Rizelileri öfkelendiren binbir neden!

Karadeniz'in öfkesiyle ünlü Rizelileri analiz edildi, öfkenin nedenleri bulundu! Kentin öfkesini dizginlemek isteyen polis, bunun için yürütülen proje kapsamında, yaşanmış olaylardan yola çıkarak yöre insanının öfkesinin nedenlerini rapor haline getirdi.
Haber: MUHAMMET KAÇAR / Arşivi

RİZE - Karadeniz'in öfkesiyle ünlü Rizelileri analiz edildi, öfkenin nedenleri bulundu! Kentin öfkesini dizginlemek isteyen polis, bunun için yürütülen proje kapsamında, yaşanmış olaylardan yola çıkarak yöre insanının öfkesinin nedenlerini rapor haline getirdi. Silaha düşkünlük, acelecilik, AB'yle gelen özgürlüğün suç işleme özgürlüğü de verdiğine ilişkin yanlış inanış gibi maddeler ilk sıralarda yer aldı.
Rize'de son yıllarda kişiye karşı işlenen suçların artması nedeniyle valilik kentte öfke kontrolünü sağlamak amacıyla proje hazırlığına girdi. Başkent Üniversitesi öğretim üyeleri ile Sosyal Hizmetler ve Emniyet Müdürlüğü'nün ortaklaşa yürüttüğü çalışma kapsamında Rizelilerin öfkelerinin nedenleri ve çözüm yolları araştırılıyor. Bu yönde rapor hazırlayan Asayiş Şube Müdürlüğü, öfkenin nedenleri konusunda yaşanmış olaylardan da yola çıkarak ilginç tespitlere ulaştı. Buna göre Rizelilerin, silaha olan düşkünlükleri, husumet güdülmesi, hasımlık, alkolün etkisi, AB sürecinde özgürlüklerin artmasının suçlara da özgürlük getirdiğine ilişkin yanlış anlayış, genetik yapıları, acelecilik ve tez canlılık, şehir ve köy hayatının aynı anda yaşanması, kurallara riayet etmeme gelenekçiliği, iklimin etkisi, holiganizmin yoğun yaşanması ve özgüvenin fazla olması gibi nedenlerden dolayı öfkelendiği belirtildi.
Polisin raporunda ayrıca, öfkeyi ortaya çıkaran küçük nedenlerin ortadan kaldırılması gerektiği belirtilerek, beklentileri netleştirme, sürprizlere hazır olma, alkol ve madde bağımlılığına karşı önlem alma, tedavi merkezi ve psikolojik danışmanlık hizmetleri ile öfkenin hiçbir şeyi çözmediğinin insanların anlatılması gerektiği savunuldu.
Kırmızı ışıkta önce geçince...
Rapordaki öfke örneklerinden biri şöyle:
'28 Kasım 2006 günü saat 22.50 sıralarında kırmızı ışıkta duran iki araç yeşil ışığın yanmasıyla hareket etti. Araçlardan biri hızlı kalkış yapıp diğerini sollarken diğer araca çakıl fırlattı. Bunun üzerine sürücü silahını çekip çakıl fırlatan araca önce ateş etti, ardından bira şişeleri ile sürücüsünü darp etti.'
Rize Emniyet Müdürü Şammaz Demirtaş, öfke kontrolünde temel amacın saldırganlıktan uzak, kişinin kendisine ve çevresindekilere zarar vermeyecek şekilde duygusunu ifade etme becerisini kazandırmak olduğunu söyledi.