Rize'de ilk Lazca ders verildi

Rize'de ilk Lazca ders verildi
Rize'de ilk Lazca ders verildi
Rize'nin Fındıklı İlçesi'nde Muammer Çiçekoğlu ve Aksu Ortaokulu'nda 5 ve 6'ıncı sınıfta okuyan 77 öğrenciye seçmeli ders kapsamında ilk Lazca dersi verildi.

RİZE - Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nca alınan kararla Lazca, ortaokullarda 'Yaşayan diller ve lehçeler' dersleri kapsamına alındı.

Fındıklı'da Muammer Çiçekoğlu Ortaokulu 5 ve 6’ıncı sınıfta okuyan 35 öğrenci ile Aksu Ortaokulu’nda öğrenim gören 42 öğrenci olmak üzere toplam 77 öğrenci Lazca dili eğitimine başladı. Basına açık yapılan ilk derste öğrencilere temel Lazca kelimeler öğretildi. İlk öğrenilen kelime ise Türkçe’de 'Nasılsın' anlamına gelen 'Muçore' oldu.

7 VE 8'İNCİ SINIFLAR DA ALABİLECEK

Rize Milli Eğitim Müdürü Saffet Yıldırım, il genelinde talep edilen iki okulda Lazca dersi için eğitim verilmeye başlandığını söyledi. Yıldırım, "İki okulda 77 öğrencimize haftada 4’er saat olmak üzere Lazca dersi veriliyor. Uygulamadan 5 ve 6’ıncı sınıflar yararlanıyor. Önümüzdeki dönemlerde 7’inci ve 8’inci sınıflar da seçmeli ders kapsamında yararlanacak" dedi.

Öğrenciler ise kendi arzuları ile seçtikleri Lazca dilini öğrenmekten dolayı mutluluk duyduklarını belirterek, "Büyüklerimiz Lazca konuşuyor ama anlamıyorduk. Ata dilimizi öğrenmek istedik" dediler.


  http://www.radikal.com.tr/115488611548864

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  yanlış anlama - oal67

  yazdıklarım bilerek veya bilmeyerek diğer yorumcular tarafından yanlış anlaşılmış. demek isitediğim şudur: evet laz kardeşlerimiz ana dillerini geliştitrmek için seçmeli ders yolunu tercih ederek hem türk ulusunun bir parçası olarak kalmak istediklerini hem de kendi dillerini korumak istediklerini göstermiştir. bazı kürt çevrelerin dile getirdği gibi biz lazca müfredat ile lazca eğitim görmek istiyoruz dememişlerdir. zira bu şekilde belki ana dillerini koruyacak fakat türkçe öğrenemediklerinden türk ulusunun diğer unsurlarından kopacaklardı. bu seçimlerinden dolayı laz kardeşlerimizi tebrik etmek istedim. ( çok meraklı olanlar için not: ben kendim laz kökenli de değilim.)

  umut yok - Efendisiz65

  sahiden durum vahim. aşağıdaki okurun yazdıklarından sonra bu ülkede ömür billah devrim yapılmaz. sen o okullarda lazca eğitimin verilmesi için ne yapıldığını sahiden bilmiyor musun? eğer kürt çocukları olmasaydı sence o okullarda lazca eğitim verilirmiydi a benim saf yurttaşım? evet diyenin aklından şüphe duyarım çünkü o dili yok etmek için asimilasyon uygulayan yine aşağıdaki okurun biat ettiği sistemdi. kürtlerin mücadelesidir meyvesini yiyorsunuz ama siz hala kürtlere sallayıp durun. kürtler sizi özgürleştirecek diyeceğim ama aşağıdaki yorumu gördükten sonra hiç umut yok. ömür billah iflah olmazsınız. iyisimi sizden bi ayrılalım yaw...

  ... - mehmetandic

  Sayın oal67, Bölücülük yapanlar (!) bunca yıl didinmeseydi bugünleri biraz zor görürdünüz.

  işte bu - oal67

  bir art niyet taşımayarak kendi ana dilini öğrenmenin yolunu işte laz kardeşlerimiz en güzel şekilde okullarına seçmeli ders koyarak göstermişler. helal olsun onlara. türk halkının nasıl eşit ve onurlu bir unsuru olduklarını bölücülük yoluna sapmadan göstermişler.