Rizelilere öfke kontrolü öğretilecek

Karadenizli öfkesi, bilimsel yöntemlerle kontrol altına alınacak!
Projenin mimarı, Rize Valisi Kasım Esen. Vali, Rize'de insanlarda öfke patlaması ve buna bağlı olarak meydana gelen suçların engellenebilmesi amacıyla bir çalışma yaptıklarını...

RİZE - Karadenizli öfkesi, bilimsel yöntemlerle kontrol altına alınacak!
Projenin mimarı, Rize Valisi Kasım Esen. Vali, Rize'de insanlarda öfke patlaması ve buna bağlı olarak meydana gelen suçların engellenebilmesi amacıyla bir çalışma yaptıklarını ve çalışmayı Başkent Üniversitesi'yle birlikte hayata geçirdikleri 'Sosyal Risk Faktörlerinin Araştırılması Projesi'yle paralel yürüteceklerini söyledi.
Vali Esen'e göre Rize'de Türkiye ortalamasına göre hem şahsa karşı hem mala karşı işlenenler suçlar düşük. Ancak suç kategorileri diğer yerlerle karşılaştırıldığında Rize'de şahsa karşı işlenen suçlar mala karşı işlenen suçlardan fazla: "Rize'de özellikle erkeklerde ve gençlerde oluşan enerjinin deşarj yöntemini bulmamız gerekmektedir. Bu sorunun yanıtı bulunduğunda suçlarla mücadele yöntemini bulmuş olacağız. Rize'deki bazı suçları analiz ettik. İnsanlar önce tartışmaya başlıyor, sonra birbirine hakaret ediyor, ardından da silahını çekip karşısındakini yaralıyor, ancak sonra pişman olup teslim oluyor. Yani olaylar çok ani gelişiyor. Bu nedenle olaylara bilimsel yaklaşmak istiyoruz. Rize'de hakaret, darp gibi küçük suçlar Türkiye geneline göre yüksek değil ama basit nedenlerden dolayı işlenen suçların sıfır olmasını istiyoruz."
Aşırı sıcaklık, bunaltıcı iklim yapısı, yoğun nem gibi unsurların aşırı enerji birikimine yol açarak normaldışı davranışlara neden olduğunu söyleyen Vali, işsizliğin de öfkeye yol açtığını belirtiyor: "Rize'de insanlar, sadece kısa bir dönem, çay sezonunda iş yaptıkları zaman diğer zamanlarda ne yapacaklarını düşünür. Bu da olumsuz bir enerji birikimine neden olur. Enerji boşaltmak için spor da bir yöntemdir. Bu nedenle Rize'de spor salonları ve sentetik çim sahalarının yapılmasına da ağırlık veriliyor."