya geçilmesini sağlamak için demir köprüyle birbirine bağlandı.

RİZE - Gülbahar Mahallesi’nde Emek Sitesi'ndeki iki apartmanda yaşayanlar, binalardan birinde yangın çıkması halinde ne yapılabileceğini düşündü ve ilginç bir çözüm geliştirdi. 7'şer katlı binaların çatı katları, binaların birinde yangın çıkması halinde kaçış yolunu oluşturmak için demir bir köprüyle birbirine bağlandı.

Böylelikle sitede yaşayanların, binalardan birinin alt katlarında yangın çıkması halinde üstte oluşturulan demir köprüyü kullanarak diğer binaya geçip kurtulmalarının yolu oluşturuldu.

Emek Kent Site yöneticisi Mehmet Kartal, çatıdaki köprünün yangında kullanılmak için tasarlandığını belirterek, “Binalardan birinde yangın çıkarsa köprüden diğer binaya geçilecek. Bu amaçla yapıldı. Allah'a şükür şu ana kadar hiç kullanmadık. İnşallah bundan sonra da kullanmayız” dedi.

Rize’de daha önce de İslampaşa Mahallesi’ndeki 160 Evler Sitesi'ndeki 11 katlı 3 bina arasına yangın merdiveni olarak kullanılması için demir köprü kurulmuştu. (Muhammet KAÇAR/DHA)


  ETİKETLER:

  kent

  ,

  site

  ,

  BİNA

  http://www.radikal.com.tr/113493911349392

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Evet burası Türkiye - Selimserincan

  El alem icat eder, Türk de onun hilesini icat eder.Yangın merdiveni masrafına girmemek için başvurdukları yönteme bakın.

  MALİYET VE KAR HIRSI - pispor

  yangın merdiveni pahallıya mal olur diye resmen yasaları hiçe sayarak kendi pratik zekası ile yangın merdiveni çözümü bulmuş ama.Buna belediye seyirci kalamaz.her iki binayada ayrı ayrı yangın merdiveni zorunludur.