'Rizeli, kızdırırsan çeker sokar bıçağı' şiirine soruşturma

'Rizeli, kızdırırsan çeker sokar bıçağı' şiirine soruşturma
'Rizeli, kızdırırsan çeker sokar bıçağı' şiirine soruşturma
Atatürk'ün Rize'ye gelişinin 91'inci yıldönümünde bir ortaokul öğrencisine okutulan "Rizeli silah yapar silah atar, kızdırırsan çeker sokar bıçağı" şiiri için soruşturma başlatıldı.

RİZE - Atatürk 'ün Rize'ye gelişinin 91'inci yıldönümü nedeniyle düzenlenen törende Çay Ortaokulu öğrencisi 10 yaşındaki M.Y.'nin okuduğu  'Karadeniz'in incisidir Rize' şiirindeki, "Silah yapar silah atar cesurdur, kızdırırsan çeker sokar bıçağı" dizeleri tepki çekti. Emniyet Müdürü Adem Çakıcı tepki gösterdi, Rize Milli Eğitim Müdürlüğü de şiirle ilgili inceleme başlattı.

Atatürk'ün Rize'ye gelişinin 91'inci yıl dönümü nedeniyle Cumhuriyet Meydanında düzenlenen törene Rize Vali Vekili Turan Yılmaz, İl Jandarma Komutanı Albay Semih Coşkun, Rize Belediye Başkan Vekili Sultan Yılmaz, Emniyet Müdürü Adem Çakıcı ile askerler ve öğrenciler katıldı.
Atatürk anıtına çelenk sunulmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmalarla başlayan törende Çay Ortaokulu 5'inci sınıf öğrencisi öğrencisi M.Y., 'Karadeniz'in İncisidir Rize' şiirini okudu. Şiirin bir bölümünde şu dizeler yer aldı:

Yaz gelince yaylaları meşhurdur,

Silah yapar, silah atar cesurdur,
Hoş görülü olmaz ise kusurdur,
Kan davası sancısıdır Rize'nin.
Tulum Çalar köyü kenti bucağı,
Kızdırırsan çeker sokar bıçağı,
Yıllar sonra arar bulur kaçağı

ŞİİRE TEPKİ

Törene katılanlar şiirin dizelerini duyunca şaşkınlığını gizleyemedi. Tören sonrası kız öğrenciyi şiiri güzel okuduğu için tebrik eden Emniyet Müdürü Adem Çakıcı, öğretmenlere tepki gösterdi. Çakıcı, "Şiirdeki bazı dizeleri çıkarsaydınız keşke. Kanun nizam ile ilgili şeyler absürt ve Rize'yi olumsuz tanıtan ifadeler. Neymiş; 'Silah yapar satar, vurur, kızarsa bıçaklar.' Bunlar halk arasındaki söylemler" diyerek tepkisini dile getirdi.
Kız öğrenci M.Y. şiiri okuması için öğretmeninin verdiğini söylerken, Rize Milli Eğitim Müdürlüğü de olayla ilgili inceleme başlattı. (Muhammet Kaçar/DHA)