Rizeliler AB'ye bir şans verdi!

Hibeyi reddetmişlerdi

Rize İkizdere'deki Şimşirli Köyü'nde AB'nin arıtma tesisi kurulması için vereceği 350 bin avroyu "Bu işin içinde bir iş var" diyerek reddeden köylüler ikna edildi. Muhtar Şimşek, "Yarına kadar süre verilmişti. İnşallah projeyi kurtarırız" dedi.

RİZE - Avrupa Birliği'nin Rize'nin İkizdere ilçesinde kanalizasyon şebekesi ve arıtma tesisi için hibe etmek istediği 350 bin avro tutarındaki fonu kabul etmeyen köylüler geri adım attı. Şimşirli Köyü Muhtarı Necmi Şimşek, "Köylüler ikna oldu, arazi sorunu çözüldü. Yarın son gün. Yeniden müracaat edip projeyi kurtarmaya çalışacağız" dedi.
Rize'nin İkizdere İlçesi Şimşirli Köyü'nde, AB hibe fonlarından yararlanılarak yapılmak istenen ve ön elemeden geçen 350 bin avro tutarındaki kanalizasyon şebekesi ve arıtma tesisi projesi köylüler arasında görüş ayrılığına neden oldu. Bazı köylüler projeyi desteklerken, bazıları da, "AB bize niye karşılıksız para versin? Bunun altında bir şey var" diyerek karşı çıktı. Karşı çıkan köylüler arazilerini vermeyip, yeni arazi de bulunamayınca projeden vazgeçildi. Gelişmelerin medyada yer alması ardından İstanbul'da bulunan İkizdereli birçok vakıf ve dernek yöneticileri devreye girerek köylüleri ikna etti.
Muhtar: inşallah başarırız
Arazi sorununu çözen köylüler projeyi geri alabilmek için çalışmaya başladı. Köylülere verilen süre bu akşam dolacak. Köylüler, sabah İkizdere Kaymakamlığı'na projede yeniden yer almak istediklerine dair dilekçe verecek. Şimşirli Köyü Muhtarı Necmi Şimşek, AB'nin 350 bin avroluk hibe fonuna karşı çıkan köylülerin ikna edilerek tesisin yapılacağı arazi sorununun çözüldüğünü söyledi. Şimşek, "Bu işi çözdük. Projeyi kurtarmaya çalışacağız. İnşallah başarırız" diye konuştu.