Rize'de dövmeciyi bir dövmedikleri kaldı!

Rize'de dövmeciyi bir dövmedikleri kaldı!
Rize'de dövmeciyi bir dövmedikleri kaldı!
Rize Fuarı'nda dövme yapan üniversite gençlerinin standı, çevreye rahatsızlık verdikleri gerekçesiyle kaldırıldı
MUHAMMET KAÇAR

RİZE - Fuar etkinliklerinde dövme yapmak için stant kiralayan bir grup genç, çevreyi rahatsız ettikleri gerekçesiyle şikayet edilince, işyerinden çıkartıldı. Fuarı düzenleyen firmanın yetkilisi, artan şikayetler üzerine böyle bir karar almak zorunda kaldıklarını söyledi.
Deniz Caddesi’nde açılan 4’üncü Rize Fuarı’nda 36 işletme, Rize bezi, kemençe, bakır işlemeciliği gibi ürünlerini sergiledi.
Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) öğrencisi Vural Ekmekçi de dövme yapmak için stant kiraladı. Arkadaşlarıyla birlikte dövme yapan gençler, stant alanında çevreye rahatsızlık verdikleri, insanlarla tartıştıkları, yüksek sesle konuştukları ve fuar alanı dışındaki yaya kaldırımı üzerine sandalye koyarak oturup insanların geçişlerini engelledikleri gerekçesiyle Rize Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri ile özel firma yetkililerine şikayet edildi. Şikayetlerin artması üzerine fuar alanında inceleme yapan zabıta ekipleri gençleri uyararak birkaç kez tutanak tuttu. Artan şikayetler üzerine fuar yetkilileri dövmecileri stanttan çıkarttı.ÇEVREYİ RAHATSIZ ETMEDİK

 

Konuyla ilgili açıklama yapan KTÜ öğrencisi Vural Ekmekçi ise, Deniz Caddesi’ndeki dükkanlardan kiraladıklarını belirterek “Kulak delgisi, karakalem portre resim, küpe, kolye ve dövme gibi konularda faaliyet göstermeye başladık. Bir süre sonra fuar yetkilileri bizden burayı boşaltmamızı istedi. Biz de boşalttık. Çevreye rahatsızlık verdiğimizi düşünmüyoruz” dedi.UYARIMIZI DİKKATE ALMADILAR

 

 

Fuarı işleten özel firmanın yetkilisi Hakan Güven de, “Fuar öncesi firmalarla sözleşme imzalıyoruz. Fuarın genel kurallarına herkes uymalı. Bu arkadaşlara bir farklılık olsun diye özellikle stant verdik. Hatta diğer firmalara göre stant ücretinde indirim de yaptık. Ama bu arkadaşlar bir çok kez uyarmamıza rağmen çevreye rahatsızlık verdi. Biz de fuarın genel kurallarına uymadıkları gerekçesiyle stantlarını boşaltmalarını istedik” diye konuştu.


BAŞKAN: DÖVMECİLERE KARŞI DEĞİLİM

 

 

Rize Belediye Başkanı AKP’li Halil Bakırcı ise, konuyla ilgili sorular üzerine söylediklerinin çarpıtıldığını belirterek, “Bizim dövmecilere karşı olmamız söz konusu değil. Orada onların olması bir farklılıktı, güzeldi. Biz bu tür etkinlikleri destekleriz. Ancak haklarında zabıtaya çok şikayet gelmiş. Bizimle alakalı değil. Özel firma yetkilileri de böyle uygun görmüş, boşaltmış. Rize’de rahatsız olanlarda şikayet etmiş olabilir. Bunu bilemiyoruz” diye konuştu. (dha)