Rize'de sel ve heyelan: 6 ölü

Rize'de dün aşırı yağışlar nedeniyle meydana gelen sel ve heyelanda ölenlerin sayısı 6'ya yükseldi.

Rize'de aşırı yağışlar nedeniyle meydana gelen sel ve heyelanlarda ölenlerin sayısı 6'ya yükseldi.
Çayeli ilçesinin Kaptanpaşa Beldesi'ne bağlı Gürpınar Köyü'nde heyelan altından İdris ve Muradiye Tolon'un cesetleri çıkarıldı. Güneysu İlçesi Belediye Başkanı Ahmet Minder, Çağla Çay Fabrikası'nın heyelan nedeniyle yıkıldığını belirterek, heyelan sırasında fabrikada bulunan 21 kişinin, 1'i yaralı olmak üzere tamamının kurtarıldığını bildirdi.
Minder, ilçedeki Güneysu deresinin taşması sonucu Güneysu karayolunun hasar gördüğünü ve ulaşımın tek şeritten sağlandığını kaydetti.
Ardeşen'in Güney Köyü'nde heyelan sonrası kendisinden haber alınamayan Mustafa Döne adlı çoban ise sağ olarak bulundu. Çamlıhemşin'in Konaklar Mahallesi'nde heyelan nedeniyle yıkılan evde ölenlerin Gülcan Altaş, Zekeriye Korkut, Yusuf Kesici olduğu belirlendi.
Öte yandan, Çayeli'nin Ormancık Köyü'nde Kadir ve Yaşar Çiftçi adlı kişilere ulaşılamıyor.

83 KÖY YOLU KAPALI

Rize Valisi Bülent Karaçöl, ilde dün meydana gelen sel ve heyelan nedeniyle 83 köy yolunun ulaşıma kapalı olduğunu bildirdi.
Vali Karaçöl, "İlimizde 83 köyümüzün yolu kapalı. 30 köyün suyu kesildi, 82 köyde elektrik yok, 29 köyde ise telefon bağlantısı kuramıyoruz. 40 köyümüzde de heyelan tespit ettik" dedi.