Rize'de yine sel: Yedi ölü üç kayıp

Sağanak ve peşinden gelen heyelan Rize'yi yine yasa boğdu: Sel sularında yedi kişi can verdi, üç kişi ise kayıp.

RİZE - Her yıl yağmur sonucu oluşan sel ve heyelanlarda can kayıpları yaşanan Rize'de önceki gün de yedi kişi hayatını kaybetti, üç kişi kayboldu. Uzmanlar ise "Uyarılarımızı kimse dinlemiyor" şikâyetinde bulundu.
Rize'de önceki gün öğle saatlerinde başlayan yağmur, akşam satlerinde etkisini artırdı. Sağanak sırasında merkeze bağlı Veliköy'de Agun ailesinin evini heyelan yuttu. Evde uyuyan 56 yaşındaki Bayram, eşi 50 yaşındaki Hurinaz, oğulları 20 yaşındaki Taner ve torunları beş yaşındaki Ahmet Can Agun evin enkazı altında can verdi. Agun ailesinin dört ferdinin cesetleri, toprak altından saat 02.00 sıralarında Trabzon sivil savunma ekiplerince çıkarıldı.
Üç kişi de kayıp
Yine Rize kent merkezindeki Engindere Mahallesi'nde yürüyerek evine giden 18 yaşındaki Tuğba Taylan, heyelanda toprak altında can verdi, babası Reşit ve annesi Nuriye Taylan yaralandı.
Türkücü İsmail Türüt'ün de köyü olan merkeze bağlı Anbarlık Köyü'nde ise evini sel sularından kurtarmaya çalışan 70 yaşındaki Muhammet İsmailoğlu sulara kapılarak kayboldu. Ağabeyinin gözlerinin önünde can vermesi üzerine kalp krizi geçiren 65 yaşındaki Ahmet İsmailoğlu yaşamını yitirdi. Başbakanlık Türkiye Acil Durum Yönetimi Genel Müdürlüğü, Engindere, Karayemiş ve Ambarlık köylerinde birer kişinin kayıp olduğunu açıkladı.
Rize Valiliği'nce oluşturulan kriz masası şu bilgileri verdi: Çaykent, Muradiye ve Gündoğdu beldelerinde beş ev heyelan tehlikesi nedeniyle boşaltıldı. Özellikle dere yataklarındaki yerleşim birimlerinde 10 ev yıkıldı, çok sayıda bina oturulamayacak derecede hasar gördü.
Giresun'da da önceki gece başlayan sağanakta Büyük Güre ve Küçük Güre dereleri taştı. Güre Mahallesi'nde 19 Eylül İlköğretim Okulu'nun istinat duvarı yıkıldı. Uzmanların, her felaket sonrası yapılaşmaya ilişkin uyarılarda bulunduğu Rize ve Trabzon bölgesinde son olarak 2 Ağustos'ta meydana gelen sel ve heyelanda yedi kişi ölmüş, beş kişi kaybolmuştu. Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Rize Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Hızır Önsoy, taşkınların dere yatağındaki kaçak yapılaşmadan kaynaklandığını belirterek, acil önlem istedi.
Özsoy, şunları söyledi: "Görünen köy kılavuz istemez. Bilimsel çalışmalarımızı uygulamaya dökmeye çalışıyoruz. Ama bizi dinleyen yok. Önümüzdeki günlerde DSİ ile ortak bir çalışma başlatıp, Doğu Karadeniz Bölgesi'ndeki dere yataklarının tehlike boyutlarını öncelikli olarak sıralayacağız. Fakat benim endişem, daha büyük taşkınlar olacağı yönündedir. Dereler birer canlı bomba gibidir. Bunlar terörden tehlikelidir."


    http://www.radikal.com.tr/7591907591900

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.