Rize'de heyelan dört can aldı

Vali Enver Salihoğlu, Çamlıhemşin'e bağlı Çayırdüzü Köyü’ndeki heyelanda hayatını kaybedenlerin sayısının dörde yükseldiğini söyledi.

Rize Valisi Enver Salihoğlu, Çamlıhemşin'e bağlı Çayırdüzü Köyü’nde meydana gelen heyelanda toprak altında kalarak hayatını kaybedenlerin sayısının dörde yükseldiğini söyledi. Salihoğlu, vatandaşlar tarafından yürütülen çalışmalar sonunda Ayşe (45), çocukları Mustafa (23) ve Zeynep Kuyumcu (15) ile akrabaları Meral Kuyumcu’nun (38) cesetlerinin toprak altından çıkarıldığını belirtti. Sel ve heyelanlar nedeniyle Çayırdüzü Köyü yolunun tahrip olduğunu, enerji ve haberleşme hatlarında arıza meydana geldiğini, bu nedenle köyden ilk etapta sağlıklı bilgi alamadıklarını ifade eden Salihoğlu, şunları söyledi:
"Aldığımız son bilgiye göre, toprak altında kalarak hayatını kaybedenlerin sayısı maalesef dörde yükseldi. Ayşe, Mustafa, Zeynep ve Meral Kuyumcu, köyün Derecik Mahallesi’nde bir ahırda bulunan hayvanlarının aşırı yağmurdan etkilenmiş olabilecekleri düşüncesiyle dün gece ahıra gitmişler. Söz konusu kişiler, dönüş yolunda meydana gelen heyelanda maalesef toprak altında kalarak hayatlarını kaybettiler."
Vali Salihoğlu, vatandaşlar tarafından yürütülen çalışmalar sonucunda cesetlerin toprak altından çıkarıldığını da kaydetti.

FIRTINA DERESİ'NDEKİ TEHLİKE GEÇTİ

Fırtına Deresi'nin taşması sonucu ilçe merkezinde sel tehdidi altındaki binaların dün akşam tahliye edildiğini anımsatan Salihoğlu, "Geceyi dere seviyesinden oldukça yüksekteki Atatürk İlköğretim Okulu'nda geçiren vatandaşlarımız, su seviyesinin normale dönmesiyle yavaş yavaş evlerine dönüyorlar" dedi.
Sel ve heyelanlar nedeniyle kapanan Çamlıhemşin-Ardeşen yolunun tek şeritten kontrollü olarak ulaşıma açıldığını da kaydeden Salihoğlu, Ayder Yaylası'nda bekletilen turistlerin Rize'ye hareket ettiğini, Zil Kale mevkiinde yolun tahrip olması sonucu mahsur kalan işçilere ulaşıldığını, sağlık durumlarının iyi olduğunu belirtti. Vali Salihoğlu, sel ve heyelanlar sonucu kapanan Pazar-Hemşin, Çayeli- Kaptanpaşa yollarını ulaşıma açmak için çalışmaların sürdürüldüğünü kaydetti.


    http://www.radikal.com.tr/7553917553910

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.