Rize'deki Gezi eyleminde gerginlik

Rize'deki Gezi eyleminde gerginlik
Rize'deki Gezi eyleminde gerginlik
Rize'de, Taksim Gezi Parkı'ndaki olayları protesto amacıyla toplanan TGB üyeleri darp edildi. Polis, protestocuları darp eden gruba biber gazıyla müdahale etti.

Rize - Belediye Parkı'nda toplanan TGB üyeleri, Taksim'deki olayları slogan atarak protesto etti. Bu sırada çevrede bulunan bazı kişiler TGB üyelerine tepki gösterdi.

Yaşanan tartışmanın ardından bazı kişiler, protestoculara saldırarak darp etti. Polisin araya girmesiyle kaçan TGB üyeleri, Cumhuriyet Caddesi'ndeki Belediye İş Merkezi'ne sığındı. Güvenlik güçleri, iş merkezi çevresinde önlem aldı.

Burada toplanan grup, caddeyi trafiğe kapatarak TGB'lilerin dışarı çıkarılması için slogan attı. TGB üyelerini teker teker dışarıya çıkarmaya çalışan polis, bekleyen grubun saldırması üzerine biber gazıyla müdahalede bulundu.

TGB üyesi bir kadının yaralandığı bildirilmesi üzerine olay yerine ambulans çağrıldı. Yaralı kadın ile bazı TGB üyeleri, ambulansa bindirilerek uzaklaştırılmaya çalışıldı. İş merkezi önündeki kalabalıkta bulunan bazı kişiler, ambulansı engellemeye çalıştı, bu kişilere polis müdahale etti.

Olayların büyümesi üzerine Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı, Vali Yardımcıları Mehmet Özer ve Şefik Aygöl, Emniyet Müdürü Hüseyin, Yenice İş Merkezi önüne gelerek gruptakileri sakinleştirmeye çalıştı.

Bakırcı, bu kişilerle tek tek konuşarak dağılmalarını istedi. Emniyet Müdürü Yenice ise "Sizin için buradayız. Mübarek kandil akşamı. Bize yakışır şekilde hareket edelim. Lütfen dağılalım" şeklinde anons yaptı ancak grup dağılmadı.

Bazı esnaf olayların büyümesi üzerine iş yerlerini kapattı. Polis, uzaklaştırmaya çalıştığı TGB üyelerine saldıran kişileri, biber gazıyla engelledi. Biber gazından etkilenenler, açık iş yerlerine sığındı.

TGB'LİLER ADD BİNASINDAN ÇIKARILDI
Rize'de Taksim Gezi Parkı'ndaki olayları protesto eden Türkiye Gençlik Birliği üyelerine yönelik saldırı sonrası Atatürkçü Düşünce Derneği'ne (ADD) sığınan yaklaşık 30 kişilik grup için Trabzon'dan gelen takviye ekiplerle birlikte Özel Harekat ekipleri ve TOMA aracı ile çevrede yoğun güvenlik önlemi alındı.

ADD binası çevresinde toplanan yaklaşık 600 kişilik grup, 'Burası Rize, buradan çıkış yok' sloganları atıp, ADD binasını taşladı. Bu sırada ADD binasından çıktığı iddia edilen iki genç saldırıya uğradı. Polis aracına bindirilen iki genç güçlükle kalabalığın arasından uzaklaştırıldı.

Takviye polis ekiplerinin çevredeki vatandaşları uzaklaştırmasının ardından ADD binasındaki 30 kişilik grup polis araçlarına bindirilerek yoğun güvenlik önlemleri altında bölgeden uzaklaştırıldı. Kalabalıkta ADD binasından önünden dağıldı. Polis ekiplerinin ADD binası önünde bekleyişini sürdürüyor.


  http://www.radikal.com.tr/1136444113644415

  YORUMLAR
  (15 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Siradanbirkisi degil isminim siradanbirisi - siradanbirisi

  Yazdiklarimin arkasindayim. Eger koskocaman bir basbakan milleti kiskirtacak terbiyesizlige sahipse biz niye ayni sekilde cevap veremiyecekmisiz? Alevi-Sünni düsmanligi, dindar-dinsiz düsmanligi yaratan birisini destekliyenlere az bile yazmisim.

  tanım karmaşası - jooma

  linççiler, başkasının konuşmasına bile tahammül edemiyenler çapulcu, marjinal grup değil mi ki bu ülkede

  zaten kışkırtıyorsunuz - jumpercoco

  Kendini %50 zanneden bu güruh zaten sokakta.İlk gün silahsız göstericilere elinde bıçaklarla saldıran çete bu güruhtur.Resmi polslerin arkasından sivil polis adı altında ,ama nedense hiç birinin üzerinde emniyet tarafından dağıtılan polis yeleği yok , halka saldıran grup bu gruptur.Bir çok mahallede cebir kullanarak mahalle eylemlerini susturanlar yine bu gruptur.BU grup kendilerini dinleyen insanları zaten proveke etmeğe çalışmaktadır.Müslüman geçinen gerici basın yayın organlarında insanlar sürekli göstericilere karşı kışkırtılmaktadırlar.

  Olayın tek sorumlusu - ilbeg

  Rize'de göstericilere saldırılması Başbakan'nın ' tabanımı sokağa dökerim, zor tutuyorum' demesinin sokağa yansımasıdır. Normal bir demokraside bu tür bir açıklama affedilemez, keza bizim anayasamızda da suçtur, ama savcılar korkudan harekete geçemiyorlar. Başbakan bu ülkede bir iç çatışmanın gelişmesini ve bu vesileyle iktidarını farklı bir yöne evriştirmek mi istiyor ?

  Vatana ilk ihanet Rizeden - muhammedaliclay

  Siz nasıl fişlediniz,bu halkda seni fişledi rize, televizyon kanalları,bankalar ve kafeteryaların sonu senide bekleyecek, Atatürkçü çocuklara sultan için ihanet ettiniz. Bir gün Hesabını vereceksiniz.

  Sayın Sıradanbirkisi - byramshn

  Saçmalamşsınız resmen ! bir bölgenin halkına bu yakıştırmayı yapmanız ne kadar doğru.Başbakan çapulcu dedi diye herkes karşı çıktı ama şimdi siz aynısını yapıyorsunuz !

  Apolojistler Damlamadan... - Arcana

  İslam barış ve kardeşlik dini ise... Miraç, manevi yükselişin sembolü ise... Tekbir, Allah'ın her şeyden üstün, yüce ve ulu olduğunun ifadesi ise... Neden kalkar o yumruklar, bir söyle bre...